KNIHA ROKA 2017

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Štvrté oceňovanie kníh na KNIHCENTRUM.sk dopadlo...

Ocenenie Kniha roka KNIHCENTRUM.sk udeľujú vybraní knižní blogeri a redakcia KNIHCENTRUM.sk. V roku 2017 sme ocenili 5 kníh. Prečítajte si, prečo by ste sa do nich mali začítať. Veríme, že vás niektorá kniha osloví.

Natáliina Kniha roka 2017
Nathaly bloguje na www.nathalys-reading.blogspot.sk

„Hlavné postavy sú ťažko skúšané. Chlapci nemajú pekné detstvo. Otec ustavične lieta v problémoch. Matka od nich odišla. Do života im však nečakane vstúpi človek, ktorému zomrel syn a bojuje so svojimi démonmi. Každý z nich prežíva nešťastné chvíle. Zhodou zvláštnych náhod sa spoločne vydajú na výlet a objavujú krásy americkej prírody, no nielen to. Nik netuší, že je to začiatok vzácneho a krehkého citu. Zistia, ako môže jedno leto zmeniť životy a vytvoriť priateľstvo, ktoré nič nezničí.

Ako sa z cudzincov stane rodina? Aké prekážky sa im postavia do cesty? Všetko sa dá zvládnuť s láskou - tej je v deji dostatok. No tento príbeh neobchádza ani smútok, beznádej a ďalšie negatívne pocity. Čitateľ si je vedomý, že žiadne dieťa by nemalo mať také rodinné zázemie, aké majú chlapci, a žiadny rodič by nemal prežiť to, čo zažil muž v knihe. Dielo vo mne vyvolalo búrku. Zlomilo mi srdce na milión častí, aby mi ho nakoniec mohlo znovu poskladať.“

HYDEOVÁ, Catherine Ryan. Zober ma so sebou. Bratislava: AKTUELL, 2017. 344 s.

Alyina Kniha roka 2017
Aly bloguje na www.ostrov-stratenych-pribehov.blogspot.sk/

Svoju časť príbehu na začiatku knihy rozpráva dievča Mira. Pre ňu je Hana len divná teta, ktorá sa správa čudne. Dôsledkom rôznych okolností sú donútené navzájom sa o seba postarať, čo vedie k bližšiemu pohľadu na trosky Haninho života. Človek by si myslel, že keď sa kniha menuje po postave, bude celá len o nej, ale príbeh sa skladá z tisícov kúskov. Kúskov, ktoré zrážajú z nôh a útočia nečakane od chrbta, krivých a inokedy ostrých kúskov.

Knižka na mňa pôsobila veľmi pútavo, hoci dej je poznačený ťažobou a nešťastím postáv. Záležalo mi na ich životoch, pretože som už poznala celú históriu ich rodín. Obdobie druhej svetovej vojny, ktoré je tu zachytené, sa zameriava skôr na všetko predtým než na samotné hrôzy. Aj keď ich Hana prežila, následky ľudskej zloby a rozhodnutí pod tlakom bude znášať do konca svojho života. Takmer som cítila váhu Haninho svedomia a bolo mi jej veľmi ľúto. Prečítať si túto výborne napísanú knihu je však jednoznačne rozhodnutie dobré.

MORNŠTAJNOVÁ, Alena. Hana. Brno: Host, 2017. 310 s.

Barborina Kniha roka 2017
Orvokki bloguje na www.orvokki.sk

„Niekedy mám o top knihe roka jasno okamžite, tentokrát som dlho premýšľala. A to som váhala iba medzi dvoma. Tento rok ma zaujala najmä česká tvorba, úchvatný román Hana od Aleny Mornštajnovej a blogové zápisky Martina Selnera. Nakoniec vyberám tú druhú knihu, Autismus & Chardonnay.

