Knihovinky v poličkách

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Nazrite na novinkový pult kníhkupectiev z pohodlia domova.

Meno mám zo studničkyMeno mám zo studničky

Len minulý rok pred Vianocami vyšlo v Tatrane nové vydanie knihy Ábelovský dom od Hany Ponickej, v ktorom spomína na Tetu z Polichna – Boženu Slančíkovú-Timravu. V tento pomaly predvianočný čas si nové vydanie zaslúžila zbierka Timraviných próz pod názvom Meno mám zo studničky. Nájdete tu texty: Ťapákovci, Skon Paľa Ročku, Za koho ísť, Márnosť všetko, hrdinovia a Bál. Knihu dopĺňajú ilustrácie výšivky výtvarníčky Ivany Šátekovej. Uvažujete? Začítajte sa...

 

Ako porozumieť zvieratámAko porozumieť zvieratám

Spisovateľ a fotograf prírody Ivan Kňaze čitateľom bližšie objasní pútavé témy zo sveta zvierat. Chcete vedieť, čím sú výnimočné oči vydry riečnej oči mačky divej, ktorá periférne vidí korisť? Zistíte tiež, ako krt vysnorí pod zemou dážďovky a kde má líška pachovú žľazu „fialku“ a na čo jej slúži. Mimochodom, počuli ste už o optickej reči vlkov? Táto kniha plná zaujímavostí zo sveta zvierat nadchne asi všetkých milovníkov prírody. Samozrejme, je doplnená fotografiami, veď sa pozrite.

TIP: Fanúšikovia ornitológie neprehliadnite autorovu ďalšiu knihu o pozorovaní vtáčích druhov typických pre jednotlivé chránené vtáčie územia Slovenska. Kniha z vydavateľstva Dajama sa volá Vtáčie územia.

 

Prečo plávameKniha Prečo plávame

Plávanie môže byť nové behanie alebo otužovanie. Pre mnohých dávno je neprekonateľné. Čo nám táto pohybová aktivita dáva a čím nás priťahuje? Prečítajte si ohromujúce príbehy olympijských šampiónov, bagdadského plaveckého klubu, ktorý sa stretáva v bazéne paláca Saddáma Husajna, rozprávanie o súčasných japonských plavcoch – samurajoch, a dokonca aj neuveriteľnú historku islandského rybára, ktorý po stroskotaní lode ako zázrakom prežil mrazivé šesťhodinové plávanie v ľadovej vode. Vrhnite sa do vody s autorkou knihy Prečo plávame.

 

ŠumKniha Šum

Šum, to je nová kniha nositeľa Nobelovej ceny a autora knihy Myslenie rýchle a pomalé, Daniela Kahnemana. Je to kniha o chybách v ľudskom úsudku. Stáva sa, že dvaja lekári stanovia dve rôzne diagnózy u rovnakého pacienta. Dvaja sudcovia rozhodnú úplne inak o osude dvoch ľudí, pričom spáchali rovnaký trestný čin. A tieto rozhodnutia môžu byť rôzne aj v závislosti na tom, či je ráno alebo popoludnie, pondelok alebo streda. Prečo to tak je? Šum je nežiadúca variabilita v úsudkoch, ktoré by mali byť rovnaké. Ale proti šumu sa dá bojovať niekoľkými nástrojmi. Spoznajte ich, začítajte sa do knihy.


Jsme BellingcatJsme Bellingcat

Počuli ste už o Bellingcate? Eliot Higgins aktivizoval novinárov po celom svete a spoločne odhaľujú závažné kauzy takpovediac cez internet pomocou voľne dostupných informácií. V tejto knihe sa zoznámite s nástrojmi, ktoré tento investigatívny tím používa a zistíte nielen to, že novinárska práca je riadna fuška a že nové technológie bránia, ale aj pomáhajú odhaliť rôzne zločiny. Niekedy je to aj pre tím Bellingcatu napínavé ako špionážny román, no investigatívna práca je hlavne práca s dátami, zdrojmi, nijaké vymýšľanie či fabulovanie. PS: Knihu preložil precízny Viktor Janiš, takže čítať sa bude ako po masle.

 

Čísla nelžouČísla nelžou

Kanadský vedec českého pôvodu Václav Smil približuje čitateľom 71 tém z pohľadu čísel. Čo je pre životné prostredie horšie: auto alebo mobil? Prečo elektrické autá zatiaľ nie sú šetrné k životnému prostrediu? Prečo je ťažké predpovedať, aká zlá bude prebiehajúca pandémia? Tieto i ďalšie témy je možné objasniť pomocou čísel. Lenže aj čísla treba vedieť čítať. A to, že vieme čítať, nám nezaručí správnu interpretáciu, čiže pochopenie. Korelácia nemusí byť kauzalita, ale môže. Poďte si spraviť v číslach jasno, začítajte sa.Knihy s vianočnou tematikou


Tipy na knižné darčeky podľa tém

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Meno mám zo studničky

0.0 0
14,95
-22%
11,66
POSLEDNÉ KUSY

Ako porozumieť zvieratám

0.0 0
29,90
-18%
24,52
POSLEDNÉ KUSY

Prečo plávame

0.0 0
13,99
-20%
11,19
IHNEĎ odosielame
Čeština

Šum

0.0 0
25,80
-15%
21,93
IHNEĎ odosielame
Čeština

Jsme Bellingcat (Vyšetřovatelé globálního zločinu a neohr)

0.0 0
16,40
-19%
13,28
IHNEĎ odosielame
Čeština

Čísla nelžou

0.0 0
18,75
-19%
15,19
IHNEĎ odosielame

Vtáčie územia

0.0 0
16,95
-25%
12,71
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Či ste začiatočník alebo sa blížite k levelu majstra, máme pre vás nielen knižné tipy.
Spoznajte tohtomesačné knižné novinky, ktoré vydavatelia dostanú z tlačiarní.
Pestovanie na balkóne zažíva renesanciu. Hľadáte tipy, ako na to?