Ako a kedy správne prikrmovať vtáky?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
O tom sa dočítate v knihe Krmíme ptáky - ale správně a trochu vám prezradíme aj v tejto knižnej recenzii.

Keď som otvárala knižku Krmíme ptáky - ale správně, vonku bolo ešte veľa snehu. V našej záhrade krmivo pre vtáčiky bolo, ale viac sme sa doma tejto téme nevenovali. Knihu som začala čítať s cieľom zistiť, či kŕmime správne, či nie je vhodnejšie iné krmivo a pripraviť sa na jeseň, kedy by som chcela so synom vyrobiť aj nejakú búdku.

 

Už v prvej kapitole som sa dozvedela, že vtáky potrebujú prikrmovať celoročne a to, že sme im dali semiačka na záhradu až keď takmer mrzlo, im veľmi nepomohlo.

 

Krmíme ptáky - ale správně je celkom útla kniha. Začína informáciami, prečo je veľmi dôležité prikrmovať celoročne alebo ideálne aspoň od septembra do mája. Vyvracia niektoré zažité mýty, trochu zachádza aj do histórie.

 

Vysvetľuje najmä, prečo nestačí prikrmovať iba v zime. Ako fungujú vtáky, koľko vydržia bez jedla, kde a kedy si ho hľadajú, ako sa menia počas roka, aké potreby majú v dobe hniezdenia a prečo je obzvlášť vtedy dôležité zaistiť, aby mali dostatok potravy. Dozviete sa, prečo je dobré začať už na jeseň a nie až s príchodom mrazov, akú skvelú pamäť majú sťahovavé vtáky a na základe čoho sa dokážu po zime vrátiť na svoj obľúbený strom.

 

Autor je ornitológ a má bohaté, niekoľkoročné skúsenosti z viacerých kŕmnych staníc. Uvádza ohromné množstvo príkladov a odkazov na práce, spolupracuje s ďalšími centrami. Skrátka svojej práci dobre rozumie a čo je vidieť, má ju aj rád.

 

Tón jazyka sa zmení na viac emotívny, keď dôjde reč na odporcov prikrmovania a ich argumenty, ktoré dokáže veľmi rýchlo vyvrátiť reálnymi skúsenosťami a dátami z praxe. Trpezlivo a odborne vysvetľuje, prečo sú ich informácie mylné.

Krmíme ptáky - ale správně

Celou knihou sa nesú krásne fotografie, takže ktokoľvek, kto rád sleduje a fotí vtáctvo bude nadšený dvojnásobne a určite to niekoho naláka na vytvorenie vhodného prostredia u seba v záhrade alebo v obci.

 

Autor sa v knihe sa venuje všetkému, čo laik, ktorý chce pomôcť vtákom, potrebuje vedieť. Čím kŕmiť, kedy, ako, čoho sa netreba báť. Záver knihy je venovaný najznámejším a u nás najčastejšie sa vyskytujúcim vtákom, ktoré môžeme pozorovať.

 

Na vnútorných prebaloch knihy sú aj dva jednoduché návody. Ako vyrobiť vhodnú búdku pre vtáky, pretože tie kupované nie sú vždy ideálne, a ako vyrobiť doma kvalitné tukové krmivo. To sme si hneď po dočítaní knihy so synom vyskúšali a dva hrnčeky naplnené tukom a semiačkami už visia u nás na záhrade. Do búdky sa pustíme na jar.

 

Ak máte záhradu alebo väčší balkón či terasu, zdržiavajú sa u vás v okolí vtáčiky a nie je vám ich osud ľahostajný, knižku Krmíme ptáky - ale správně môžem len a len odporúčať. Tým, ako sa správame k prírode, ako meníme lúky, ako sa stráca prirodzená potrava pre vtáky, lebo naše polia neposkytujú dostatok semiačok a vo vzduchu lieta menej hmyzu, tým ohrozujeme populáciu bežných i vzácnych vtákov. No vieme im pomerne jednoducho pomôcť a to práve správnym prikrmovaním.

PS: Kniha už vyšla aj v slovenskom preklade Kŕmime vtáky – ale správne.

Autorka (vrátane fotografie):
Orvokki’s blog

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Krmíme ptáky - ale správně
Čeština

Krmíme ptáky - ale správně

0.0 0
17,34
-30 %
12,14

Kŕmime vtáky - ale správne

0.0 0
10,20
-25 %
7,65
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?
Surová rodinná dráma. Skryté traumy a túžba niekam patriť.