KNIHA ROKA 2014

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Kniha roka ponúka tipy na najlepšie knihy roka 2014. Starostlivo ich vybrali s nami spolupracujúce blogerky a naša redakcia. Nechajte sa inšpirovať.
Kniha roka KNIHCENTRUM.sk je ocenenie, ktoré udeľujú blogeri, ktorí spolupracujú s internetovým kníhkupectvom KNIHCENTRUM.sk a redakcia uvedeného kníhkupectva. Podľa toho je rozdelená na dve sekcie Blogerská Kniha roka a Redakčná Kniha roka.

Šancu na zisk tohto ocenenia mala každá kniha, ktorá bola vydaná v roku 2014 v akomkoľvek jazyku. Každý bloger a člen redakcie vybral z ním prečítaných novinkových titulov roka 2014 jeden, ktorý si podľa neho zaslúžil ocenenie. Nižšie nájdete výhercov a zdôvodnenie, prečo sa konkrétny titul stal Knihou roka 2014 a prečo je skvelé stráviť s ním svoj voľný čas.

Ide o príbeh zo žánru YA, ktorý sa mi hneď po dočítaní vryl do pamäti. Spája sa tu fantázia so skutočnosťou, priateľstvo s láskou a všetko je to okorenené netradičnou zápletkou. Skupina priateľov sa snaží nájsť podľa tzv. ley-lines (geometrické línie spájajúce starobylé miesta na svete) odpočívajúceho bájneho kráľa Glendowera. Popráva sa totiž, že ten, kto kráľa preberie, si od neho na oplátku bude môcť niečo priať.
Kniha je pre mňa jedinečná práve kvôli nezvyčajnej téme a aj keď nenasleduje jedna akčná scéna za druhou, stále sa niečo deje a vy jednoducho musíte zistiť, ako sa príbeh skončí. Vždy som milovala záhady starobylých a symbolických miest a tento príbeh mi dal presne to, čo som pri knihách vždy hľadala.

STIEFVATEROVÁ, Maggie. Havraní bratrstvo I. Praha: Argo, 2014. 330 s.


Kniha roka podľa Orvokki.sk

Orvokki bloguje na
www.orvokki.sk

Bez dlhého rozmýšľania vyberám knihu Achilleova píseň od Madeline Millerovej. Je to kniha, od ktorej som spočiatku nečakala veľa, ale nakoniec ma mimoriadne prekvapila. Ide o zbeletrizovaný príbeh antického hrdinu Achillea a jeho druha Patroklosa. Poznáme ho všetci a vieme ako skončí. Ale autorka dokázala i tak známy dej napísať pútavo a vytiahnuť zaujímavosti, vďaka ktorým čitateľ spozná antické Grécko a Trójsku vojnu o niečo viac.

Achilleova píseň je román o vojne, priateľstve, hrdinoch, odhodlaní a ľuďoch. Počas čítania som zažívala paletu emócií a vďaka autorkinmu štýlu písania som sa na chvíľu ocitla v tej dobe. Smutné a tragické čítanie, ale svojim spôsobom neuveriteľne krásne. Myšlienkami som s príbehom bola dlho po dočítaní a i teraz, po niekoľkých mesiacoch, si vybavím najlepšie scény.

MILLEROVÁ, Madeline. Achilleova píseň. Brno: HOST, 2014. 368 s.


Pre mňa je Naj tohtoročná kniha Šťastná sedmička. Jej príbeh celkovo patrí do skupiny kníh, ktoré ma chytili za srdce. Nebol to nejaký veľkolepý príbeh, ale naopak - jemný a citlivý. Mám veľmi rada knihy zamerané na rôzne ľudské vlastnosti a na ich vývin. Ako sa človek mení k lepšiemu. A tu bolo krásne vidieť ako sa život mení. Ako každý z nás vplýva na život druhých už len tým, že do neho vstúpime. Šťastná sedmička nesie aj peknú myšlienku, ktorú si často pripomínam. Človek by nemal zostať na jednom bode, aj keď sa tam cíti dobre a pohodlne. Kniha ukazuje, že je dobré skúšať nové veci a činnosti. Prekvapiť seba samých, ale aj druhých. Okrem toho je hlavná hrdinka malé, vnímavé a múdre dievča, ktoré má veľmi rado prírodu a preto sú v knihe aj krásne myšlienky o nej. Šťastná sedmička a jej postavy si ma získali všetkým.

