Volali ste záchranku?

EAN:9788089662357
Druhé doplnené vydanie aj o Covid-19
Značka: Dixit

Objednávku (na dobierku) prijatú v pracovný deň do 13:30 expedujeme ihneď, najneskôr na druhý deň.

Dostupnosť: IHNEĎ odosielame
  • ( KNIHCENTRUM.sk )
9,99 €
2,50 € 25%
7,49 €
9,99 €
2,50 € 25%
7,49 €
Anotácia
Doktor Dobiáš videl počas svojho profesionálneho života záchranára veľa úzkosti, strachu a bolesti. A to boli ešte tie lepšie (živé) prípady. Jeho bilančná kniha má v sebe ľahkosť, nadhľad a pokoru. Možno aj preto, že ju napísal človek s veľkou dušou, ktorý nás učí, že zachrániť niekomu život môže byť až zázračne jednoduché. Ak niekto volá o pomoc, treba mu „len“ čo najskôr obnoviť základné životné funkcie, zastaviť krvácanie, alebo ho, hoci len vypočuť a naliať mu pohár vody.
DADO N A G Y

Alkoholici sú zdrojom nekonečného množstva príbehov a osudov, závisí od uhla pohľadu, či je to komédia alebo tragédia. Prejavujú zvláštnu úctu k svojej zanedbanej telesnej schránke z každej svetovej strany. Pri ošetro vaní alkoholika s vysokým tlakom, ktorý sa trasie v rámci abstinenčného stavu, pretože už 8 hodín nepil, kontrolujem užívanie liekov: „Máte pred písaný Tiapridal. Užívate ho?“ Dostanem jednoznačnú odpoveď človeka, ktorý nesmierne prísne dodržiava ideálnu životosprávu: „Neužívam. Nechcem si predsa pokaziť pečeň.“ Pod jeho vyčítavým tónom si pri padám ako odľud, ktorý by bol schopný zabiť človeka, len aby zvýšil tržby farmaceutickému priemyslu.

„Keď poviem „ideme“, chytíte ho vy dvaja za nohy, ja so záchranárom za ruky a záchranárka pichne injekciu.“ Prikývnu, vidno na nich, že majú rešpekt. Policajti sú cvičení na zasahovanie proti demonštrantom, ale na chorých a agresívnych pod vplyvom drog nemajú absolútne žiadne návyky. Minule som na adrese spolupracoval s policajtmi. Pri ich príchode informujem: „Pacient je agresívny, vraj má nôž a je schovaný niekde za stodolou. Dajte si vesty, nech vám neublíži.“ Policajti sa vrátili k svojmu autu a za chvíľu prichádzajú v žltých refl exných vestách. Zdržal som sa smiechu a len sucho skonštatoval: „Myslel som balistické vesty.“ Bez ďalších slov im došlo a volali operačnému o výpomoc psíčkarov.

Množstvo príbehov popísaných v tejto knižke sa mohlo stať inak, ak by ľudia naokolo dokázali účinne poskytnúť prvú pomoc. Až tri štvrtiny všetkých úrazov a nehôd sa totiž stávajú v prítomnosti blízkych. V škole, v práci, na ihrisku, ale najmä v domácnosti dochádza k situáciám, v ktorých sekundy a správne reakcie často rozhodujú o živote a smrti.

Práve pomoc laikov na mieste nehody či úrazu je mimoriadne dôležitá pre záchranu života postihnutého, skrátenie doby jeho liečby či predídenie trvalým následkom. Naučiť sa poskytnúť prvú pomoc môžete v rôznych kurzoch prvej pomoci na územných sekretariátoch Slovenského Červeného kríža. Na YouTube v sekcii SEPRP – Sedlácka prvá pomoc vidieť krátke inštruktážne videá o postupoch prvej pomoci, ktoré vám ukážu, že je to zábavná a užitočná aktivita.

Informácie o produkte
Podnázov Druhé doplnené vydanie aj o Covid-19
Druh sortimentu Kniha
Autor Viliam Dobiáš
Značka Dixit
V predaji od 10.12.2020
Rok vydania 2020
Poradie vydania 2. vydání
Rozmery 14.7 x 21.0 x 2.2 cm
Hmotnosť 0.28 kg
Väzba Brožovaná bez prebalu lesklá
Počet strán 208
ISBN 978-80-89662-35-7
EAN 9788089662357
Interný kód 0346962
Produktový manažér Andrea Rudinská (andrea.rudinska@knihcentrum.sk)
Ceny dopravy
Vývoj ceny