Enja Rúčková odporúča

Pri výbere darčekov pre najbližších vám môžu pomôcť aj tipy na knihy od známych, obľúbených spisovateľov. A ak sami čítate knihy Enji Rúčkovej, tiež sa môžete inšpirovať.
Tento rok vyšlo množstvo nových kníh. Ktoré z nich by ste vyzdvihli?
Odporučila by som Miroslavu Varáčkovú: Tri kroky do pekla. Hoci je to desná téma, obdivujem autorku, že sa jej chopila a že ju dokázala podať veľmi citlivo. Myslela som si, že ma kniha znechutí a že ju ani nedočítam, no opak bol pravdou. Príbeh ma "chytil" a aj po prečítaní mi rezonuje v hlave. A odporúčam ešte novinku vydavateľstva Koruna - Blanka Gondová: Arnarove deti. Túto knihu som ešte nečítala, no chystám sa na ňu. Zaujalo ma, že ju napísala slovenská autorka a že je to fantasy príbeh o Vikingoch.

Enja RúčkováMáte nejaké špeciálne tipy na knihy pre deti, ktoré zaručene potešia?
Klasika pre deti od Márie Ďuríčkovej, Danka a Janka a kniha Kláry Svoreňovej Krídlatý kôň. Sú to nádherné rozprávky o kvietkoch. Momentálne ich čítame našim deťom pred spaním a všetkým sa nám tie rozprávky páčia. Knihu máme z knižnice, kde sme na ňu náhodou naďabili, no keby sa dala kúpiť, neváham ani chvíľu.

 
Enja Rúčková pridala aj pár knižných tipov pre staršie deti a mládež.
Výborná kniha pre mládež od 12 rokov je Únos čtvrté princezny od Julie Goldingovej. Nechýba dobrodružstvo, prvky fantasy, boj dobra so zlom. Som veľmi rada, že som túto knihu objavila a preto ju aj odporúčam. :) Z kníh pre mládež sa mi ešte veľmi páčili série Hraničiarov učeň (autor J. Flanagan) a Traja pátrači, dievčenský román Krásna katastrofa (autorka J. McGuireová), kniha Aprílové dievča (M. Solčanská) a akákoľvek kniha od Meg Cabotovej. Ďalej fantasy o drakoch Eragon, Eldest a Brisingr, séria Upírska akadémia (R. Mead), kniha Talizman (S. King), Dračie oči (S. King) a samozrejme trilógia Hry o život. To sú všetko knihy, ktoré mi aktuálne napadajú. No všetkými desiatimi odporúčam epické dielo S. Kinga: Temná veža. Klobúk dole pred jeho fantáziou.

Aký knižný vianočný darček by Vás tento rok potešil resp. máte niečo neprečítané, na čo si cez vianočné sviatky konečne vyhradíte čas?
Ešte minulé Vianoce som si podarovala hrubú knihu od G. R. R. Martina, Hra o trůny a tú som doteraz neprečítala. Dala som si záväzok, že hádam tento rok to zvládnem :) Inak ma zaujala kniha Marisy Meyerovej, Cinder, ktorá je o kyborgovej Popoluške. :) No neprečítaj si to. A ešte sa veľmi teším na knihy Někde jinde (G. Zevinová), Zlo v krvi (R. Lassiterová) a Šarlátová niť (F. Riversová).
Z dospeláckych vecí mi ostal v pamäti príbeh Noc v raji (C. Proctorová), Kliatba (S. King), séria od J. R. Ward (Bratrstvo černé dýky), Šlabikár šťastia (P. Baričák), výborné knihy Jany Pronskej, v ktorých svojským spôsobom spracováva našu neobľúbenú históriu v rámci Uhorska a ešte ma veľmi teší čítanie cestopisu Doroty Nvotovej, Fulmaya.

ENJA RÚČKOVÁ

Liptovčanka Enja Rúčková nie je napriek svojmu veku nijakým knižným nováčikom. V priebehu štyroch rokov jej vyšlo už sedem kníh, v troch vydavateľstvách. Píše beletriu, žánrovo predovšetkým pre mládež či mladých dospelých. A akoby aj mohla nezaujať, keď prvé dve knihy nazvala Čo koho do tohoRisknem to s punkerom. Názvy spolu tak súvisia, že ich mohla rovno spojiť a mať z toho jednu knihu s názvom, ktorý by provokoval ešte o kus viac. Ale to mi napadlo len tak. A keď už zaujala miesto na knižnom trhu  prišiel Očistný debakel a Enja Rúčková mohla prejsť k menej burcujúcim názvom ako Most kolibríkov či Žuvačkový kráľ. Samozrejme netvrdím, že to takto s názvami bolo, len s odstupom času, sa takáto príbehovo zaujímavá interpretácia ponúka. A potom prišiel rok 2013 a jej najnovšie tituly. Bláznivá Láska na dvoch kolesách, ktorá svojím obsahom nie je nič dlžná názvom prvých dvoch kníh, takže pre všetky mladé rebelky je to taký populárny „must have“ (musím mať) kúsok a kniha Môj nevlastný brat, ktorá má takú atypickejšiu zápletku, ale v súčasnej dobe už veru vôbec nie nemožnú.

Všetky tipy od známych a obľúbených spisovateľov nájdete v článku Špeciálne tipy na knihy.

Fotografiu poskytla z osobného archíva Enja Rúčková.
Príjemné čítanie vám snáď dopriala autorka článku Jana Golianová.
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Láska na dvoch kolesách

8,90 €
Vypredané

Tri kroky do pekla

6,99 €
Vypredané

Očistný debakel

7,99 € 5,99 €
IHNEĎ odosielame

Čo koho do toho

9,90 € 7,42 €
POSLEDNÉ KUSY

Najnovšie články

Obdarovať milovníka nahustených informácií a faktov môže byť prekvapivo jednoduché. Skúste to s Petrinými tipmi.
Chcete obdarovať čitateľa, ktorý má náročný čitateľský vkus? S tým si hravo poradíte vďaka Petriným tipom.
Rodia sa ľudia ako psychopati? Tento Darček nemusíte rozbaľovať, ale otvoriť áno, aby ste to zistili.