Ako ožili legendárne mapy VKÚ

Turistické mapy VKÚ sú postupne aktualizované a vychádzajú pod novým majiteľom. Ktoré mapy už vyšli a aké novinky pripravuje vydavateľstvo CBS? Prezradil nám Dušan Hein.

Z akých dôvodov sa výroba turistických máp Vojenského kartografického ústavu dostala pod Vašu spoločnosť CBS? Môžeme už povedať, že ich domovom je namiesto Harmanca neďaleká Kynceľová (obe pri Banskej Bystrici)?

VKÚ Harmanec je značka, ktorá práve v tomto roku oslavuje 70 rokov, keďže Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948. Po privatizácii v roku 2002 mala spoločnosť takmer úplný monopol na slovenskom trhu s mapovými produktami. Napriek tomu sa podnik dostal do ekonomických problémov a prešiel do reštrukturalizácie. Nebolo peňazí na ďalší vývoj a dokonca hrozilo, že slávne mapy VKÚ úplne zmiznú z trhu.

Vydavateľstvo CBS, vyrábajúce maľované mapy a knihy leteckých fotografií, medzitým, naopak, rástlo a hľadalo možnosti rozšírenia. Začať vyrábať štandardné, „nemaľované“ mapové produkty bolo jednou z možností a vzhľadom na zameranie vydavateľstva logickým krokom. Produkty VKÚ sú v súlade s víziou CBS „Pomáhať cestovnému ruchu rásť.“ Okrem toho, v tom čase už v CBS pracovalo niekoľko bývalých zamestnancov VKÚ, ktorých ekonomická situácia harmaneckého podniku prinútila k odchodu. No a napokon, majiteľ CBS Milan Paprčka oddávna považoval VKÚ za jednu z najslávnejších slovenských značiek. Všetko teda zapadlo do seba a vznikla ponuka na odkúpenie kartografickej časti VKÚ. Po niekoľkých mesiacoch znaleckých posudkov a jednaní došlo k dohode. A to bol začiatok obnovenia a súčasného rozvoja máp VKÚ.​

 

Vydali ste už 15 zaktualizovaných turistických máp. Zmodernizovali ste dizajn, skontrolovali údaje. Bolo potrebné meniť aj kvalitu papiera prípadne nejaké detaily v rámci spracovania samotných máp?


Celkový dizajn turistických máp VKÚ bol vždy nadčasový, preto sme nič podstatné nemenili, iba niektoré detaily.


Samotné mapy majú stabilný, rokmi a používateľmi overený znakový kľúč. Zmenilo sa vyjadrenie cyklotrás, namiesto bodovej jednofarebnej značky popri chodníkoch a cestách sa prešlo na líniové vyjadrenie trasy v príslušných farbách podľa vyznačenia v teréne.


Kvalitu papiera sme nemuseli meniť, tá bola vždy výborná. Zachovali sme dobré vlastnosti máp, medzi ktoré patrí napríklad odolnosť v zlomoch mapy. Zmenili sme len to, že v súčasnosti používame papier s certifikátom FSC. Je síce drahší, ale máme istotu, že pochádza zo zodpovednej lesníckej výroby. Zodpovednosť za životné prostredie patrí medzi dôležité piliere firemnej filozofie, pretože darmo budeme pomáhať cestovnému ruchu na Slovensku rásť, ak si v našej krajine neudržíme zdravé a pekné prostredie.

 

Ktoré informácie ste museli najčastejšie upravovať? Prípadne, ak Vám napadne najväčšia či najkurióznejšia zmena, na ktorú ste natrafili?


Aktualizované turistické mapy VKÚVzhľadom na to, že od predchádzajúcich vydaní jednotlivých titulov ubehlo už veľa rokov, aktualizujeme kompletne celý obsah máp. Samozrejme, aktuálne a presné musia byť turistické trasy aj časy ich úsekov. Zo zaujímavých faktov stojí za zmienku napríklad to, že za posledné roky sa rozšírila sieť vyhliadkových veží, ktoré sa do máp museli dostať. Pribúdajú cyklotrasy, preto sme v neustálom kontakte so Slovenským cykloklubom. Tu môžeme prezradiť, že možno už čoskoro do máp pribudne nová značka – nabíjacia stanica v teréne pre jazdcov na e-bikoch.

 

Zadná časť máp je prevažne textová. Obsahuje tipy na prírodné či kultúrne zaujímavosti, ale aj komerčnejšie informácie – o chatách, penziónoch, reštauráciách, kempoch, múzeách, športových obchodoch,... Napriek tomu je cena máp vyššia. Z akých dôvodov sa cena vyšvihla?


