Do školy i na voľný čas

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Či hľadáte zábavu, či poučenie, v septembrových novinkách je výber ozaj široký.

Jesenné tvorenie pre detiJesenné tvorenie pre deti

S pomalým nástupom jesenných dní sa môžete s deťmi sústrediť na zbieranie rôzneho prírodného materiálu, z ktorého sa dajú vytvoriť krásne nevšedné kúsky. Líštičky, sovičky, kvietky, huby či dokonca autíčka. Gaštany, listy či šišky, ktoré vás oslovia na prechádzkach či po ceste do školy, je možné zužitkovať nevšednými spôsobmi. Ak radi tvoríte, poďte do toho. Kniha je vhodná pre malých i väčších tvorcov cca od 5 rokov, nazrite do jej stránok.

 

Príručka bytového dizajnuPríručka bytového dizajnu

Zariaďovanie bytu môže byť hravé, tvorivé, no existuje niekoľko vecí, ktoré treba vziať do úvahy. Byt sa snažíte zariadiť pekne a prakticky. Ale čo to znamená, keď to rozmeníme na drobné? Švédska dizajnérka Frida Ramstedtová vás prevedie výberom nábytku (nového i z druhej ruky), dozviete sa, na aké detaily sa zameriavajú dizajnéri a výrobcovia nábytku, čo odlišuje kvalitu od kvantity a na ktoré bežné chyby si treba dať pozor, aby ste sa vyhli reklamáciám. Aj z malého priestoru môžete vyťažiť maximum, ak si osvojíte niekoľko autorkiných rád. Spoznajte tajnú reč nábytku a zariaďte svoj byt nielen pekne, ale aj prakticky. Nahliadnite do Príručky bytového dizajnu.

 

OlivovníkRomán Olivovník Lucindy Rileyovej

Láskavý a dojímavý príbeh o tom, ako polopravdy a klamstvá podkopávajú ľudské vzťahy, ako môže pocit viny a zrady rozdeliť aj najbližších členov rodiny a priateľov a ako láska, lojálnosť a čestnosť vytvárajú spojivo, ktoré nás podrží aj v najťažších časoch. Vyberte sa s baletkou Helenou na Cyprus, kde zdedila prekrásnu vilu a kedysi strávila čarovné prázdniny. No kým kedysi to bolo nádherné, teraz sa jej zmocňuje čudný pocit, na povrch prenikajú tajomstvá. Začítajte sa do knihy Lucindy Rileyovej Olivovník.

 

Vedecké okienkoKniha Vedecké okienko Ivana Gábriša

Bavia vás prírodné vedy? Slovák Ivan Gábriš horí pre chémiu (občas doslova) a snaží sa svoj plameň preniesť ďalej. V knihe Vedecké okienko (možno poznáte jeho rovnomenný podcast) hravo sprístupňuje čaro prírodných javov a krásy prírody zahalené rúškom tajomstva. Od alchýmie po chémiu, nájdete tu bársčo. Zistíte napríklad, čo má včela spoločné s banánom. Očakávajte málo vzorcov a dostatok zrozumiteľného textu pre každého. A odpovede aj na tieto zaujímavé otázky: Pijú ryby vodu od smädu? Boli najskôr včely alebo kvety? Koľko koní má kôň? Prečo ľudia nedokážu fotosyntetizovať? Nazrite do knihy.

 

Šibalka na lyžiachPetra Vlhová Šibalka na lyžiach

Inšpirujúca knižka pre deti o Petre Vlhovej. Predstavte deťom nielen našu športovkyňu, ale prostredníctvom príbehu aj vôľu nevzdávať sa a robiť to, čo miluje. Aj keď je to niekedy ozaj ťažké a náročné, napríklad vstávať ráno o piatej. A určite sa o Peti dozviete aj nejaké novoty. Nahliadnite do knižky a prečítajte si pár stránok.

 

TasmániaTasmánia

Vo vydavateľstve Slovart vychádza nová kniha Paola Giordana, autora značne obľúbenej knihy aj u nás Osamelosť prvočísiel. V novom románe Tasmánia sa Giordano zaoberá vytúženou i obávanou budúcnosťou, na ktorú máme permanentný dosah. Občas sa zmení len niečo sotva postrehnuteľné a zároveň sa zmení všetko. Stretneme sa s mladým mužom, ktorý hľadá odpovede vo vede, no naráža len na múr ďalších otázok. S jednou z ďalších postáv môžeme narážať na Boha tam, kde ho postava vôbec nehľadala. Skúste začítať do tejto novinky.

 

Stratená veľrybaStratená veľryba

Ďalší titul autorky knihy Posledný medveď. Tentokrát o jedenásťročnom Riovi, ktorý má veľký strach o svoju hospitalizovanú mamu. Babička sa ho snaží rozptýliť krabicou pokladov z detstva jeho mamy. Tam objaví namaľovaný obrázok veľryby nazvanej Biela škvrna. Spolu s novou kamarátkou Marinou má šťastie, uvidí Bielu škvrnu naživo. Tá je však na svojej migračnej ceste v ohrození, čo Ria veľmi ovplyvní. Je jediný, kto ju môže nájsť. Dobrodružný príbeh Hannah Goldovej je doplnený emotívnymi čiernobielymi ilustráciami, pozrite a začítajte sa do knihy.

 

Príručka slovenského jazyka pre každéhoPríručka slovenského jazyka pre každého

Knižka, ktorá sa hodí do každej knižnice a pomôže vám so základnými a častými chybami, ktoré si bežne neuvedomujeme. Autorka knihy Miroslava Ryšková spravuje na Instagrame účet @viete_po_slovensky, pracuje ako copywriterka a slovenčinu vyštudovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Knižka je skvelou pomôckou pre žiakov a študentov, ale aj pre dospelých, ktorý majú záujem zlepšiť svoj hovorený či písomný prejav. Pravidlá slovenského pravopisu sú len základný kameň, takýto typ kníh je veľmi hodnotným rozšírením a na trhu je ich poskromne. Veď nazrite do obsahu a niekoľkých stránok.

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nahliadnite s nami medzi knihy s vianočnou tematikou.
Novinky pre vás alebo ako tipy na darčeky. :-)
Adventné obdobie si s deťmi vieme spríjemniť rôznymi formami. Snáď vás inšpirujeme.