Júnová prietrž slov

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.

Začiatkom júna vyšla nová kniha Julie Caplinovej Pláž v Chorvátsku a ku koncu mesiaca nás, samozrejme, čaká aj novinka Dominika DánaTajomný závoj. Na čo sa ešte môžete tešiť?

 

Nová kuchárska knihaNová kuchárska kniha

Knižku zostavila Terézia Vansová na základe receptúr, ktoré jej zasielali čitateľky ženského časopisu Dennica v rokoch 1898 až 1908, prvýkrát vyšla v roku 1914 a teraz vychádza opäť v krásnom knižnom prevedení vo vydavateľstve Tatran podľa tretej edície z roku 1930 od nakladateľa Františka Klimeša. Nová kuchárska kniha obsahuje vyše 900 vyskúšaných a osvedčených receptov, ktoré zodpovedajú požiadavkám nielen jednoduchej, ale i najlepšej kuchyne. Prináša esenciu doby, malú ochutnávku bežného života, ľudský pohľad na svet: čo je pre súčasníka dôležité, čím sa musí denno-denne pri príprave jedla zaoberať a ako vyriešil úlohy či prekážky. Kniha vychádza pri príležitosti 80. výročia úmrtia Terézie Vansovej vo výnimočnej grafickej úprave štúdia Pergamon,

 

Na západ so žirafamiNa západ so žirafami

Woodrow sa z telky dozvie, že žirafám hrozí vyhynutie. Spomenie si pritom na svoj zážitok z čias, keď mal sedemnásť rokov. A práve ten vám v knihe Na západ so žirafami vyrozpráva. Bolo to v roku 1938, keď dve žirafy pri plavbe po Atlantiku prežili hurikán. Do zoologickej záhrady v San Diegu sa musia dostať dlhou cestou nákladným autom naprieč Amerikou. Preváža ich mladý Woodrow s láskavým Starcom a krásnou ryšavou fotografkou. Čaká vás neobyčajný pôvab zvierat, láskavosť cudzích ľudí a jednoduché plynutie času.

 

Finančná gramotnosť základnej školy v kockeFinančná gramotnosť základnej školy v kocke

Táto knižka môže byť užitočným sprievodcom nielen pre žiakov základných škôl. Netreba sa hanbiť, finančná gramotnosť sa kedysi na školách nevyučovala a pribudlo niekoľko pojmov, v ktorých môže byť dobré zorientovať sa. Rozdiel medzi čistou a hrubou mzdou, medzi platobnou a kreditnou kartou, či je dobré sporiť alebo si požičať, čo sú to kryptomeny, čo všetko je korupcia či aké práva má spotrebiteľ. Aj to sa dozviete v tejto knihe. Zistíte, ako chrániť vaše osobné údaje a nájdete tu aj tipy pri žiadosti o prácu a príprave na pracovný pohovor.

 

První osoba jednotného číslaPrvní osoba jednotného čísla

Japonský spisovateľ Haruki Murakami má pre svojich (nielen) verných čitateľov novú knihu. Tentokrát zbierku poviedok, ktorou sa vlastne vracia ku koreňom, veď dlho bolo pre neho typické, že písal v prvej osobe. K začiatkom sa vracia aj tematicky a štýlom, nájdete tu aj rovinu bilančnú. Vychutnajte si jeho osem nový textov, narazíte určite aj na lásku, fantáziu, Beatles či jazz. Čaká vás krásnych 184 strán v preklade Tomáša Jurkoviča.

 

 

 

TIP: V knižných kategóriách nájdete aj samostatnú podkategóriu Ukrajinčina. Ak máte záujem vzdelať sa v tomto jazyku na akejkoľvek úrovni, nájdete tam, čo potrebujete.Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Čítali ste už román od kráľovnej romantiky Mariany Zapaty?
Či hľadáte zábavu, či poučenie, v septembrových novinkách je výber ozaj široký.
Dobré knihy vychádzajú aj počas leta. Pozrite sa na ne.