Sme jediné vydavateľstvo na Slovensku, ktoré priamo v teréne fyzicky aktualizuje jednotlivé mapové výseče, čo prináša zvýšené náklady. Sme však presvedčení, že to stojí za to a turisti presnosť a aktuálnosť našich máp ocenia. Kupujú si niečo ako mercedes medzi mapami. K tomu treba opäť spomenúť fakt, že všetky produkty VKÚ sú tlačené na FSC certifikovaný papier, pochádzajúci zo zodpovedného a šetrného lesníckeho hospodárenia.


Na tomto mieste by sme mohli spomenúť aj to, že ako v každom odvetví, aj na vydavateľskom trhu sa časť konečnej ceny tvorí v distribučnej sieti. Turisti preto môžu ušetriť napríklad tým, že si prídu mapy kúpiť priamo k nám do podnikovej predajne. Pri tom si môžu prezrieť Slovenské múzeum máp, ktoré sme spolu s predajňou otvorili v našich priestoroch. Naše mapy majú svoju hodnotu a aj cenu.

 

V súčasnosti sú turistické mapy dostupné aj online, turisti si zvykli trasu naštudovať vopred, niektorí využívajú aj GPS. Iní vezmú starú mapu a ak je nejaká aktualizácia, vyznačia si to do nej. Dočítala som sa však, že mapy pripravujete v náklade cca 10 000 ks. Čím je papierová mapa nenahraditeľná v teréne? Prečo by ju turisti mali pribaliť do batohu v čo najaktuálnejšej verzii?


Pretože nijaká navigácia ani aplikácia v mobile sa nedá rozložiť na šírku jedného metra a nevydrží celé roky bez jediného nabitia. Možno to znie úsmevne, ale sú to praktické veci, ktoré každý turista pozná. Ak si chcete urobiť naozaj dobrý prehľad o trase, ktorá vás čaká, nič nenahradí dobrú mapu rozloženú na stole či na zemi. GPS navigácia je výborná pomôcka pri určovaní aktuálnej polohy v teréne, ale keď raz začne blikať symbol vybíjajúcej sa batérie a vy nemáte náhradný zdroj elektrickej energie a papierovú mapu, veľmi ľahko sa z dobrej orientácie môže stať dezorientácia. Mať presnú a aktuálnu mapu terénu, ktorým prechádzame, by malo byť základom bezpečnej túry.

 

Knižné tipy na výletyPlánujete portfólio máp VKÚ rozšíriť aj o nové produkty?


Určite áno. Práve v tomto období napríklad začíname pracovať na úplnej novinke, mape s názvom Slovensko na motocykli. Ako jej titul napovedá, bude to cestná mapa so špeciálnymi prvkami pre cestovateľov na motorkách – atrakciami, nocľahmi s dobrým parkovaním pre motocykle, motoservismi a podobne. Vyjsť by mala začiatkom budúceho roka.


No a samozrejme, intenzívne pracujeme na plánoch aktualizácií turistických máp v mierke 1 : 25 000, o ktoré turisti prejavujú záujem pri každej príležitosti, keď sa s nimi rozprávame. Pripravené máme aj mapy a orientačné plány miest a menších regiónov. Tie zatiaľ dodávame na objednávku pre samosprávy a organizácie. Perspektívne by sme ich však radi vydali aj pre potreby maloobchodu.


Našou víziou je pripraviť úplne nový autoatlas Slovenska, čo je však náročná úloha. Najprv sa chceme sústrediť na to, aby sme priniesli kvalitné aktualizované turistické mapy všetkých slovenských regiónov.


Dušana Heina sa pýtala Jana Golianová

Aktualizované turistické mapy VKÚ v novom šate

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Malá Fatra Vrátna 1 : 50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Chočské vrchy Vodná nádrž Liptovská Mara 1:50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Západné Tatry Roháče 1:50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Vysoké Tatry 1 : 50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice1:50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Slovenský raj 1 : 50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Štiavnické vrchy 1:50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Nízke Tatry Chopok 1 : 50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame

Čergov 1:50 000

6,99 € 5,24 €
IHNEĎ odosielame
Tešíme sa na Váš komentár:

Najnovšie články

Spestrujeme si začiatok roka novými knihami. Hlavne tých ilustrovaných je viac ako dosť.
Už piatykrát prinášame Knihy roka. Tentokrát 6 fantastických tipov.
Všetci milovníci napätia, pozor! Vypočujte si zadarmo vianočné detektívky.