Je šialenstvo oprávnené?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Kniha, ktorú ste dozaista neprehliadli. Ale čítali ste ju už?
Sally Rooney je írska spisovateľka, ktorá debutovala románom Konverzácie s priateľmi (Conversations with Friends, 2017). Jej druhá kniha Normálni ľudia sa stala jedným z najoceňovanejších románov súčasnosti a získala množstvo významných cien, napríklad Costa Novel Award za najlepší román roka 2018. A ja sa pýtam, či je celé toto šialenstvo okolo knihy (nielen) na sociálnych sieťach aspoň sčasti oprávnené.

Marianne a Connell. Dvaja úplne obyčajní ľudia, ktorí sa od seba už viac ani nemôžu líšiť. Ona je samotárka a v spoločnosti nie príliš obľúbená a on je pravý opak. Spolu však tvoria dokonalý pár, ktorý spolu je a v podstate aj nie je.

Kniha Normálni ľudia Kniha s takou peknou obálkou, ktorá na mňa vyskakovala už takmer aj z chladničky – hovorím si na tej predsa musí niečo byť... a veruže aj bolo. Ja však ani s odstupom času nedokážem prísť na to, čo. A možno mi stále ani nedochádza, čo tým Sally vlastne chcela povedať. Moje pretrvávajúce zmiešané pocity sú toho dôkazom.

Normálni ľudia je však príbeh krásne jednoduchý a komplikovaný zároveň. Podobnosť s príbehmi, ktoré sami reálne prežívame, je neodškriepiteľná a mnohí sa v ňom možno aj nájdete.

Ja som sa doň pustila, ako inak, s obrovským očakávaním. A čakala som teda minimálne to, že si vytvorím vzťah aspoň k jednému z nich. Nevytvorila. Marianne mi bolo nanajvýš ľúto a Connell mi neustále dvíhal tlak či už svojím bezohľadným správaním alebo svojimi nepochopiteľnými rozhodnutiami. S tak nerozhodným párom som sa doposiaľ ešte nestretla.

Veľmi sa mi páči, ako je príbeh čitateľovi podaný. Nonšalantne a s neuveriteľnou ľahkosťou.
Navyše oplýva štýlom, vďaka ktorému sa mi nechcelo prestať čítať a ktorý mi maximálne lahodil (možno až na zopár veľmi divných a nehodiacich sa výrazov, ktorých použitie by som na autorkinom mieste zrejme prehodnotila, ale to bude skôr vecou prekladu).

Sú knihy, ktoré nepotrebujú nijaké zvraty či hlbšiu pointu na to, aby čitateľa zaujali a zanechali v ňom dojem. Hocijaký. No a toto je jedna z nich. Vo mne síce až taký hlboký dojem nezanechala, avšak, má v sebe niečo, vďaka čomu ju nedokážem hodnotiť negatívne.
Uznávam, bolo to výborné čítanie. Mňa však príbeh týchto dvoch normálne nenormálnych ľudí, ktorí sa neustále rozchádzajú, aby sa opäť mohli zísť, zanechal úplne chladnou.

Nie som sklamaná aj napriek tomu, že som od tohto románu očakávala viac. A možno trochu som. Ale iba trošku.

Autorka (vrátane fotografie): Radka


Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Normálni ľudia

Normálni ľudia

0.0 0
12,99
-22 %
10,13
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Aká je sila skutočného priateľstva a dokáže jeden bláznivý nápad zmeniť jeho dynamiku?
Objavujte svet s týmito leporelami.
Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.