8 malebných tipov zo Slovinska

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Slovinsko ohuruje priezračnou vodou, zachovalými lesmi a bielymi skalami. Ak nemilujete hory, zamilujete si údolia a možnosti kúpania či vodné športy.

Už zbežný pohľad do mapy dáva tušiť, že Slovinsko nie je ďaleko a môže byť ideálnou dovolenkovou destináciou s kúskom exotiky. Navyše, nemusíte si lámať hlavu so zmenou peňazí ani s jazykom. V Slovinsku je možné dovolenkovať zhruba za slovenské ceny a s miestnymi sme sa vždy dorozumeli.


Neďaleké Slovinsko nie je veľké. Rozlohou sa len ledva blíži polovici Slovenska a podobne je to aj s počtom obyvateľov. A v čom že je ten kus exotiky v tak blízkej krajine? Nuž, práve v tom, že aj keď je mnoho vecí podobných, predsa len sú iné. A to stačí len na 5 – 8 hodín sadnúť do auta a odviezť si tam zadok.

Blejsko a Bohinjsko jezero

Medzi najnavštevovanejšie miesta zahraničnými i miestnymi turistami patrí jazero Bled a Bohinj. V ich okolí nájdete hrady, vodopády, lanovku a rôzne náročné túry. Na oboch jazerách je možné zaplávať si či venovať sa rôznym vodným športom. To sú však len poistky, lebo v Slovinsku je toľko krásnych miest, že sa k týmto ľuďmi okupovaným jazerám možno rovnako ako ja ani nepriblížite. Aj keď, raz určite, najlepšie mimo víkend a možno na jeseň, keď bude príroda hrať iskrivými farbami.

Turistický raj TrentaSoča

Iná strana alebo rovno centrum slovinských Júlskych Álp, okolie Trenty, bolo turisticky plné tak akurát. Presne ako sa písalo v sprievodcovi Slovinskom, ktorý nám robil spoločnosť. V okolí je množstvo zaujímavostí, turistických trás rôznej náročnosti a menej turistov. Kempy nájdete od Trenty až po Most na Soči takmer v každej obci. Rieka Soča, ktorá obce viac-menej prepája, je ideálnym rajom pre vodákov.

Prameň a rieka Soča

Ako nevodáci si však môžete užiť turistickú trasu od prameňu Soče až po Bovec, tzv. Soča Trail. Táto trasa je časťou Alpe Adria Trail. Nielen pri prameni Soče zažijete krásnu a dobrodružnú turistiku a pohľady. Užšie a širšie koryto a priezračnosť vody je magnetom pre fotoaparáty i ľudské oko po celej dĺžke rieky.

Kobarid

Mestečko, ktoré oplýva stredomorským aj alpským rázom. Skvelé pivo a výborné slovinské špeciality nájdete v Hiša Polonka. V miestnom múzeu sa môžete do sýtosti informovať o prvej svetovej vojne a sočskej fronte. Pre milovníkov histórie je to veľké lákadlo, ktoré neradno obísť, podobne ako Napoleonov most na riečke Nadiža (viďte nižšie). Pozor, jeden je aj na rieke Soča, ale má úplne inú atmosféru.

Napoleonov most na Nadiži

Tolmin

Tolminská tiesňava neďaleko obce Tolmin je prvým z miest, kde sme za obzretie prírodných krás museli platiť, podobne ako na Slovensku napríklad za vstup do Slovenského raja. Až na to, že tu za 5 € uvidíte len pár kilometrov (strávite tu max. 2 hodiny) a na celodenné túlanie ako v Slovenskom raji to rozhodne nie je. Ale podobne ako tiesňava Vintgar či vodopád Savica, Tolminská tiesňava poteší oko menších i väčších návštevníkov dostatočne.

Slovinské vodopádyVodopád Peričnik

Z tých, ktoré som mala možnosť zatiaľ vidieť, jednoznačne odporúčam Peričnik, ku ktorému sa dostanete z obce Mojstrana. Voda tu padá v dvoch úrovniach. Nižší vodopád prekonáva 52 metrov (na obrázku), vyšší stupeň vodopádu 16 metrov. Každý z nich je iný, no predsa má každý svoje osobité čaro. Navyše, nie popod či poza každý vodopád sa dá prejsť. Peričnik je v tomto výnimočný.

