Knižné tipy Michala Hvoreckého

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
22.02.2021
16:49
22.01.2021
16:06
14.01.2021
13:00
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Tituly, ktoré vybral Michal Hvorecký, určite zaujmú aj náročnejších čitateľov. Knihy pre deti sú takmer vždy skôr optimistické, ale tie pre dospelých môžu byť aj pod stromčekom na vážnejšiu nôtu. Pozrite sa na „darčeky podľa Hvoreckého“.
Ktoré tento rok vydané knihy by ste odporučili našim zákaznikom a svojim čitateľom?
Z románov určite Slobodu od Jonathana Franzena, jedného z najlepších amerických rozprávačov súčasnosti. Je to silný príbeh o dnešnom čoraz zložitejšom svete a o rozpade rodiny. Z literatúry faktu odporúčam knihu Krvavé územie od Timothyho Snydera. Je to kniha o najtemnejších udalostiach dvadsiateho storočia, podrobná, fascinujúca aj desivá.

Máte nejaké špeciálne tipy na knihy pre deti?
Trojročnému synovi čítam Dreveného tata od Tomáša Janovica. Postupne si dopĺňame všetky pokračovania knižiek o škriatkoch Muminovcoch od Tove Janssonovej. Z nových detských knižiek odporúčam napríklad rozprávku o krokodílovi Johannes Jensen má pocit, že je iný.

A ktorej knihe sa budete venovať počas vianočných sviatkov?
V zime budem naplno dokončovať preklad nemeckého románu A je tu zas od Timura Vermesa. Je to satirická a škandalózna kniha o tom, čo by bolo, keby sa Hitler vrátil do dnešného sveta a začal novú kariéru na Facebooku a v televízii.

Michal HvoreckýMICHAL HVORECKÝ

Rodený Bratislavčan brázdi nielen Slovensko, ale aj zahraničie. Zo svojich skúseností čerpá nielen v rámci literatúry, v knihách, ktoré píše, ale aj na početných čítačkách a besedách, na svojej facebookovej či internetovej stránke. Vyznieva nielen ako literárne aktívny, ale aj občiansky či spoločensky činný človek, ktorý poznatky a myšlienky rád odovzdáva ďalej, ponúka na diskusiu. A nielenže o sebe takýto obraz vytvára, takým aj je. Dokumentuje to snáď aj jeho najnovšia kniha - Spamäti, v ktorej najviac reflektuje svoj vlastný život. Opomenúť určite nemusíte ani minuloročnú knihu Naum, ktorá vás určite prekvapí nielen svojím vizuálnym spracovaním. Ak chcete ostať verní akejsi ľahšej beletrii a klasickejšiemu príbehu, skúste siahnuť po knihe Dunaj v Amerike - spočiatku sa tvárte, že je pravda to, čo tvrdíme, že je to kniha na jeden hlt, posedenie, večer a noc a keď ju dočítate, môžete si priznať, že to bolo náročnejšie a akí ste šikovní. (Pokojne tak čiňte s každou knihou, voči ktorej máte predsudok ohľadom náročnosti.) A ak máte slabosť pre satirické a ostré fejtóny, pokojne dajte ruku do ohňa pre Pastiersky list vydaný v roku 2008 (alebo ho radšej len objednajte v kníhkupectve).

  • 2007 – Eskorta (román)
  • 2005 – Plyš (román)
  • 2003 – Posledný hit (román)
  • 2001 – Lovci & zberači (zbierka poviedok)
  • 1998 – Silný pocit čistoty (zbierka poviedok)
Všetky tipy od známych, obľúbených spisovateľov nájdete v článku Špeciálne tipy na knihy.

Autor fotografie: Stanislav Jenis
Autorka článku: Jana Golianová
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

A je tu zas

3.0 1
17,50
Vypredané

Spamäti

3.0 1
9,99
-25%
7,49
POSLEDNÉ KUSY

Naum

3.0 1
11,90
-25%
8,93
POSLEDNÉ KUSY

Krvavé země

3.0 1
22,89
-18%
18,77
Vypredané
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Priznávame – polka kníh je o prírode. Ale to je po knihách druhý nástroj na pokojnú myseľ.
Klasika, filozofia, nástrahy internetu či kniha o výchove detí. Zaujímavé čítanie vychádza každý mesiac.
Vincent Munier a Sylvain Tesson budú vašimi sprievodcami Tibetom a cestou za snežnými leopardmi.