EVEREST hora smrti

EAN:9788081330278
Značka: Enigma

Titul je vypredaný u vydavateľa. Využite funkciu Strážiť dostupnosť, budeme Vás informovať, ak sa situácia zmení.

Dostupnosť: Vypredané
18,75 €
14,06 €
18,75 €
14,06 €
Anotácia

Nová kniha známeho cestovateľa, geografa, horolezca a spisovateľa Františka Keleho a úspešného autora literatúry faktu J. Duffacka, o odvrátenej stránke tohto nádherného športu, o ľuďoch, ktorým sa nenaplnili ich predsavzatia, o horolezcoch, čo nemali to šťastie vrátiť sa domov k svojim najbližším.

Kniha venuje veľkú pozornosť aj československým výpravám do Himalájí. Zúčastnilo sa ich mnoho českých horolezcov.

O Mount Evereste existuje veľké množstvo všakovakej literatúry, ktorá sa však v pre-važnej miere zaoberá úspešnými výstupmi na vrchol. V oveľa menšom rozsahu sa spomínajú tragédie, ktoré sa udiali počas vyše deväťdesiatročného snaženia človeka získať skalp najvyššieho kopca na svete.

Táto kniha je povestnou výnimkou z pravidla. Hovorí o tragédiách, o smrti ľudí, ktorí nesplnili svoje predsavzatia, o horolezcoch, čo nemali šťastie vrátiť sa domov k svo-jim najbližším. Hovorí o tých, čo stroskotali a svoj vytúžený cieľ nedosiahli. Zlyhali. Nenaplnili očakávanie. Niekde urobili chybu. Skôr než zahynuli, trpeli, kým si po nich prišla smrť. Ľudský cit nedovoľuje, aby sme znižovali veľkosť ich bolesti a utr-penia. Súcit však nemôže zabrániť, aby sme o ich tragédiách nehovorili. Hovoríme o nich preto, aby sa z nich nasledovníci poučili a vyvodili príslušné závery, ktoré po-môžu prípadné nebezpečenstvá eliminovať.

Autori sa domnievajú, že s odchádzajúcou dobou úspechov, odvahy a motivácie, ktorá preslávila mnohých horolezcov z celého sveta, postupne nastáva čas ešte väčších ne-šťastí a osobných tragédií.

Na príčine je všemocná hydra komercionalizácie, ktorá zrodila novú, nešťastnú dobu horolezeckého diania. Napriek všetkému je isté, že pre aktérov tejto zaujímavej knihy, ktorí na Evereste zahynuli, platí výrok nesmrteľného Marcusa Tulliusa Cicera: "Nik nemôže uniknúť smrti, avšak zbabelý únik pred ňou je horší ako samotná smrť."

Informácie o produkte
Druh sortimentu Kniha
Autor J. Duffack, František Kele
Značka Enigma
Rok vydania 2014
Poradie vydania 1. vydání
Väzba Pevná s prebalom lesklá
Počet strán 372
ISBN 978-80-8133-027-8
EAN 9788081330278
Interný kód 0160930
Produktový manažér Jana Matějová (jana.matejova@pemic.cz)
Ceny dopravy