Keď v roku 2011 vyslali Jamesa Nestora z redakcie časopisu Outlet do Kalamaty v Grécku, aby napísal článok o medzinárodnej súťaži v pomerne novom extrémnom športe – freedivingu –, netušil, ako mu to zmení život. Stal sa totiž svedkom čohosi neuveriteľného – potápania bez prístrojov do hĺbky takmer sto metrov, ktoré freediver zvládol vo väčšej či menšej pohode.
Stretol sa tu aj s novátorskými vedcami, ktorí využívali freediving na bezprostredný výskum živočíchov žijúcich vo veľkých hĺbkach, a tí ho pozvali na ostrov Réunion, aby sa zúčastnil na výskume komunikácie veľrýb a správania žralokov.
V Hĺbke, napísanej reportážnym štýlom, sledujeme cestu z hladiny oceánu do jeho najtemnejších priekop – najzáhadnejších miest na zemi. Žijú tu veľryby, ktoré komunikujú s inými veľrybami vzdialenými stovky kilometrov, žraloky, ktoré sa neomylne orientujú v čiernych vodách, a nachádzajú sa tu aj iné zvláštne tvory a javy. Najzaujímavejšie zo všetkého je, že tieto schopnosti sa skrývajú aj v nás – aj človek má pozoruhodný, no väčšinou skrytý potenciál echolokácie či výborný orientačný zmysel. Pod vodnou hladinou navyše dochádza k významným telesným zmenám, ktoré rozširujú defi níciu toho, čo je možné v prírode aj v nás samých.