KNIHY ROKA 2022

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Predstavujeme 7 najlepších kníh prečítaných v roku 2022. Vybrali knižné blogerky.

KNIHY ROKA 2022 ocenené na KNIHCENTRUM.sk, to je výber najlepších kníh podľa knižných blogeriek. Sedem kníh, ktoré v roku 2022 zaujali najviac a môžu byť skvelým tipom na doplnenie knižnice.


Kniha roka 2022 Přízrak v hrdle

Barbora bloguje na www.orvokki.sk


„Myslela som si, že tento rok to mám jasné, ale keď som sadla k notebooku a začala písať tohtoročnú Knihu roka, ani po veľmi dlhom premýšľaní a váhaní a porovnávaní som nedokázala z tých dvoch vybrať len jednu. Tú naj. Tento rok mám dve knihy, ktoré pre mňa znamenali veľa a ich čítanie bol obrovský zážitok, ktorý si chcem zopakovať. Rozprávač a Přízrak v hrdle.

 

Hoci som fanúšik metalovej a hardrockovej hudby, meno Dave Grohl išlo mimo mňa a Foo Fighters som nikdy nepočúvala. Toto celé sa zmenilo po prečítaní autobiografie Rozprávač. Zamilovala som sa. Do hudby kapely Foo Fighters, ktorej platňu vkladám do gramofóna až s posvätnou úctou. A do Davea, talentovaného, odhodlaného a stále skromného umelca, ktorý svojimi spomienkami vzdáva poctu najväčším hudobníkom, svojej rodine a najmä hudbe. Práve lásku k hudbe budete cítiť z každej jednej stránky. 

 

Ak sa niečo v recenziách a komentároch ku knihe Přízrak v hrdle opakuje, tak je to: „Tohle je ženský text!“ Sama autorka knihu touto vetou začína a niekoľkokrát zopakuje. No je to jasné z každej jednej vety. Přízrak v hrdle je ženský text. A materský. Na jednej strane zabudnutá írska poetka Eibhlín Dub Ní Chonaill, ktorá po vražde manžela napísala Caoineadh Airt Uí Laoghaire, najväčšiu báseň napísanú v Írsku v 18. storočí. Na druhej strane Doireann Ní Ghríofa, súčasná poetka a autorka prvotiny, ktorá popri rodení, kojení a výchove štyroch detí pátra po živote Eibhlín. Toto je jedinečná kniha, v ktorej sa mieša poézia, biografia, detektívka, žalospev, román, história, sila, oddanosť a odhodlanie. Je to jeden z najkrajších textov, aké som mala možnosť prečítať nie iba tento rok.“

NÍ GHRÍOFA, Doireann. Přízrak v hrdle. Praha: Odeon, 2021. 280 s.
GROHL, Dave. Vypravěč. Praha: Pangea, 2022. 384 s.


Kniha roka 2022 O tele duše

Radka bloguje na www.radkacita.webnode.sk


„Tohtoročné rozhodovanie, ktorá kniha mi prirástla k srdcu úplne najviac, bolo pre mňa jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Dôvod je jednoduchý, a to ten, že som to vedela od prvého momentu, ako som sa začítala. Do poviedok, ktoré mi tak neskutočne sadli, a ktoré v mojich očiach pravdepodobne na veľmi dlhú dobu neprekoná nič.

Zbierka poviedok O tele duše bola mojím prvým stretom s pani Ulickou a nechcem ani pomyslieť, že by mohla byť zároveň aj posledným. Nesmie byť, pretože obsah tejto knihy rovná sa umelecké dielo a bola by nevysloviteľná škoda ostatné diela prvej dámy ruskej literatúry nechať nepovšimnuté.

V poviedkach, ktoré autorka šikovne rozdelila do troch celkov, naberá smrť úplne iný rozmer, čím sa nejednému z vás zmení aj samotný pohľad na ňu.

Je neodvratná a definitívna, no môže byť aj celkom novým začiatkom. Je len jedna a predsa má nekonečné množstvo podôb a pani Ľudmila ju vykreslila tak, že sa mi nechcelo veriť a prestať čítať už vôbec nie.

Naprosto dokonalý opis zlomových okamihov života, veď okúste sami. Navyše sa presvedčíte, že ruskí autori nepíšu jednoducho. Píšu jednoducho famózne!“

ULICKÁ, Ľudmila. O tele duše. Bratislava: Slovart, 2022. 152 s.

