Odporúčame

Ábelovský dom

EAN:9788022211321

Titul je vypredaný u vydavateľa. Využite funkciu Strážiť dostupnosť, budeme Vás informovať, ak sa situácia zmení.

Dostupnosť: Vypredané
9,90 €
Anotácia

Krehká literárna reportáž o vzťahu spisovateľky k veľkému ľudskému i tvorivému zjavu v slovenskej literatúre dvadsiateho storočia.

Útla spomienková próza tvorí významnú časť literárnej tvorby Hany Ponickej, ktorú zastupujú najmä tri práce vychádzajúce z osobnej skúsenosti. Ábelovský dom predstavuje začiatok oblúka, jeho stred tvorí dokumentárno-beletristická kniha Janko Novák a uzatvára autobiografické dielo Lukavické zápisky.
Spomienka na Boženu Slančíkovú-Timravu je vlastným príbehom Hany Ponickej, ktorú už ako mladé dievča fascinovali osobnostne aj literárne najmä tri ženy: Božena Němcová a novohradské rodáčky E. M. Šoltésová a Božena Slančíková-Timrava.
Dej príbehu tvoria dve časové línie - v prvej sa martinská gymnazistka vyberá spolu s otcom za svojím literárnym idolom - sedemdesiatročnou spisovateľkou, ktorej dielo dôverne pozná a obdivuje. Po rokoch sa vracia do Ábelovej v rodnom Novohrade už ako mladá žena a matka po smrti Timravy, aby rekapitulovala vlastné zážitky v prostredí, kde Timrava prežila celý život. Drsnú krásu novohradskej planiny umocňujú rázovití Ábelovčania, ktorí milujú svoju pani spisovateľku, "kišasonku", ako jej dôverne hovoria, a ich dobrosrdečný nadčasový humor.
Autentické postrehy, atmosféru prostredia, v akom žila Timrava, a jej hlavné povahové črty hodnoverne dokresľuje fotografický materiál z rodinného archívu a dosiaľ neuverejnená osobná korešpondencia Hany Ponickej s Boženou Slančíkovou-Timravou.

Informácie o produkte
Druh sortimentu Kniha
Autor Hana Ponická
Značka Vydavateľstvo Tatran
V predaji od 21.12.2020
Rok vydania 2020
Poradie vydania 1. vydanie
Rozmery 13,4 x 20,7 x 1,7 cm
Hmotnosť 0,25 kg
Väzba Pevná bez přebalu lesklá
Počet strán 128
ISBN 978-80-222-1132-1
EAN 9788022211321
Interný kód 0347941
Produktový manažér Andrea Rudinská (andrea.rudinska@knihcentrum.sk)
Ceny dopravy
KNIHCENTRUM blog