Horný vidiek Felvidék

EAN:9788081018381
Polemika Bélu Grünwalda a Michala Mudroňa o slovenskej identite
Značka: KALLIGRAM

Titul je vypredaný u vydavateľa. Využite funkciu Strážiť dostupnosť, budeme Vás informovať, ak sa situácia zmení.

Dostupnosť: Vypredané
15,00 €
Anotácia

Po 136 rokoch sa slovenskému čitateľovi v preklade konečne dostáva do rúk mýtom a legendami opradená práca zvolenského podžupana Bélu Grünwalda Horný vidiek / Felvidék, ba po prvý raz vychádza na Slovensku aj osobne zaujatá, argumentmi podložená odpoveď Michala Mudroňa na tento pamflet. Konfrontácia týchto dvoch názorov poskytuje dnešnému čitateľovi predstavu o situácii slovenského etnika po rakúsko-uhorskom vyrovnaní, po založení Matice slovenskej a po zrušení troch slovenských gymnázií.

Grünwald v sebe v slovenskej interpretácii stelesnil všetko záporné a sporné, čo charakterizovalo jednu, postupne všeobecne akceptovanú líniu uhorsko-maďarskej národnostnej politiky. Jej cieľom sa stalo vytvorenie jednorečového politického národa a ako jeho predpoklad asimilácia všetkého nemaďarského obyvateľstva. To všetko akýmikoľvek prostriedkami, vrátane tých na hrane (alebo za hranou) zákona.

Mudroň v reakcii na Horný vidiek vychádzal dôsledne z právno-historickej argumentácie, ktorá vtedy patrila ku kľúčovým, a využil aj Nemaďarmi presadzované chápanie uhorského politického národa ako spojenectva „šiestich celokrajinských národov“. Vylúčením Slovákov ako rovnoprávnej súčasti z uhorského politického národa Grünwald podľa neho poškodil a spochybnil celok. Štát, respektíve jeho subjekt, uhorský politický národ, považoval za celok v ňom spojených rôznych národností a vierovyznaní.

Informácie o produkte
Podnázov Polemika Bélu Grünwalda a Michala Mudroňa o slovenskej identite
Názov v originále Horný vidiek Felvidék
Druh sortimentu Kniha
Autor Béla Grünwald, Michal Mudroň
Značka KALLIGRAM
V predaji od 24.11.2014
Rok vydania 2014
Poradie vydania 1. vydanie
Rozmery 14,2 x 21,7 x 2,9 cm
Hmotnosť 0,62 kg
Väzba Pevná s přebalem matná
Počet strán 440
ISBN 978-80-8101-838-1
EAN 9788081018381
Interný kód 0181067
Produktový manažér Lucia Vojtková (lucia.vojtkova@knihcentrum.sk)
Ceny dopravy