Najmohutnejším slovinským vodopádom je Boka (106 metrov). Síce sme ho navštívili, no jeho krásu oceníte skôr na jar či po vytrvalých dažďoch. Slnečné júlové počasie jeho krásu úplne neodhalilo. Najvyšším vodopádom v Slovinsku je Kloma (128 metrov). Po slovinsky sa vodopád povie slap.

Z Bovca lanovkou Kanin

Bovec je známym zimným strediskom. Lanovka Bovec - Kanin s prevýšením viac ako 1 600 metrov vyvezie turistu za 17 € do výšky cca 2 200 m. n. m. a ušetrí vám osemhodinový peší výstup. Je to najvyššie dostupné miesto lanovkou v Slovinsku a cesta trvá niekoľko desiatok minút. Túry na Kanine sú však náročné, preto si preverte, či na vami vybranú trasu nie je potrebný ferratový set a je pre vás vhodná.

Lanovkou Kanin

Turistika v Júlskych Alpách

Prevýšenia sú často kruté nielen počas náhlych zmien počasia, ale aj keď je slnečno, pretože cez leto je aj vo výške 1 600 metrov naozaj horúco. Podobne zapeklité je aj slovinské značenie, ktoré je známe minimom rázcestníkov a jednou farbou. Všetko je značené červenou (ľahké i najťažšie trasy, kde je potrebná výstroj), čo môže byť spočiatku mätúce.

Turistom odporúčam mapu s mierkou 1 : 25 000, ideálne od talianskeho vydavateľstva Casa Editrice Tabacco, kde sú trasy rozlíšené podľa šiestich náročností. To je najlepšia mapa, na ktorú som natrafila. Mapu s kilometrami neočakávajte. Ak ste zvyknutí na časové údaje, mapku s časmi hlavných trás poskytujú podhorské turistické informačné centrá.

Slovinské hory ponúkajú mnoho trás zabezpečených lanami a stúpačkami, častokrát s desivými pohľadmi do roklín. Neoplatí sa riskovať. Odporučiť môžem napríklad Vršič či Slemenovu špicu. A knihu Julské Alpy Nejkrásnější trasy ve slovinsko-italském pohoří. Je to výber 50 trás s informáciami nielen o náročnosti, trasovaní a čase. To sú práve informácie, ktoré sa ťažšie hľadajú a ušetria vám mnoho problémov. V tejto praktickej knihe nájdete ľahšie i ťažšie trasy a vďaka nej sa v Júlskych Alpách dobre zorientujete.

Malá Mojstrovka v Júlskych Alpách

Slovinsko. Miesto, kde na ceste v horskom sedle Vršič stretnete stádo pasúcich sa oviec aj s pastierom. Malebné a zachovalé lesy, o ktorých na Slovensku na mnohých miestach pomaly už len snívame. Priezračná smaragdová voda a biele štíty nad ňou. Čarovné miesto, ktoré sa od Slovenska odlišuje nielen jedným písmenom v názve a stojí za poznávanie.

Ktorý kúsok Slovinska odporúčate navštíviť vy?

Autorka (vrátane fotografií): Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Průvodce na cesty Slovinsko
Čeština

Průvodce na cesty Slovinsko

0.0 0
20,30
-13 %
17,66
Na vyžiadanie

Slovinčina konverzácia

3.0 1
10,90
-25 %
8,18
POSLEDNÉ KUSY
Čeština

Julské Alpy 50 tras s daty GPS

0.0 0
18,04
-13 %
15,69
Na vyžiadanie
Čeština

141 Julské Alpy 1:50 000

0.0 0
19,68
-13 %
17,12
Na vyžiadanie
Čeština

Alpy Velký turistický průvodce

0.0 0
12,64
-30 %
8,85
Vypredané
Čeština

Slovinsko

3.0 1
28,11
-26 %
20,80
Vypredané
Čeština

Slovinsko

3.0 1
18,75
-28 %
13,50
Vypredané
Čeština

Slovinsko a Terst

3.0 1
28,15
-19 %
22,80
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Obdarujte seba či iných.
Začítajte sa do knihy princa Harryho a objavte ľudskosť v jeho podaní.
Opusťte aspoň na chvíľu zabehané koľaje s touto romantickou knihou.