Čo spojí Budapešť, Brusel a Gemer?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Kriminálny príbeh, úprimné priznania, tri ženy hľadajúce svoju cestu životom.

Katarína Durica ma Mestskými líškami prekvapila a odrovnala námetom, ktorý by som pod obálkou čakala asi najmenej. A pritom je taký aktuálny. Avšak, anotáciu som nevidela ani z rýchlika, takže som nemala ani poňatia, do čoho idem, čo ma čaká a neminie. No a ja tak nejako cítim, že táto téma je jednou z tých, pred ktorými sa zatvárajú oči a o ktorých je viac ako nevyhnutné hovoriť nahlas. Bez servítky a po lopate. Autorka sa v tomto románe snažila vykresliť obchod s bielym mäsom, ja by som však mala v zálohe aj jeden alternatívny názov: Naivita mladých dievčat dnešnej doby.

Kniha Mestské líškyVerím, že je nespočetné množstvo kníh napísaných na túto tému, a práve preto by som očakávala, že sa tento príbeh bude chcieť niečím odlíšiť a vytŕčať z davu. Aj keď nebolo veľa tých, ktoré prešli mojimi rukami, dovolím si tvrdiť, že toto nebolo celkom ono. Pri čítaní som si totiž hovorila, že by to pravdepodobne chcelo viac.
Viac momentov, ktoré mi nedovolia od knihy odísť. A ja som nemala problém knihu v ktorejkoľvek časti pustiť z rúk, odložiť ju a neotvoriť trebárs aj niekoľko dní. Úplne bez výčitiek.

Preklad nebol vyslovene zlý, to by som klamala, pre mňa bol však trošičku strohý. Možnože jednoduchosť, s akou podaktorí autori zvyknú svoje knihy písať, niekoho dokáže nadchnúť a očariť, u mňa však toto jednoducho neprejde. Aspoň nie tak, aby sa mi nejakým spôsobom vryli do pamäti. Či už kniha alebo samotný autor.

Líštičkám sa podarilo zaujať ma, ale s najväčšou pravdepodobnosťou v mojej hlave rýchlo odznejú a nezostane po nich ani ryšavá spomienka.

Na autorkinu obhajobu chcem podotknúť, ako veľmi sa mi páčilo prepojenie, ktoré v príbehu pomaličky a nenápadne vznikalo. Kataríne sa podarilo spojiť osudy troch žien, ktoré spočiatku zdanlivo nemajú nič spoločné, a to bolo zrejme najväčším highlightom celého tohto počinu. Cítiť z neho surovosť, ktorú sa autorka zúfalo snažila zachytiť a vyjadriť nesúhlas s danou problematikou, ktorá by sa za žiadnu cenu nemala ignorovať.

Takže áno, koniec koncov som rada, že som mala možnosť si Mestské líšky prečítať a pevne verím a dúfam, že v tých správnych rukách dokáže byť táto pre niekoho možno surová kniha aj oči otvárajúca. Snáď.

Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka (vrátane fotografie): Radka

Radkin knižný blogNenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Mestské líšky

Mestské líšky

0.0 0
18,99
-22 %
14,81
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.
Kto by nechcel byť šťastný alebo aspoň relatívne spokojný?
Mesiac kníh je dôležitý aj pre deti. Využite ho okrem iného aj na čítanie.