Existujú hry, ktoré si dokážete zahrať aj bez nákupu. Viete využiť nielen už nakúpené hry, ale vytvoriť si môžete aj vlastné. Jednoduché človeče s tematikou podľa ľubovôle si viete nakresliť, rôzne poznávacie hry v štýle Ego sa dajú tvoriť za pochodu a náučné si viete pripraviť na kartičky, prípadne vytvárať priamo v rámci hry.
A pre všetkých knihomoľov je asi top hra Scrabble. Alebo nie? Každopádne, môžete hrať hry online s kamarátmi, aby ste preklenuli pocit osamotenia, ale napríklad šach sa dá hrať istým spôsobom aj offline a zároveň naživo cez videochat, ak bývate sami. A prinajlepšom si zahráte offline a tvárou v tvár ako rodina prípadne priatelia v rámci jedného podnájmu. Stolové hry sú záruka zábavy a občas i poučenia.
Stratégie offline
Čo tak dobrodružstvo v podobe osídľovania Marsu? Dobyť severný pól, zaistiť dostatočné zásoby vody, stavať laboratóriá, dolovať nerastné suroviny. Hra je vhodná už od 9 rokov a volá sa Mars 2049.
Minimalistickejšou strategickou hrou je napríklad Squadro a je jednoduchšia čo sa týka pravidiel a množstva času, ktoré pri nej strávite. Je abstraktná a určená pre dvoch hráčov. Stratégia, ktorú zvolíte, je dôležitá. Cieľ je akoby jednoduchý, ale v rámci pravidiel môžete súperovi celkom dobre brániť a blokovať jeho taktiku. Komponenty sú z kvalitného dreva. Pre viac (2 – 4) hráčov je potom podobná hra, Quoridor, v ktorej bludisko staviate a súčasne z neho hľadáte cestu von.
Kým neboli mobily
Čím sme sa zabávali za mladi, v našom detstve? Určite si pamätáte, ako ste mastili karty, hrali piškvorky, potápali súperove loďky na štvorčekovom papieri a vonku ste nedali dopustiť na „vidličky, lyžičky, nože“ alebo ste skákali cez gumu. V češtine vyšla kniha Retrohraní, kde nájdete nielen tieto, ale aj mnoho ďalších hier z detstva vášho a vašich rodičov. Je to inšpiratívne čítanie, ak chcete deťom predstaviť ďalšie možnosti trávenia voľného času a zábavy bez technológií.
Budovanie offline
Civilizáciu nemusíte stavať len klikaním do klávesnice a myši. Dá sa to aj offline. Napríklad vďaka Tapestry môžete vytvoriť civilizáciu, ktorá sa svojou vyspelosťou a mocou môže vpísať do dejín sveta. Je zameraná na oblasti vedy, technológií, objavov a armády. Zvyšujte blahobyt vašej civilizácie, budujte hlavné mesto, prepisujte dejiny i budúcnosť. Vhodné pre 1 až 5 hráčov.
Okrem zábavy aj vzdelanie
Ak uprednostňujete hotovú hru, lebo sa vám nechce vymýšľať otázky vopred a už vôbec nie počas hry, knižné vydavateľstvo Dajama má pre vás tie pravé hry. Mnoho slovenských milovníkov stolových hier má už doma v zásobe ich spoločenské hry Poznáš Slovensko?, Poznáš Bratislavu?, Poznáš Európu? či Poznáš svet? Navyše vydavateľstvo ponúklo hru aj pre milovníkov vysokohorskej turistiky v podobe hry Poznáš Tatry? Špeciálne pre deti vyšla aj hra Bratislava deťom. A najnovšie priniesla Dajama spoločenskú stolovú hru Kto je to?, vďaka ktorej spoznáte osobnosti Slovenska i zahraničia a dozviete sa o nich aj viac ako len bežné informácie. Je len na vás, ktorá oblasť by vás najviac zaujímala.
Sebapoznávacia stolová hra?
Aj taká existuje, volá sa Líla (Cesty k sebepoznání). Líla je prastará indická hra. V súčasnosti môžeme povedať, že je to psychologická hra, ktorá nadväzuje na staré stolové hry. Môžete ju hrať sami i s väčším množstvom protihráčov. Okrem spoznávania samých seba a ostatných hráčov, nahliada hra na ľudské a morálne hodnoty. Hrací plán sa skladá z ôsmich riadkov a deviatich stĺpcov. Pohybujete sa vďaka hodu kockou, prípadne vás vystrelia šípy vyššie a hady vám pomôžu skĺznuť. Každý riadok predstavuje určitú úroveň vývoja vedomia a vy sa snažíte dopracovať na tie najvyššie. Spoznávate pri tom svoje vlastnosti, silné i slabšie stránky.
Autorka článku: Jana Golianová