Finalisti Anasoft litera 2017

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Zhrnuli sme, o čom sú nominované knihy. Veríme, že vás niektorá zaujme, lebo do konca apríla 2017 vám ich doručíme zadarmo.
V prvej tretine marca boli vyhlásení desiati finalisti Anasoft litera 2017. Uskutočnil sa už aj Anasoft litera fest (19. – 25. apríl 2017). Ak ste si napriek tomu ešte nenašli favorita alebo ste sa k tvorbe finálovej desiatky ešte nedostali, pozrite si naše krátke zhrnutie.


FINALISTI dvanásteho ročníka ANASOFT LITERAFinalisti Anasoft litera 2017Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko

Balada o živote a smrti šachového génia Richarda Rétiho je druhou knihu Juraja Bindzára, ktorá sa dostala do finálovej desiatky. Zachytáva život pezinského rodáka, prvého československého medzinárodného šachového veľmajstra. Namiesto sústredenia na jeho šachové úspechy si berie na mušku jeho nenaplnený životný sen, ani nie trojročné manželstvo s Rognedou, o 20 rokov mladšou, moskovskou poetkou a herečkou.

Cigánová, Zuzana: Aksál

Už tretia kniha Zuzany Cigánovej, ktorá sa ocitla medzi finalistami. Tentokrát o láske, ktorá je riadne naopak, nielen pri čítaní názvu knihy. O láske živočíšnej ako cunami. Ak stále tvorbu tejto autorky obchádzate, najvyšší čas zakusnúť sa.

Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia

Tretia a opäť pomerne útla kniha Ivany Gibovej, ktorá sa s textami nepára a rada prejde rovno k veci. Jednoznačne zaujme všetky ženy, ale sama som sa k jej tvorbe dostala na odporúčanie od muža, takže páni budú tiež nadšení. Prvá nominácia pre autorku.

Fulmeková, Denisa: Konvália

Zakázaná láska Rudolfa Dilonga. Príbeh židovského dievčaťa, do ktorého sa zamiloval, napísala ich vnučka. Kniha je nielen beletrizovanou biografiou, ale obsahuje aj skutočné úryvky z ich osobnej korešpondencie. Takýto typ knihy ste možno od Denisy Fulmekovej nečakali, no o to viac vás prekvapí aj vo vnútri. Prvá nominácia pre autorku.

Havran, Michal: Analfabet

Divoká Bratislava očami Michala Havrana. Bez servítok o všetkom možnom, čo sa v hlavnom meste pod povrchom šuchlo. Energicky až ku koncu. Prvá nominácia pre autora.

Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu

Aktuálne vypredaná, ale veríme, že kvôli nominácii bude čoskoro dotlač. Je to miestopisná kartografia zamlčaných príbehov z hladovej doliny na juhu Slovenska. Duchovný a biologický rozklad, nehybnosť, nezáujem a ničotná zemitosť vypozorovaná a vypočutá z posedov a rozhľadní počas neskorej jesene a počiatočnej zimy. Prvá nominácia pre autora a pre malé české vydavateľstvo RUBATO.

Karika, Jozef: Trhlina

Zistili ste už prečo mizli ľudia v slovenskom pohorí Tribeč? Jedna z najpredávanejších kníh, od obľúbeného slovenského autora Jozefa Kariku, sa prebojovala do finálovej desiatky. Prvá nominácia nielen pre autora, ale aj pre vydavateľstvo Ikar, ktoré má kníh na svojom konte neúrekom.

Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom

Historický román Silvestra Lavríka sa odohráva v Bánovciach nad Bebravou, kde slovenský prezident a bánovský farár Jozef Tiso chodil pravidelne každú nedeľu na šachovú partiu do rodiny miestneho lekárnika. Kniha sa opiera o tri zdroje - historickú faktografiu, ústne podanie a autorskú fikciu. Prekvapí vás dobový jazyk a fotografie. Druhá nominácia pre autora, prvá pre vydavateľstvo Dixit.

Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta

Už štvrtýkrát nominovaný a raz už ocenený, Víťo Staviarsky. Tentokrát boduje s novelou o púti mladého rómskeho chlapca Rinalda za rodinným šťastím. Staviarsky sa nevyhýba sociálnej kritike, ale ani dobrodružstvu a vtipu. Všetko s humanistickým prístupom k rómskej komunite.

VÍŤAZ ANASOFT LITERA 2017 - Štefánik, Ondrej: Som Paula

Druhá kniha Ondreja Štefánika, ktorá sa ocitla vo finálovej desiatke. Cez zbierku poviedok a román s detektívnou zápletkou sa prepracoval až k spoločenskému románu. Nájdete v ňom nielen rodinnú drámu, ale aj prepojenie na celú spoločnosť. Tento román zo súčasnosti vám nastaví zrkadlo o tom, kým sme a kým sme mohli byť, no už nikdy nebudeme.Týchto desať kníh bolo vybraných z 227 hodnotených kníh, čo je zatiaľ najvyšší počet kníh, ktoré musela porota hodnotiť. Literárna cena bude udelená už dvanástykrát a tento rok sú členmi poroty Veronika Rácová, Ivana Hostová, Ján Gavura, Michal Habaj a Pavol Matejovič. Víťaza spoznáme v septembri 2017.

Zdroj foto: anasoftlitera.sk
Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Barbora, bôch & katarzia

Barbora, bôch & katarzia

0.0 0
10,90
-25 %
8,18
Vypredané

Aksál

0.0 0
8,30
-25 %
6,22
IHNEĎ odosielame

Konvália

0.0 0
11,95
-20 %
9,56
Na vyžiadanie

Analfabet

0.0 0
12,90
-25 %
9,68
Vypredané

Novoročný výstup na Jaseninu

0.0 0
6,11
-18 %
5,01
Vypredané

Trhlina

0.0 0
14,90
-15 %
12,66
Na vyžiadanie

Som Paula

0.0 0
12,90
-25 %
9,68
Vypredané

Nedeľné šachy s Tisom

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:
Tešíme sa na Váš komentár:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?