Koľko jazykov ovládaš...

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Na dovolenke v zahraničí prevažne oddychujeme, ale naučiť sa niečo z cudzieho jazyka môže byť prínosom.

Dovolenkovú destináciu v zahraničí si často vyberáme podľa toho, že nám je daná krajina sympatická a mnohí sa vraciame či už na rovnaké miesta alebo aspoň do rovnakých krajín. Ale aj keď cestujete naprieč svetom, možno sa vám niektorý jazyk páči alebo sa s ním stretávate pomerne často a nebolo by od veci trošku sa v ňom zorientovať a naučiť sa aspoň základy.

 

Čo-to je, samozrejme, možné pochytiť priamo na mieste a prostredníctvom slovníka (v podobe mobilnej aplikácie či šikovnej malej knižnej príručky) si veľa vecí rýchlo a ľahko preložíte. No vzdelávať sa môžete už doma pred dovolenkou či pobytom v zahraničí a aspoň trochu si zjednodušiť prvotný skok do studenej vody.

 

Dva spôsoby, ako sa naučiť základy cudzieho jazykaKnihy z vydavateľstva Lingea


1. staré dobré knižné príručky

Vydavateľstvo Lingea ponúka malé knižočky, ktoré sú ako ušité na cesty. Súčasťou knižočky vreckového formátu je aj cca stostranový slovník a stručný prehľad základnej gramatiky. V hlavnej časti sú preklady slov a viet zo slovenčiny do cieľového jazyka. Sú zoradené podľa tém: Čísla, Všeobecné výrazy, Určenie času, Farby a rozmery, Verejné nápisy, Cestovanie, Ubytovanie, Stravovanie, Na dovolenke, Šport a voľný čas, Nakupovanie, Núdzové situácie, Bývanie, Rodina, Práca a brigáda a Komunikácia. Vyberte si z ponuky kníh s podnázvom Konverzácia. Ak nechcete zanedbať správnu výslovnosť, dobrou možnosťou sú knihy z vydavateľstva Infoa, ku ktorým si môžete stiahnuť nahrávky alebo je hlavnou časťou audio CD (to však následne nie je vhodné do terénu).

Hlavná výhoda: tematickosť.

 

2. moderná vzdelávacia aplikácia v mobile

Ak sa vám zdajú knižky staromódne alebo bojujete s motiváciou, niet nič ľahšie, ako si nainštalovať do mobilu napríklad Duolingo alebo inú obdobnú aplikáciu (napríklad Clozemaster). Z nuly sa v priebehu týždňa (pár minút každý deň) môžete vypracovať na znalca cca 100 slovíčok a ozaj vás to nebude nijako bolieť. Ak tomu budete venovať mesiac či dva 15 – 30 minút denne, budete na tom pri prechode hraníc lepšie ako na začiatku.

Hlavná výhoda: hravosť.

 

Idete do toho? Podľa nás je to skvelá príležitosť prevetrať mozgové závity a zistiť, ako je na tom vaša pamäťová kapacita. Zvýšte ju.

 

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Výber a prehľad letných knižných noviniek.
Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.