Poznáte sériu kníh z vydavateľstva Lindeni Veľké myšlienky? Sú to encyklopédie s podtitulom Jednoducho vysvetlené a vyšlo ich už osem: Filozofia, Psychológia, Veda, Medicína, Ekonómia, Mytológia, Druhá svetová vojna a najnovšie Sociológia.
Práve do poslednej menovanej – Sociológia – som sa rozhodla ponoriť, lebo základy psychológie a filozofie mám určite širšie ako poznatky zo sociológie, aj keď tam tiež nie som nepopísaný list, trochu sa tie disciplíny prekrývajú. Navyše, spoločenská situácia je taká, že pozrieť sa na spoločnosť odborným okom, rozhodne nie je na škodu a môže to človeka obohatiť v jeho úvahách, hypotézach, hodnoteniach.
Čo je sociológia?
Sociológia je náuka (veda) o spoločnosti. Vyžíva rôznorodé kvantitatívne i kvalitatívne vedecké prístupy na skúmanie usporiadania spoločnosti a priebeh javov v nej. Vznikla v období osvietenstva koncom 18. storočia, v dobe keď sa vo Francúzsku a v Amerike dožadoval ľud väčšieho zastúpenia vo vládach. To pomklo prvých sociálnych teoretikov, aby skúmali ľudí a ich správanie (nielen ako jednotlivcov, ale aj v rámci skupín), tzv. sociálne správanie.
Prvotným sociologickým dielom je Mukaddima cca z roku 1377 od arabského filozofa a historika Ibn Chaldúna, ktorý za hlavný faktor úspešnosti spoločností považoval solidaritu (sociálnu súdržnosť). A už v roku 1767 „Adam Ferguson v Eseji o dejinách občianskej spoločnosti vysvetľuje, akú dôležitú úlohu zohráva duch občianstva pri zmierňovaní deštruktívneho vplyvu kapitalizmu.“ (s. 18)
Aby som sa dostala k samotnej knihe, nielen k tomu, čo všetko ma zo sociológie zaujalo, lebo toho by bolo neúrekom...
Aká je kniha Sociológia?
Prehľadná, informačne nabitá, vhodná na čítanie stranu za stranou, ale aj skokovité čítanie podľa tém alebo osobností, ktoré vás práve zaujímajú. Výhodou je, že v rámci listovania vám môžu do očí padnúť rôzne obrazové schémy a grafy s minimom popisu a vzbudiť vo vás záujem prečítať si viac. Alebo aj nie. Taktiež je takmer na každej dvojstrane vypichnutý nejaký citát, prípadne myšlienka, ktorá tvorí titulok danej časti. Vďaka rámčekom V kontexte či medailónikom osobností získate širšie súvislosti.
V knihe Sociológia nájdete tieto kapitoly: Základy sociológie, Sociálna nerovnosť, Moderný život, Život v globálnom svete, Kultúra a identita, Práca a konzumizmus, Úloha inštitúcií a Rodina a intimita. To sú témy, okruhy, ktoré sú čitateľovi predstavené vždy postupne a chronologicky cez rôzne osobnosti a ich teórie, ktoré získali odbornú a verejnú odozvu. Ak vám čokoľvek príde zaujímavé a chcete sa dozvedieť viac, vždy máte poruke informácie, v akých dielach je to detailnejšie rozobrané.
Sociológ Zygmunt Bauman napríklad povedal: „Úlohou sociológie je pomáhať jednotlivcom. Musíme slúžiť slobode.“ A táto kniha slobode slúži tiež. Môžete si v nej listovať podľa ľubovôle, súhlasiť s čím uznáte za vhodné a hlavne rozmýšľať nad tým, kde je pravda, čo vieme spraviť, aby sa nám všetkým žilo lepšie...
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo je možné považovať domácu prácu v priamom rozpore so sebarealizáciou a tvorivosťou? Aká je povaha moci v spoločnosti a jej vplyv na jednotlivca? Je vôbec možné odstrániť sociálne rozdiely? Je v súčasnej tzv. západnej spoločnosti ešte dôležité, aby výrobné prostriedky boli v spoločnom vlastníctve, ako postuloval Marx? (Dnes totiž mnohí nemusia vlastniť takmer nič a dokážu zarábať brilantne, hm.) Prečo je moc prítomná vo všetkých vrstvách spoločnosti? Ako internet mení medziľudské vzťahy? Či prečo je dôležité, aby človek svoje osobné problémy dokázal vnímať v rámci verejných problémov?
Nech vás už zaujíma čokoľvek, táto kniha vám prinesie prehľad a pomkne vás k uvažovaniu nad mnohými vecami, ktoré v bežnom chode dní neriešime, napriek tomu sa nás týkajú, ovplyvňujú naše správanie a tvoria budúcnosť. Ako sa píše na titulke knihy: „S pomocou vedy sa dá vytvoriť lepší svet“ (myšlienka Augusta Comteho) – inšpirujte sa týmto výrokom, robte aj vďaka tejto knihe informovanejšie a lepšie rozhodnutia, viac vnímajte, ako a prečo to majú niektorí inak ako vy. Lebo informácie nie sú o tom, že im tlieskame alebo ich zhodíme, s týmto súhlasím/nesúhlasím, ale o tom, že nad nimi pouvažujeme v zmysle našich hodnôt a podiskutujeme (vnútorne či s niekým iným) o tom, prečo má niekto hodnoty iné a či je to ozaj problém alebo regulárny postoj.
Nazrite do knihy Sociológia a začítajte sa.
Knihu na recenziu venovalo vydavateľstvo Lindeni.
Autorka (vrátane fotografie): Čudácka čitateľka