AKCIA na bestsellery

Február praje knihomoľom

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Ozaj široké spektrum skvelých noviniek pripravujú tento mesiac vydavatelia.

Pes menom MačkaPes menom Mačka

Fínsky autor Tomi Kontia vytvoril príbeh o nezvyčajnom priateľstve medzi dvoma osamelými bytosťami. Pes menom Mačka si myslel, že ostane sám a bude nezávislý, ako mu predpovedala mama, no on je osamelý. Keď stretne človeka bez domova menom Kuna, spojí ich samota a nepriazeň osudu a stanú sa jeden druhému oporou. Ako akceptovať rozdiely, zbaviť sa predsudkov, nesústrediť sa len na zovňajšok a nazrieť aj pod povrch? To sa deti od cca 6 rokov dozvedia v tejto knihe ilustrovanej Elinou Warstaovou. Nazrite do nej.

 

Deti, náš pokladDeti, náš poklad

Francúzskej autorke Delphine de Vigan vychádza už aj v slovenčine jedna kniha za druhou. Oprávnene. V najnovšom románe Deti, náš poklad zachytáva obraz súčasnej digitálnej doby. Ľudia akoby žili, len aby boli na očiach. Takmer všetko sa vystavuje na obdiv a predáva na sociálnych sieťach, slávnym chce byť asi každý. Autorka prináša príbeh podnikavej matky Mélanie, ktorá na youtubovom kanáli zverejňuje videá z každodenného života svojich detí. Sledujú ich milióny. Keď jej šesťročná dcéra Kim jedného dňa zmizne, kamera sa nezapne, no príbeh pokračuje. Začítajte sa.

 

Walden Press

Novinkou v našej distribúcii je vydavateľstvo Walden Press. Je neodškriepiteľné, že názov je inšpirovaný kultovým dielom Henryho Davida ThoreauaWalden alebo Život v lese. Už z toho je zrejmé, že ide o ekologické vydavateľstvo, ktoré dbá nielen na obsah kníh, ktorému dominujú témy ako sebestačnosť, šetrnosť, premena trhového ekonomického modelu, ochrana klímy či zdravšia krajina a mestá, ale aj na udržateľnosť pri výrobe, predaji či distribúcii kníh. Okrem prekladových kníh pripravujú aj tituly s českými autormi a autorkami prevažne o pestovaní, ekologickom poľnohospodárstve a lokálnej rastlinnej kuchyni. Pozrite si knižnú ponuku vydavateľstva Walden Press. Pri knihách nájdete aj náhľady strán.

Knihy z vydavateľstva Walden Press

 

Niekedy je pekné, že ma miluješNiekedy je pekné, že ma miluješ

Láska ku knihám, rodinné korene v Marinzacu a žalostný milostný život. To spája najlepšie kamošky Chloé a Constance. Rozhodnú sa, že musia niečo zásadne zmeniť, tak sa dohodnú: atraktívna Chloé pôjde na polrok na vidiek, ďaleko od mužov a pokušení, a pokúsi sa konečne napísať vytúžený román. Constance prestane snívať o romantickej láske a začne sa stretávať s normálnymi mužmi. Kam ich táto dohoda zavedie? Začítajte sa do prvých stránok.

 

SmrekKniha Smrek

Poznáte knižnú sériu Komorná knižnica? V roku 1941 (počas vojny, za ekonomicky nepriaznivých podmienok) sa Ján Smrek popri vydávaní časopisu Elán pustil do tohto projektu. Vytvoril koncept, ktorý zarezonoval v spoločnosti a dodnes je predmetom záujmu knihomilov či zberateľov. Monika Kapráliková zostavila už druhú knihu o živote Jána Smreka. V tejto zoznamuje čitateľov s koreňmi Smrekovej lásky k tlačenému slovu, jeho pôsobením u pražského vydavateľa Mazáča a venuje sa vzniku ikonickej série, zápasu za jej udržanie v zlomových rokoch 1949 – 1950 aj o jej obnovu v rokoch 1957 – 1967. Nech je doba akokoľvek zložitá, kvalitná literatúra je dôležitá pre pamäť a kultúru.

 

BerezinaKniha Berezina

Sylvaina Tessona, francúzskeho spisovateľa a cestovateľa, azda poznáte vďaka famóznej knihe i dokumentárnemu filmu Snežná leopardica/La Panthère des neiges s podmanivou hudbou Warrena Ellisa a Nicka Cavea. V češtine mu vyšla aj kniha V sibiřských lesích, z jeho polročného pobytu na samote ruskej Sibíri pri Bajkale. V novinke Berezina sa na sajdkáre vyberie po stopách Napoleonovej armády. Až 2 500 kilometrov, 4 priatelia, 2 motorky Ural a nadmerné množstvo vodky. To je len malý základ, ktorý nájdete v tomto Tessonovom cestopise. Začítajte sa.

 

KuciakKniha Kuciak

Ján Kuciak bol výnimočný investigatívny novinár a kniha Kuciak mieni byť toho mementom. Autorky zozbierali niektoré jeho články z rokov 2015 až 2018, ktoré boli uverejnené na Aktuality.sk. V knihe nájdete 12 tematických celkov s investigatívnymi reportážami, analýzami, originálnymi infografikami, fotografiami, ale aj Kuciakovými poznámkami, sumármi, tabuľkami, rukopismi či dokumentmi, s ktorými pracoval.

Okrem pôvodných článkov prináša kniha aj najnovšie informácie o hlavných aktéroch daných káuz, ktoré spracovali autorky Annamária Dömeová a Laura Kellöová, členky investigatívneho tímu Aktuality.sk. Dielo určite ocení široká laická verejnosť, ale je to aj zaujímavý náhľad pre študentov žurnalistiky či mediálnych štúdií do investigatívnej práce na Slovensku. U nás kniha k tejto téme ešte nevznikla, čo-to prezradí dielo Umlčaní. V češtine je možné prečítať si titul Jsme Bellingcat, o investigatívnom tíme, ktorý pracuje s otvorenými zdrojmi. Je to cenný vhľad, samozrejme, nielen pre budúcich novinárov, ale v dnešnej dobe rôznorodých dezinformácií aj pre laikov.


Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Surová rodinná dráma. Skryté traumy a túžba niekam patriť.
Dobrá kniha je náš maják. Nájdite tú svoju.
Spoznajte zaujímavé príbehy horských chát a devätnásť nevšedných osudov ich chatárov.