Hlboká práca
V čase práce z domu je to jedna z najdôležitejších vecí, ktorú by ste si mali osvojiť. Iste to nie je jednoduché, ale ani nemožné. Vytvoriť si priestor a naozaj sa sústrediť na prácu je však magické. Poznáte slovíčko flow (plynutie)? Bežne sa vám to stane pri veciach, ktoré robíte vždy s radosťou. No ako tento stav dosiahnuť denne pri vašej práci? Na to vám odpovie Cal Newport v knihe Hlboká práca, mimochodom, autor vynikajúcej knihy Digitálny minimalizmus – recenzia knihy.
Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny
Knižný sprievodca, ktorý bude ozdobou každej knižnice a fascinujúcim čítaním o viac ako 80 najslávnejších, najvzácnejších a najdôležitejších písomných dielach sveta. Objavíte tu Zvitky od Mŕtveho mora, Umenie vojny, Božskú komédiu či Denník Anny Frankovej. Dozviete sa veľa nielen o samotných dielach, ale aj papieri a technológiách, ktorými sa texty zachytávali či reprodukovali. Knihu preložila Ivana Krekáňová a je to publikácia, ktorá osloví nielen knihomoľov: veď sa do nej pozrite.
Môj prvý herbár
Vydajte sa do prírody spoznávať rastliny. Možno sa lúkami túlate bežne, možno potrebujete práve tento aspekt, aby ste vytiahli päty z domu a vydali sa na potulky. Tento herbár deťom poradí, kedy rastlinky zbierať a ako ich správne sušiť. Pútavou formou objavia nové informácie o bežných rastlinách, ktoré nás obklopujú. Ktovie, možno sa tvorba herbáru stane ich záľubou a ak aj nie, aspoň tie najbežnejšie rastlinky už budú mať v oku. Nazrite do knihy Môj prvý herbár.
Knihomoľský život Niny Hillovej
Pracovať v kníhkupectve je snom mnohých milovníkov kníh a čo si budeme..., veľa knihomoľov je introvertných. Nina Hillová je jednou z nich. Jej spoločníkom je kocúr Phil, má rada čitateľské kluby, našla si prácu v kníhkupectve a jedným z mála socializujúcich koníčkov je účasť na kvízových súťažiach. No zrazu zistí, že jej rodina je pomerne veľká a býva príliš blízko. A kvízový rival by ju chcel bližšie spoznať.
Kôň Przewalského
Nórska spisovateľka Maja Lunde, autorka kníh Príbeh včiel a Modrá, pripravila tretiu časť cyklu o tom, ako človek ovplyvňuje život na Zemi. Kôň Przewalského je jediný žijúci zástupca vyhynutého koňa divého. Maja Lunde odhaľuje tri príbehy z rôznych období: ruský zoológ odchádza v 19. storočí do Mongolska, aby získal divé kone pre svoju zoologickú záhradu, nemecká veterinárka v 90-tych rokoch 20. storočia sa snaží o návrat divých koní do ich prirodzeného prostredia a nórska statkárka sa v novom tisícročí snaží zachrániť posledné dva jedince tohto vzácneho plemena. Začítajte sa do knihy.
Beton a hlína
Nová kniha Viktorie Hanišovej. Tentokrát to nebude próza, ale 13 rozhovorov. Život v meste je rýchly, civilizovaný, pokrokový. No požiarom, povodniam či suchu je jedno, kde bývame. Nájdu si nás. Čo robiť proti klimatickým zmenám? Niečo! Inšpirujte sa v rozhovoroch Viktorie Hanišovej s nadšencami z komunitných záhrad, aktivistami zo záhradkárskych kolónií, organizátormi kompostových systémov, pražskou včelárkou či prevádzkovateľom bezobalového obchodu. každý z nás rozhoduje, ako to vôkol nás bude vyzerať.