O autisme sa napísalo veľa kníh, táto je z pohľadu zamestnanca stacionára pre ľudí s poruchou autistického spektra. O každodenných postrehoch píše na svoj blog a FB stránku. A píše tak dobre, že si ho všimli vydavateľstvá Paseka a Pasport. V útlej knihe sprevádza čitateľa každodennou prácou s jeho deťmi. Kino, jazda v MHD, návšteva bazéna či všedný život v domove. O tom všetkom píše s nadhľadom, humorom, ale prekvapivo aj veľkými myšlienkami, ktoré ma nejedenkrát prirodzene zastavili a ja sa som sa zamyslela nad nami, ako sa správame k iným ľuďom, ako spoločnosť akceptuje iných. Dlhšie úvahy striedajú pár riadkové postrehy. V peknom grafickom spracovaní a malom vydaní, ktoré sa nestratí v žiadnom batohu.

Na knihe je naviac perfektné, že zaujme absolútne každého a neviem si predstaviť, že by sa niekomu nepáčila. Možno na jej prečítanie stačí jeden podvečer, ale v mnohom vás bude sprevádzať ešte dlho po dočítaní.“

SELNER, Martin. Autismus & Chardonnay. Praha: Paseka, 2017. 120 s.

 Martinina kniha roka 2017

Lili bloguje na www.lili-darknight.blogspot.sk

„Tento rok sa mi do rúk opäť dostalo veľké množstvo výborných titulov. Vybrať z nich ten najlepší bolo ťažké, no nakoniec som si povedala, že román Niečo viac od Patricka Nessa má práve to niečo viac, čím sa odlišuje od ostatných kníh.

Patrick Ness sa vo svojej tvorbe nebojí experimentovať so žánrami a veľmi rád a často prekračuje ich hranice. Navyše sa mu celkom obstojne darí skrývať pred čitateľmi svoje zámery, takže je čítanie nielen zaujímavé, ale aj prekvapivé. Dej tejto konkrétnej knihy začína trošku netradične – smrťou hlavného hrdinu. Lenže toto nie je kniha o posmrtnom živote. V skutočnosti ide o mierne pochmúrny, ale predovšetkým brilantne metaforický príbeh, ktorý mi ukázal, okrem iného, aj obraz dnešnej spoločnosti. Táto kniha, ak je pochopená správne, slúži ako akási alegória nášho uponáhľaného sveta, v ktorom sa proti nám môže obrátiť to, čo tak mylne považujeme za najdôležitejšie.“

NESS, Patrick. Niečo viac. Bratislava: Slovart, 2017. 320 s.

Janina Kniha roka 2017

Aj Jana blogovala, teraz viac pauzuje na www.zdiaracudackejcitatelky.wordpress.com

„Ja som taký horomil. Do hôr ma ťahá zeleň a pokoj. Preto sa ma bytostne dotýka, keď nachádzam a prechádzam spúšťami po výruboch stromov. Človek ani nemusí byť ekológ či lesný hospodár, aby sa mu nezdalo, že tie brázdy v lese v poriadku nie sú a že nízkotatranské holoruby sú už za hranicou zdravého rozumu.

A ak k tomu chce mať človek aj ďalšie vedomosti, podklady a zaujímavé informácie, ak ho zaujíma, ako si stromy navzájom pomáhajú a lesné spoločenstvo vďaka tomu funguje a rozmáha sa, knihy Petra Wohllebena mu vrelo odporúčam. Dozviete sa aj to, ako sú obmedzované stromy v mestách a mnoho ďalších pikošiek. Isto si stromy začnete aspoň na chvíľu viac všímať a dlhodobo ich viac chrániť ako doteraz.

PS: Peter Wohlleben pripravil podobne zameranú knihu i pre deti - je v nej aj množstvo praktických úloh - Počuješ rozprávať stromy? Nahliadnite do nej.


WOHLLEBEN, Peter. Tajný život stromov. Bratislava: Tatran, 2016. 208 s.

Máte svoju knihu roka 2017? Podeľte sa s tipom s ostatnými v komentári.

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Zober ma so sebou

Zober ma so sebou

0.0 0
12,90
-25 %
9,68
Vypredané
Čeština

Autismus & Chardonnay

0.0 0
10,95
-18 %
8,98
IHNEĎ odosielame

Niečo viac

0.0 0
12,95
-20 %
10,36
Na vyžiadanie

Tajný život stromov

0.0 0
14,90
-25 %
11,18
IHNEĎ odosielame

Hana

3.0 1
13,90
-25 %
10,43
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Skúste ďalší...

Najnovšie články

Čo vychádza v júni okrem novej dánovky?
Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.