Fakt to bude o ježkovi

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Lebo príroda je veľký čarodej. Prečítajte si viac...

Aj vy ste už unavení z neustáleho sledovania aktuálnych správ o COVID-19?

Máte v poslednej dobe problém poriadne sa začítať do knihy?

A máte radi zvieratá?

Ak ste na otázky odpovedali kladne, mám tu niečo, čo by vás mohlo zaujať a aspoň trošku odpútať od ponurosti dnešných dní – kniha o ježkoch. :-)

25 gramů štěstí je dielo talianskeho veterinára Massima, ktorý sa láskavosťou nevymyká z radov slávnych „píšucich zverolekárov“ a la Herriot či Julian Norton. No Massimo sa predsa len od svojich kolegov v mnohom líši. Vo veterinárnej praxi sa zameral na hovädzí dobytok. Špecializoval sa hlavne na pôrody a vôbec sa netají tým, že vo svojej práci už po tých oddretých rokoch pociťuje istý stupeň vyhorenia. Rovnako sa bez škrupulí priznáva aj k neľahkému detstvu a stroskotanému manželstvu. To všetko robí bez štipky cynizmu. Dokonca v jeho rozprávaní nebadáme ani ten známy sarkastický humor, ktorým sa preslávil britský veterinár Herriot. Jednoducho Massimo je čistá a veľmi citlivá duša. Je to chlap, ktorý sa nebojí priznať svoje nedostatky a zlyhania. Zvieratám a svojej práci je celkom oddaný a je až trocha smutné sledovať, ako ho trápi, že ho jeho životné poslanie už nenapĺňa tak, ako by si sám prial. Osud ho ale nenechá na holičkách a do cesty mu privedie Ninnu.

25 gramů štěstíNinna nie je žiadna horúca láska z rodu Homo sapiens. Je to drobné ježie mláďatko, ktorého matku buď zabilo auto, alebo sa jej prihodilo niečo podobne smutné. Drobnú Ninnu prinútil hlad prekonať prirodzenú plachosť a opustila bezpečnosť nory. Vydala sa hľadať kohokoľvek, kto ju zachráni. Ninna mala veľké šťastie a narazila na Massima prv, než by sa dostala do pazúrov mačky či iného hladného predátora. No je tu jeden malý háčik.

Massimo, napriek tomu, že je veterinár, ani len netuší, ako sa starať o ježka vážiaceho 25 gramov. Robí možné i nemožné, len aby malého tvora udržal pri živote. A s pomocou rád odborníkov sa mu podarí malú Ninnu doslova vypiplať. Pozorovať túto dvojicu, ako si k sebe nachádzajú cestu a ako na ich puto reaguje okolitý ľudský svet, je miestami úsmevné, dojemné a občas aj milo rozpačité. Massimo sa nesnaží zakryť svoju až otcovskú lásku k malému divokému tvorovi a kto nikdy nezachraňoval bezbranné nemé zviera, ten toto puto nemusí plne pochopiť. Samozrejme, táto útla kniha nie je len o Ninne. Z Massima sa za pomerne krátku dobu stane „borec na ježkov“ a zakladá pre nich záchrannú stanicu. Ako inak, stanica sa volá Ninna. Pri jej budovaní sa dozvedáme veľa praktických informácií zo života ježkov a kniha sa tak stáva aj akousi praktickou príručkou pre tých, ktorí by sa niekedy možno ocitli v úlohe záchrancu týchto bezbranných stvorení.

Kniha 25 gramů štěstí je citlivý príbeh o láske k prírode. Príbeh o krehkosti života, o cene priateľstva aj o umení nechať milovaného ísť vlastnou cestou. No hlavne je to príbeh o tom, že aj tak málo, ako 25 gramov šťastia, stačí k tomu, aby náš život opäť nabral zmysel. Dokonalá kniha pre túto dobu.

Autorka (vrátane fotografie):
Petrin Knižný tip

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok 25 gramů štěstí

25 gramů štěstí

0.0 0
od 12,14

25 gramov šťastia

0.0 0
14,50
-25 %
10,88
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Aká je sila skutočného priateľstva a dokáže jeden bláznivý nápad zmeniť jeho dynamiku?
Objavujte svet s týmito leporelami.
Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.