GOLDBERGOVÁ SLOANOVÁ, Holly. Šťastná sedmička. Bratislava: Ikar, 2014. 344 s.

Kniha roka podľa Petry

Petra bloguje na www.kniznytip.blogspot.sk

Vtipný, duchaprítomný a vynaliezavý, tak by som charakterizovala Marka, hrdinu knihy Marťan (Andy Weir). Markov boj o holý život na nehostinnej planéte Mars bol pre mňa úžasnou sci-fi jazdou od začiatku do konca. Jeho až naivný optimizmus zmiešaný s chladnokrvným pragmatizmom vytvoril kombináciu, ktorá je zárukou originality tohto diela. No čo z môjho pohľadu posunulo Marťana na prvé miesto knihy roku 2014, bol životný postoj hlavného hrdinu. Vidieť svetlo na konci tunela bolo v Markovom prípade niečo ako dovidieť voľným okom z Marsu na Zem. Mark nielenže planétu Zem videl, on pri pohľade na ňu ešte aj priateľsky mával. Odhodlanosťou a nezlomným optimizmom to tento kozmonaut u mňa vyhral na celej čiare.

WEIR, Andy. Marťan. Bratislava: Ikar, 2014. 408 s.
 
Kniha roka podľa Catty
Catty bloguje na www.books-parts-of-my-life.blogspot.sk

Riadim sa pocitmi, ktoré vo mne kniha vyvolá a ten najsilnejší dojem, ktorý je ešte aj teraz veľmi výrazný, vo mne zostal po odhalení Pravdy o afére Harryho Queberta. Ak hľadáte výnimočný detektívny príbeh - tu ho nájdete. Ak túžite po romantike - tu ju dostanete. Ak sa chcete zamyslieť nad podnetnými myšlienkami - táto kniha vám to umožní. Kombinácia zložitého vyšetrovania, prelínania minulosti s prítomnosťou, hlbokej lásky a sondy do duše spisovateľov vás zanechá v čitateľskej eufórii. Ja som sa z nej ešte stále nedostala.

DICKER, Joël. Pravda o afére Harryho Queberta. Bratislava: SLOVART, 2014. 584 s.

Kniha roka podľa Čudáckej čitateľky
Jana tiež bloguje, konkrétne na www.zdiaracudackejcitatelky.wordpress.com

Tohtoročných kníh som síce nestihla prečítať veľa, pokojne ostávam zahrabaná vo všelijakých starých klasikách, ale aj za rok 2014 mám jasného favorita. V mojom prípade som dosť nečakane vybrala titul z odbornej resp. motivačnej literatúry. Ukaž, co děláš! je kniha, ktorá to ostatným natrela. Ako by aj nie, keď prezrádza práve to ako svoju prácu predať. Či už doslovne, alebo len symbolicky. Je to nedoceniteľný pomocník pre všetky tvorivé a podnikateľské duše. Na plnej čiare boduje aj svojím grafickým spracovaním. Vďaka, Austin Kleon a vydavateľstvo Jan Melvil Publishing.

KLEON, Austin. Ukaž, co děláš! 10 způsobů jak sdílet svou kreativitu a být objeven. Brno: Jan Melvil Publishing, 2014. 224 s.
 

Najnovšie články

Nezáleží na žánri, dobré knihy sa nájdu takmer v každom. Po čom túžia čitatelia?
Dospelí čitatelia dokážu hltať a nasávať nové informácie baživo ako deti. Len musia byť dobre spracované. Inšpirujte sa vybranými knižnými tipmi.
O chudobe sa dobre diskutuje. Ale čo tak sa na ňu skutočne pozrieť.