Aké sú najlepšie cesty Martinovho života?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Poznáte Martina Careva a jeho YouTube kanál Jmenuju Se Martin? O najlepších cestách svojho života napísal knihu. V článku sa dozviete, čo vám kniha ponúka.

Sledujete všechny ty lidi na sociálních sítích a říkáte si, jak to dělají, že jsou pořád na cestách? Z týždňovej cesty spravia toľko fotiek, že ich na Instagrame zdieľajú ešte dlho potom, až to v sledovateľoch vyvolá pocit, že sú vážne stále na ceste. Tak já vám to prozradím a poradím vám tipy a triky, jak procestovat celý svět! Buď youtuber a maj veľa sledovateľov!

 

Moja predstava z anotácie knihy Jmenuju se Martin bola, že Martin je mladý cestovateľ, ktorý cestuje po svete, raz je tu a raz tam. Z textu veľmi rýchlo vyplynulo, že Martin vôbec nie je cestovateľ. Je youtuber. Čo som pozerala, tak fanúšikovskú základňu má veľkú a to by bolo, aby sa mu necestovalo. Keď ste mladí (Martin má dvadsať rokov, cestovať začal v sedemnástich) a za vami stoja sponzori, ide to ľahšie…

 

Kniha má podtitul Nejlepší cesty mýho života a tak by som ju aj brala. Tridsať kapitol, každá na približne päť strán, k tomu veľa fotiek. Nemyslite si ale, že precestoval tridsať rôznych miest. Z jedného miesta spravil viac kapitol, takže stačilo ísť dvakrát do USA a hneď tu máme roadtrip, tandemový zoskok padákom, New York, festival Coachella, Los Angeles, prvé tetovanie, Disneyland, stretnutie s celebritou a čiastočne i nečakané priateľstvá. Svoju kapitolu dostala aj jeho vlastná kniha.

 

Z textu je veľmi cítiť, že Martin je mladý, úplne bez väčších záväzkov a najmä žije internetom. Je preňho dôležité mať veľa sledovateľov, obdivuje celebrity (aj keď po troch mesiacoch v Los Angeles, kedy ich stretával často, priznáva, že už z nich nie je tak veľmi vo vytržení), viac než o samotné miesto mu ide o dobré video a peknú fotku na Instagram. Navštevuje prevažne turistické a známe miesta, nie je to zas taká divočina a odvaha, ako by sa mohlo spočiatku zdať.

 

Cieľovkou knihy sú teenageri a Martinovi fanúšikovia. V tomto smere mi to príde prínosné. Ukázať mladým, že cestovanie je nádherné, že vás mení. Na Martinovi je istý posun trošku vidieť, najmä po tom, čo žil tri mesiace v L. A. alebo navštívil Irán. Cestovanie vám dá mnohé skúsenosti, priateľstvá a najmä iný pohľad na svet. Myslím, že je dôležité toto mladým na stredných školách odkázať a Martin je, súdiac podľa počtu sledovateľov, ich veľký vzor. Môže ich trochu nakopnúť byť viac spontánni a odvážni.

 

Na druhej strane, mnohé Martinove cesty veľmi súvisia s jeho prácou youtubera a jeho cieľmi, ktoré by sa dali zhrnúť: „chcem niečo navštíviť, kúpim si letenku, navštívim, odškrtnem ako splnené a letím domov“. Cestovať okolo celého sveta? Kúpite si letenku do San Francisca, odtiaľ do Sydney, ďalej do Johannesburgu a za sedem dní máte splnené.

Jmenuju se Martin

 

Neviem, či si Martin uvedomuje, že nie každý v jeho veku môže lietať business triedou a keď si v sobotu zmyslí, že chce niekam ísť, na druhý deň má letenky v ruke alebo rovno stojí na letisku a čaká na svoj odlet. Keby som mala sedemnásť a čítala túto knihu, asi by vo mne vzbudila dojem, že keď nemáš peniaze a nie si slávny, tak máš proste smolu a aj tak nebudeš nikdy cestovať. Pričom to vôbec nie je pravda.