 

Kniha roka 2022 The Arrival

Mony bloguje na www.piesen-fantazie.blogspot.com


„Knihou roka 2022 sa pre mňa stal grafický román s názvom The Arrival od Shauna Tana. Spomínané dielo sa teší aj českému vydaniu, ktoré vydavateľstvo Labyrint publikovalo pod názvom Nový svět. Ale nech už si zvolíte akúkoľvek edíciu, v akomkoľvek jazyku, pokojne napríklad v talianskom či španielskom, tak na tom nebude záležať, pretože ide o dielo, ktorého príbeh vám bude vyrozprávaný bez slov.  

Shaun Tan dokázal vo svojich obrazoch zachytiť celú škálu ľudských emócií a pocitov. Jeho obrazy dýchajú, nasávajú vzduch do svojich pľúc, a keď sa na ne v tichu svojej mysle sústredíte, začujete aj tlkot sŕdc.
The Arrival rozpráva príbeh o prisťahovalcoch a ich živote. O živote obyčajnom, šťastnom, trpkom aj tragickom. Autor prináša nejeden srdcervúci príbeh utečenca, ktorého z rodnej zeme vyhnalo zlo v rôznych podobách, medzi ktorými zbadáme najmä devastujúcu vojnu.
Príbeh, okrem iného, bez slov dokázal uchopiť aj niečo, čo mnohým ľuďom chýba – ľudskosť. Preto sa toto výnimočné dielo stalo pre mňa poctou nielen životu, ktorý je vo svojej podstate tak ako bolestný, tak i krásny, ale aj samotnej ľudskosti, ktorú ak preukážeme z úprimnosti nášho srdca, tak sa nám jedného dňa vráti dvojnásobne...“

TAN, Shaun. The Arrival. Sydney: Hachette Australia, 2014. 128 s.

 
Kniha rok 2022 Pandora

Lili bloguje na www.book-addicts-kingdom.blogspot.com


„Každoročne prečítam veľké množstvo kníh, no tento rok som akosi nemala šťastnú ruku. Otvárala som skôr priemerné kúsky, takže o to jednoduchšie bolo vybrať tú najlepšiu z najlepších. Najviac mi učarovala Pandora od Susan Stokes-Chapman, ktorá so mnou ostala ešte dlhé mesiace po prečítaní.

Ide o vcelku pomalý atmosférický historický román. Odohrávajúci sa v ťažkých časoch pred vypuknutím napoleonských vojen, keď spoločnosť zväzovali prísne pravidlá a ľudí delili priepasti vytvorené práve ich spoločenských postavením. Podľa názvu by sa mohlo zdať, že ide o prerozprávanie mýtu o Pandore, ale to je trochu mylný predpoklad. Áno, autorka spomína aj mytologickú Pandoru, ale len v súvislosti s hlavnou hrdinkou Pandorou (ktorú volajú Dora). Aj vďaka tomu rozvinula príbeh o dosahovaní cieľov, o plnení snov, ale aj o tom, akú cenu je treba zaplatiť za moc. Hutnú pochmúrnu atmosféru navyše podporuje niekoľko mysterióznych prvkov. Vďaka čomu kniha pôsobí sviežo a dokáže polapiť a nepustiť až do poslednej strany.“

STOKES CHAPMAN, Susan. Pandora. Bratislava: Cosmopolis, 2022. 376 s.

 

Kniha roka 2022 Všetci mocní Kremľa

Nathaly bloguje na www.nathalys-reading.blogspot.sk


„Tento rok bol príšerný. Taký hrozný som ešte v živote nezažila, a keď to tvrdím ja, to už niečo znamená. Chvalabohu, že sme sa mohli spoľahnúť na vydavateľstvá a ich úžasný nos na knihy. Prečítala som mnoho nádherných diel. Opäť som začala čítať aj Absynt, pretože mi pomáha byť v obraze. Takto som sa dostala k Michailovi Zygarovi – Rusovi, ktorý sa snaží upozorniť na zverstvá vo svojej krajine. On je mojou knihou roka. V knihe Všetci mocní Kremľa nám poskytol neopakovateľný vnútorný pohľad. Vyspovedal vysokopostavených „úradníkov“ a zozbieral všetko, čo sa dalo. V čase, keď sme boli všetci vyľakaní z toho, čo sa deje, nám ozrejmil súvislosti. Keď človek disponuje informáciami, tak ho to upokojí, a práve to som vtedy potrebovala.

V diele Impérium musí zomrieť sa novinár zameral na revolučný pád Ruska a tiež nám pomohol pochopiť, prečo sa Rusko nachádza v takom bahne, v akom ho vidíme dnes. Smutné, ale zároveň veľmi zaujímavé čítanie. Michail píše bez prehnaných emócií, nezastáva sa Ruska. Má reálny pohľad na dianie. Obdivujem ho. Vynáša na svetlo sveta skutočnosti, ktoré by sme mali poznať. Také, ktoré sú tŕňom v oku všetkých prorusky naladených ľudí.“

ZYGAR, Michail. Všetci mocní Kremľa. Krásno nad Kysucou: Absynt, 2016. 480 s.

