Český fenomén Břicháč Tom dorazil aj k nám – Tučko Tom

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Tomášovi Kosačíkovi sa podarilo schudnúť 27 kg a zbaviť sa 33 cm v páse. Za 1 rok! To je slušná bilancia, ktorá oslovila prvých čitateľov jeho knihy Břicháč Tom, ktorá vyšla v roku 2015. Prečítajte si rozhovor s ním.

Tomášovi Kosačíkovi sa podarilo schudnúť 27 kg a zbaviť sa 33 cm v páse. Za 1 rok! To je slušná bilancia, ktorá oslovila prvých čitateľov jeho knihy Břicháč Tom, ktorá vyšla v roku 2015.


Doteraz sa jej predalo viac ako 100 000 kusov a českí čitatelia si ju tak obľúbili, že nasledovali dve ďalšie knihy plné tipov a receptov. V máji 2017 vyšiel aj slovenský preklad prvej knihy pod názvom Tučko Tom. A jojo efekt budete na autorovi stále zbytočne hľadať. Nijaký sa nekonal.

Ukážka receptov z knihy Tučko Tom
Ako dlho Vám trvalo dostať sa na primeranú váhu a čo je základným kameňom Vášho úspešného schudnutia?


Pôvodným cieľom bolo schudnúť zo 107 kg na 85 kg. Vedel som, že pri 85 kg by som sa už cítil dobre a preto to bola moja pomyselná cieľová čiara. Nakoniec sa mi podarilo plán prekonať a schudol som až 27 kg za 1 rok (takže na 80 kg). Myslím si, že hlavným dôvodom, prečo sa mi naozaj podarilo schudnúť toľko kilogramov, je to, že som chcel. Aj keď som sa už niekoľkokrát pokúšal schudnúť toľko kilogramov pomocou rôznych diét, nikdy sa mi nepodarilo váhu udržať. No tentokrát som bol sám presvedčený, že chcem. V tej chvíli pre mňa neexistovala nijaká iná možnosť, len tá, že sa mi to podarí. Bolo to o mojej hlave. O tom, že som bol presvedčený, že to dokážem.

Častými príčinami nadváhy sú iné zdravotné problémy, ale neraz je to len kombinácia stresu a večného naháňania času. Ako sa dá so stresom a nedostatkom času naložiť tak, aby človeku ostali sily na zdravé stravovanie a voľnočasové aktivity?

Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma
Myslím si, že všetko so všetkým súvisí a všetko je navzájom prepojené. Stres, to sú len nahromadené emócie, ktoré sa v tele kopia. Je veľmi dôležité dostať zo seba všetko negatívne preč a nenechať sa ovplyvňovať okolím. Stresom sme obklopení všetci. Je len rozdiel, nakoľko mu dovolíme, aby nás ovplyvňoval a pôsobil na nás. Ak si postavíme pomyselnú stenu, cez ktorú k sebe už nič ďalšie nepustíme a zvyšok negatívnych emócií budeme ventilovať pohybom, tak nebudeme mať dôvod večer sa prejedať. Väčšinou totiž prejedanie súvisí s tým, že sa človek snaží potešiť jedlom, keď nemá dostatok potešenia v živote. Ale pohyb nemusí byť založený len na cvičení v posilňovni. Ide o to, aby človek vyliezol z domu, z kancelárie na čerstvý vzduch, prešiel sa niekoľko kilometrov, prebehol sa, vyšiel na najbližší kopec v okolí a rozhliadol sa na svet pod sebou. Potom si človek uvedomí, že väčšina problémov sú len hlúposti.

Medzi ľuďmi s nadváhou je značné percento aj tých, ktorí jednoducho milujú vyprážané jedlá, klobásu, slaninu, maslové plnky v tortách či bežne dostupné sladkosti. Je reálne obmedziť takéto maškrtné chute?


Je to úplne jednoduché. Sami si musíme položiť otázku. Buď budeme celé dni, týždne, mesiace a celý život jesť vyprážané, mastné a nezdravé jedlá – a tým pádom budeme chorí a budeme sa cítiť zle.

Alebo také jedlá jesť nebudeme. Budeme sa starať o svoje telo, budeme zdraví a naše telo sa nám za to poďakuje. A to netvrdím, že si človek občas nemôže dať niečo nezdravé.

Akú rolu zohralo pri Vašom chudnutí cvičenie?


Túto otázku dostávam pomerne často. Veľa ľudí totiž zaujíma, či je možné schudnúť aj bez cvičenia. Áno, je to možné. Píše mi množstvo ľudí i v pokročilom veku, že kvôli zdravotným problémom nemôžu cvičiť a napriek tomu sa im podarilo schudnúť 20 i 30 kg. Cvičenie nie je nevyhnutné, kto nemôže extra cvičiť, môže schudnúť. Ale s pohybom to ide samozrejme lepšie. Ja som cvičil cca 3-krát týždenne. A efekt to malo veľký. Ale cvičil som aj roky predtým, keď som bol obézny a vtedy to nijaký efekt nemalo. Až keď som zmenil stravu, tak prišli výsledky. V chudnutí tvorí 80 % úspechu strava.

