Hrajte offline

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Tvárou v tvár alebo cez videochat. Vytiahnite stolové hry. Máme pre vás aj pár tipov.

Existujú hry, ktoré si dokážete zahrať aj bez nákupu. Viete využiť nielen už nakúpené hry, ale vytvoriť si môžete aj vlastné. Jednoduché človeče s tematikou podľa ľubovôle si viete nakresliť, rôzne poznávacie hry v štýle Ego sa dajú tvoriť za pochodu a náučné si viete pripraviť na kartičky, prípadne vytvárať priamo v rámci hry.

A pre všetkých knihomoľov je asi top hra Scrabble. Alebo nie? Každopádne, môžete hrať hry online s kamarátmi, aby ste preklenuli pocit osamotenia, ale napríklad šach sa dá hrať istým spôsobom aj offline a zároveň naživo cez videochat, ak bývate sami. A prinajlepšom si zahráte offline a tvárou v tvár ako rodina prípadne priatelia v rámci jedného podnájmu. Stolové hry sú záruka zábavy a občas i poučenia.

 

Stratégie offline

Čo tak dobrodružstvo v podobe osídľovania Marsu? Dobyť severný pól, zaistiť dostatočné zásoby vody, stavať laboratóriá, dolovať nerastné suroviny. Hra je vhodná už od 9 rokov a volá sa Mars 2049.

Mars 2049 - strategická hra

Minimalistickejšou strategickou hrou je napríklad Squadro a je jednoduchšia čo sa týka pravidiel a množstva času, ktoré pri nej strávite. Je abstraktná a určená pre dvoch hráčov. Stratégia, ktorú zvolíte, je dôležitá. Cieľ je akoby jednoduchý, ale v rámci pravidiel môžete súperovi celkom dobre brániť a blokovať jeho taktiku. Komponenty sú z kvalitného dreva. Pre viac (2 – 4) hráčov je potom podobná hra, Quoridor, v ktorej bludisko staviate a súčasne z neho hľadáte cestu von.


Kým neboli mobilyKniha Retrohraní

Čím sme sa zabávali za mladi, v našom detstve? Určite si pamätáte, ako ste mastili karty, hrali piškvorky, potápali súperove loďky na štvorčekovom papieri a vonku ste nedali dopustiť na „vidličky, lyžičky, nože“ alebo ste skákali cez gumu. V češtine vyšla kniha Retrohraní, kde nájdete nielen tieto, ale aj mnoho ďalších hier z detstva vášho a vašich rodičov. Je to inšpiratívne čítanie, ak chcete deťom predstaviť ďalšie možnosti trávenia voľného času a zábavy bez technológií.

Budovanie offline

Civilizáciu nemusíte stavať len klikaním do klávesnice a myši. Dá sa to aj offline. Napríklad vďaka Tapestry môžete vytvoriť civilizáciu, ktorá sa svojou vyspelosťou a mocou môže vpísať do dejín sveta. Je zameraná na oblasti vedy, technológií, objavov a armády. Zvyšujte blahobyt vašej civilizácie, budujte hlavné mesto, prepisujte dejiny i budúcnosť. Vhodné pre 1 až 5 hráčov.

 

Okrem zábavy aj vzdelanieSpoločenská hra Kto je to?

Ak uprednostňujete hotovú hru, lebo sa vám nechce vymýšľať otázky vopred a už vôbec nie počas hry, knižné vydavateľstvo Dajama má pre vás tie pravé hry. Mnoho slovenských milovníkov stolových hier má už doma v zásobe ich spoločenské hry Poznáš Slovensko?, Poznáš Bratislavu?, Poznáš Európu? či Poznáš svet? Navyše vydavateľstvo ponúklo hru aj pre milovníkov vysokohorskej turistiky v podobe hry Poznáš Tatry? Špeciálne pre deti vyšla aj hra Bratislava deťom. A najnovšie priniesla Dajama spoločenskú stolovú hru Kto je to?, vďaka ktorej spoznáte osobnosti Slovenska i zahraničia a dozviete sa o nich aj viac ako len bežné informácie. Je len na vás, ktorá oblasť by vás najviac zaujímala.

 

Sebapoznávacia stolová hra?

Aj taká existuje, volá sa Líla (Cesty k sebepoznání). Líla je prastará indická hra. V súčasnosti môžeme povedať, že je to psychologická hra, ktorá nadväzuje na staré stolové hry. Môžete ju hrať sami i s väčším množstvom protihráčov. Okrem spoznávania samých seba a ostatných hráčov, nahliada hra na ľudské a morálne hodnoty. Hrací plán sa skladá z ôsmich riadkov a deviatich stĺpcov. Pohybujete sa vďaka hodu kockou, prípadne vás vystrelia šípy vyššie a hady vám pomôžu skĺznuť. Každý riadok predstavuje určitú úroveň vývoja vedomia a vy sa snažíte dopracovať na tie najvyššie. Spoznávate pri tom svoje vlastnosti, silné i slabšie stránky.

 

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Soubor her 100

Soubor her 100

0.0 0
14,68
-30 %
10,28
Vypredané

Squadro

0.0 0
37,24
-23 %
28,67
IHNEĎ odosielame

Quoridor

3.0 1
46,56
-23 %
35,85
IHNEĎ odosielame

Retrohraní

0.0 0
16,40
-19 %
13,28
IHNEĎ odosielame

Kto je to?

0.0 0
25,95
-25 %
19,46
IHNEĎ odosielame

Líla (Cesty k sebepoznání)

0.0 0
21,06
-30 %
14,74
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Aká je sila skutočného priateľstva a dokáže jeden bláznivý nápad zmeniť jeho dynamiku?
Objavujte svet s týmito leporelami.
Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.