 
Kniha roka 2022 Rekviem za sen

Anet bloguje na www.zjelitaelita.blogspot.com


„Predloha známeho filmu Darrena Aronofského, nominovaného na Oscara. Rekviem za sen je obsiahlym opusom a ponorom do sveta drogovo závislých, no i závislostí ako takých – i keď premisa evokuje zameranie sa na jednu skupinu užívajúcich omamné a psychotropné látky, v druhovom významovom pláne autor zdôrazňuje nebezpečenstvo iných, naoko neškodných závislostí modernej spoločnosti, skrývajúcich sa aj za nevinné sny o budúcnosti či konzumnom spôsobe života – túžbu po sláve, uznaní, úspechu, nekonečnej láske, ale i vnútornom naplnení či pochopení vlastného významu vo svete. Ako ukážkový príklad týchto tvrdení potom slúži postava Sáry – staršej matky drogovo závislého syna, ktorá prehliada to, čo sa v skutočnosti deje, a ktorá svoju nenaplnenosť a túžbu po pozornosti blízkych ventiluje v sledovaní pofidérnych televíznych programov a súťaží, pričom neskôr nachádza jediný zmysel života, a paradoxne, i jeho skazu v obsedantnej príprave na účasť v jednej z nich. Návyk tu tak nevystupuje iba ako termín prepojený s niečím spoločensky zakázaným, ale ako nezdravé upnutie sa a posadnutosť čímkoľvek, i sprvu bežným, dobrým. Súhrnná forma, v ktorej sa v jedno pohlcuje text rozprávača, opisy, dialógy a introspekcie potom len nahráva zobrazeniu bezútešného stavu mysle všetkých zúčastnených – všetko sa deje náhle, v opare skutočnosti, pričom jediná realita je strata dôstojnosti a samého seba. Náročná próza, nielen na čitateľovu percepciu, ale i žalúdok.“

SELBY Jr., Hubert. Rekviem za sen. Praha: Kontrast, 2022. 296 s.

 
Kniha roka 2022 Medzi dobrom a zlom

Jana už skôr nebloguje na www.zdiaracudackejcitatelky.wordpress.com


Do dnešnej informačne preplnenej doby, v ktorej sú knihy čoraz dôležitejší a bezpečný prístav, vyberám knihu Jána Markoša Medzi dobrom a zlom, ktorá môže byť pokojne povinným čítaním. Etické dilemy, „kultúrne vojny“ a rôzne názory tu dostávajú celkom na frak. V knihe nájdete 16 situácií zo života, ktoré sa každému z nás môžu prihodiť a postaviť sa im zoči-voči nemusí byť vôbec príjemné. V 16 esejach sa následne pozriete na rôzne fakty a argumenty, ktoré rozhodovanie o našom správaní ovplyvňujú a tak trochu si vyskúšate, ako by ste sa k daným dilemám sami postavili, ako by ste sa správali a možno zistíte aj prečo. Pri niektorých situáciách budete asi len dúfať, že toto nechcete riešiť ani v najhoršom sne, a možno dospejete k poznaniu, že niekedy až realita ukáže a zamáva našimi presvedčeniami.

MARKOŠ, Ján. Medzi dobrom a zlom. Bratislava: N Press, 2020. 312 s.Ktorá je vaša Kniha roka 2022?

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Čeština
Obrázok Přízrak v hrdle
Čeština

Přízrak v hrdle

0.0 0
16,87
-10 %
15,18
IHNEĎ odosielame

Vypravěč

0.0 0
18,75
-30 %
13,13
Vypredané

O tele duše

0.0 0
13,95
-20 %
11,16
IHNEĎ odosielame

The Arrival

0.0 0
29,16
-23 %
22,31
Odosielame do 15 dní

Pandora

0.0 0
19,99
-20 %
15,99
IHNEĎ odosielame
Čeština

Rekviem za sen

0.0 0
17,34
-30 %
12,14
IHNEĎ odosielame

Všetci mocní Kremľa

0.0 0
15,90
-25 %
11,93
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Samozrejme, plný noviniek. Začítajte sa.
Kto by nechcel byť šťastný alebo aspoň relatívne spokojný?
Mesiac kníh je dôležitý aj pre deti. Využite ho okrem iného aj na čítanie.