Napriek všetkému, aj Vy ste mali obdobia, keď ste chceli chudnutie vzdať. Čo Vás motivovalo, aby ste vytrvali?

Kniha Břicháč Tom a Lucie (3. kniha)
Počas toho roku som sa skoro na 3 mesiace zastavil. Váha sa nehýbala a preto som experimentoval. Počas tých mesiacov som vyskúšal nízkosacharidovú diétu. Podľa váhy som vtedy síce schudol, ale podľa merania na prístroji som stratil svalovú hmotu a nie tuky. Vtedy som bol veľmi sklamaný a nemal som chuť pokračovať. Vlastne sa mi také zastavenie stalo viackrát. Až vo chvíli, keď som opäť začal jesť sacharidy, mi tuky opäť začali miznúť. Telo sacharidy jednoducho potrebuje na svoje fungovanie. Veľmi mi tiež pomohlo obzrieť sa spätne na fotky, ktoré som si spravil na začiatku chudnutia. Keď som uvidel, koľko kilogramov som už schudol a akú cestu som už prešiel, vedel som, že musím pokračovať. Nie je víťaz ten, ktorý odíde z boja so sklopenou hlavou. Ja som chcel vyhrať! Vyhrať sám nad sebou!

Jedným z nežiaducich účinkov po chudnutí býva jojo efekt. Ako dlho sa u Vás neprejavil?


U mňa sa neprejavil vôbec. Je to tým, že som nevyužíval nijakú nezmyselnú diétu, ale dávkoval som telu jedlo a to sa prirodzene zbavovalo tuku. Jojo efekt nastáva pri nízkosacharidových diétach alebo diétach, ktoré sú extrémne a sľubujú rýchle účinky.

Aké sú Vaše ďalšie plány, čo sa týka propagácie chudnutia alebo zdravšieho stravovania? Mienite sa v tejto oblasti ďalej realizovať?


Na začiatku som bral všetko okolo môjho chudnutia len ako spôsob, aby som si pripomenul, čo sa mi podarilo s mojím telom spraviť a nikdy som sa už nevrátil k nezdravej strave. Keď ale teraz vidím, koľkým ľuďom som pomocou kníh pomohol a sú to už desaťtisíce, tak v tej práci vidím ďalší zmysel. V tom, že by som sa mal deliť o informácie, ktoré mi pomohli a môžu pomôcť aj ostatným. Aj keby to mal byť len jeden človek, tak to má zmysel. Myslím si, že v budúcnosti sa budem zaoberať zdravým jedlom a tým, aby ľudia žili spokojnejší život a nedržali v sebe negatívne emócie. Cítim, že práve to ma napĺňa a mne samému robí radosť.

Obálka knihy Tučko TomKniha Tučko Tom je z polovice plná tipov a rád, čo pri chudnutí zaberá a čo sú len kecy. Tomáš Kosačík neponúka nijakú diétu. A jeho schudnutie bez následného jojo efektu mu dáva za pravdu. Telo potrebuje množstvo živín a aj keď práve máte nadváhu, obmedzovanie stravy nie je riešením. Naopak, jedzte pravidelne a dosýta, pokojne aj šesťkrát denne. O tom, čo je vhodné jesť a koľko cvičenia zaradiť, sa dočítate v knihe Tučko Tom. A druhá polovica knihy je plná praktických receptov, vďaka ktorým si zostavíte šikovný jedálniček. V internetovom kníhkupectve KNIHCENTRUM.sk je kniha Tučko Tom so zľavou 20 % za 8,72 €.


Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Tučko Tom

10,90 € 8,72 €
IHNEĎ odosielame

Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma

16,40 € 13,12 €
IHNEĎ odosielame

Břicháč Tom a Lucie

16,40 € 13,12 €
IHNEĎ odosielame

Břicháč Tom

14,05 € 11,24 €
IHNEĎ odosielame

Promrhané dny

16,40 € 12,79 €
IHNEĎ odosielame

Máme to rádi zdravě

16,40 € 13,12 €
IHNEĎ odosielame

Krájecí prkénko Břicháč Tom

46,15 € 36,92 €
IHNEĎ odosielame
Tešíme sa na Váš komentár:

Najnovšie články

Najviac sa tešíme na Nájdi si ma a Malé ženy. Ako ste na tom vy?
Stačí tak málo, len jeden krehký okamih a život je naruby.
Spoznajte rok 1989 z iného uhla. Z pohľadu ľudí, ktorí sa snažili ovplyvniť vývin udalostí.