 

Tým nechcem nijako kritizovať knihu, len je fajn nemať veľké očakávania, ktoré prvé vety z anotácie knihy vyvolajú. Martin vám vážne nedá tipy, ako cestovať. Nie všetci môžeme byť youtuberi a nie každý ním chce byť. Nečakajte nič o letenkách, ako si to zariadiť aj keď máte záväzky, rodinu alebo ste ešte mladý a závislý na rodičoch. Neprezradí vám, kde najlepšie hľadať bývanie, ako spoznať miestnu krajinu, ľudí a kultúru a neminúť viac ako bežné náklady doma. To všetko ide. Lenže to Martin nevie, dokonca medzi jeho tipmi sa dozviete, že cestujte, kým ste mladí, pretože potom, potom to už tak jednoduché nebude. Čo samozrejme nie je pravda a pre mnohých to začne byť dokonca jednoduchšie.

 

Z vlastnej skúsenosti a skúsenosti ďalších cestovateľoch vidno, že cestovanie ide aj s deťmi, s prácou na plný pracovný úväzok a dokonca aj keď ste ešte len na strednej škole. Aj to spontánne alebo niekoľkomesačné cestovanie kdekoľvek po svete. A je to častokrát oveľa väčšie dobrodružstvo, než keď máte dvadsať a bez problémov sa vyspíte na lavičke na stanici.

 

Kniha je len akýsi denníček Martinových ciest za posledné tri roky. Občas tam vloží nejakú „múdrosť“ v podobe toho, čo si z cesty najviac odniesol, ale neraz to pripomína ničnehovoriaci obrázok na Facebooku s citátom, ktorí všetci lajkujú, ale nikto mu neprikladá väčšiu váhu.

 

Ku každej kapitole pridáva štyri veci, na ktoré nemáte zabudnúť a päť základných tipov. Nemusíte ich ale brať vážne a v knihe sú zbytočné, pretože často sú buď veľmi subjektívne (Martinovi sa hodili, no ide to aj úplne inak), súvisia so základnou slušnosťou (naučiť sa pár fráz v cudzom jazyku, usmievať sa, nebyť podozrievaví, no zároveň mať určitú opatrnosť, nadväzovať kontakty a nebáť sa spýtať, vedieť do akého náboženstva či kultúry cestujem a prispôsobiť tomu odev, správanie a podobne), alebo sú to také banálne veci, ktoré si automaticky zistíte pred odjazdom (očkovanie, víza, mena, typ zástrčky). Niektoré boli zaujímavé, ale kľudne ich mohol zapracovať do textu a rámčeky mohli z knihy zmiznúť. Je mi jasné, že práve toto má byť tá časť, ktorá má dať čitateľovi cestovateľské tipy, ale neubránila som sa dojmu, že boli spísané len kvôli tomu a nemajú väčšiu pridanú hodnotu.

 

Za každou kapitolou je jedna voľná strana s nadpisom Popis zážitku. Spočiatku ma to veľmi pobavilo, pretože strana pôsobí tak, že máte napísať zhrnutie z prečítaného textu. Vážne. Päť riadkov na pol strany a zvyšok čistý. Asi si tam máte zapísať svoju verziu Martinovho zážitku, ako vás inšpiroval, no opäť, je to tam trochu zbytočné.

 

Prínosy knihy? Číta sa rýchlo a jednoducho, môže inšpirovať mladých k cestovaniu, môže dať pár nápadov, čo vyskúšať alebo zažiť, fanúšikom poodhalí trochu súkromia ich idolu. Určite od čítania neodrádzam, na jedno popoludnie je to fajn oddychové čítanie, prečo nie.

 

Ak ste starší (tým myslím 25+), cestovatelia, máte rodinu a viete, že život s deťmi neskončil, neradi cestujete, chcete cestovať, no neviete ako začať, potrebujete cestovateľské tipy, chcete poznať cestovateľov a dobrodruhov, hľadáte príbehy odvážnych a bláznivých ľudí, ktorí sa len tak niečoho nezľaknú, chcete si prečítať dobrý cestopis… v tom prípade siahnite po iných knižkách a blogoch. Je ich veľa, na internete i v kníhkupectvách, pretože dnes je cestovanie jednoduché, možností je viacero a ľudia o tom píšu aj vydávajú knihy.

Autorka (vrátane fotografie):
Orvokki’s blog

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Jmenuju se Martin
Čeština

Jmenuju se Martin

0.0 0
18,10
-19 %
14,66
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?