Komunita digitálnych nomádov je veľmi otvorená

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Milujete cestovanie? Alebo vás láka práca na diaľku? Možno práve digitálne nomádstvo je pre vás. Prečítajte si viac v rozhovore so Silviou Púchovskou.

Pre niekoho je už práca z domu chimérou a nedosiahnuteľným cieľom. Častokrát to nie je možné kvôli zamestnávateľovi, ktorý sa obáva, že budete neproduktívny, inokedy si dokáže byť sám zamestnanec hlavným úskalím. Ale úprimne, nad málokým dnes v práci stojí nadriadený a kontroluje každú minútu jeho času. A dôležitá je predovšetkým dôvera. Ak ste pracovali na pracovisku pod dohľadom, zvládnete to nakoniec aj samostatne, pretože pokiaľ máte kus slušnosti, bude vám jednoducho trápne odfláknuť prácu len kvôli tomu, že nie ste pod „väčším“ dohľadom.

Silvia PúchovskáA teraz si k tomu pripočítajte, že by ste nepracovali z domu, ale odkiaľkoľvek na svete by sa vám zachcelo. To by mohol byť raj, ale pokojne aj riadne peklo. Na takéto cesty sa vyberajú tzv. digitálni nomádi. Počítač a pripojenie na internet umožňuje prácu takmer kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Ak ste na voľnej nohe, podnikáte prípadne vám to dovolí zamestnávateľ, máte šancu to vyskúšať. Podobnú cestu si zvolila aj Silvia Púchovská, ktorá svoje skúsenosti zhrnula do knihy Svet je moja kancelária.

 

No byť sám sebe bičom nie je pre každého.

 

Práca v zahraničí a cestovanie na vlastnú päsť Vám otvorili cestu k novému životnému štýlu. Čo Vás vo svete tak zaujalo, že ste už nemohli obsedieť na kancelárskej stoličke v Kodani?


Počas toho, ako som cestovala po Latinskej Amerike, som si uvedomila, že tento svet je ešte krajší ako som si myslela a chcela som vidieť viac. Spoznala som ľudí, ktorí zarábali online a žili ako digitálni nomádi. Veľmi ma to zaujalo, a tak som sa na podobnú dráhu dala aj ja. Moja prvotná motivácia bola cestovať, ale po čase ma unavilo presúvať sa z miesta na miesto. Hlavná motivácia však ostala, a tou bolo vytvoriť si vlastný projekt alebo podnikanie, ktoré by som vedela riadiť online. Dáva mi totiž slobodu v pohybe, vo výbere pracovného miesta či prostredia. Môžem pracovať hoci aj z iného kontinentu alebo sa vrátiť do Bratislavy a žiť tam. Náplň práce, ktorú robím, je stále tá istá, mení sa len miesto, teda kancelária, z ktorej ju vykonávam.

 

Silvia PúchovskáKeďže ste vyštudovali Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity bol prechod z pozície zamestnanca priamo na voľnú nohu jednoduchší? Mali ste základné podnikateľské vedomosti alebo ste sa v tejto oblasti museli vzdelávať? Čo by ste prípadne odporučili?


Prechod z pozície zamestnanca na voľnú nohu bol veľmi náročný. Bolo to z dvoch hlavných dôvodov. Na škole nás, žiaľ, veľa o praktických podnikateľských vedomostiach neučili, a tak som sa hodila do vody a musela som plávať. Na druhú stranu, vytvorila som si systém bez toho, aby som preberala systémy iných. Ťažší však bol prechod z pravidelného dánskeho platu na nepravidelný a veľmi kolísavý príjem freelancera. Mávala som nejednu bezsennú noc a úvahy o tom, či som spravila správne rozhodnutie. Vďaka motivácii a zrejme aj húževnatosti (to o mne hovoria iní) som sa nevzdala a predrala som sa cez prvé tri roky podnikania. Čítala som články a pozerala videá od amerických online podnikateľov, radila som sa s priateľmi, ktorí podnikali, a každé tri mesiace som vyhodnocovala moje podnikanie a robila úpravy.

 

Chápem. Teraz máte vlastný už zabehnutý systém – prispôsobujete prácu predpovedi počasia? Predsa len, počas lejaku sa zväčša ľahšie chúli nad klávesnicou ako v prípade slnečného dňa. Ak netlačí termín, občas si človek môže dopriať neplánované voľno. Alebo aplikujete nejakú inú vychytávku, aby ste využili krásne počasie a zároveň boli čo najviac pracovne efektívna?


Je pravda, že prispôsobujem prácu predpovedi počasia, ale to najmä vtedy, keď som pri oceáne. Je to preto, lebo som vášnivá surferka. To je tiež moja motivácia, prečo žijem a pracujem tak, ako pracujem. Sledujem časy prílivu a odlivu oceánu, smer vetra a výšku vĺn. Vďaka tomu, že mám flexibilný pracovný čas, zorganizujem si plán dňa podľa seba. Keď sú dobré vlny, surfujem, a keď nie sú vhodné podmienky, pracujem. Samozrejme, keď mám naplánované online stretnutia s klientmi, tak sa venujem klientom. Byť dostupná a dochvíľna je tiež priorita dobrého klientskeho servisu a spolupráce na diaľku. Ináč mi na počasí ako takom veľmi nezáleží. Na pláži ma vylihovať nenájdete. Keďže trávim veľa hodín v oceáne, slnku sa vo všeobecnosti vyhýbam a nebaví ma ležať pod slnečníkom.

 Silvia Púchovská miluje surfovanie


Dodržiavanie termínov a dochvíľnosť sú u freelancerov rozhodne dôležité. Aké ďalšie nevyhnutné osobnostné vlastnosti by mali mať ľudia, ktorí chcú žiť ako digitálni nomádi? Ktoré môžu byť kľúčové pri posudzovaní, či na takýto spôsob života človek má guráž a trpezlivosť?


Myslím si, že digitálni nomádi sú ľudia, ktorí majú zmysel pre dobrodružstvo. Sú to ľudia, ktorí radi cestujú či objavujú svet. Neboja sa spoznávať nové kultúry a chcú vyskúšať život v zahraničí. Tiež si myslím, že naša nomádska komunita je veľmi otvorená a tým, že do nej neustále prichádza veľa ľudí, je stále plná nových ideí. Internet a technológie nám vo veľkom zmenili životy a myslím si, že práve digitálni nomádi sú akýmisi pioniermi v kreatívnych nápadoch ako pracovať na diaľku či z rôznych miest. Už vďaka tomu vzniklo veľa iniciatív, produktov, služieb či programov.

 

Sú digitálni nomádi prevažne slobodní alebo ste sa stretli aj s takými, ktorí takto fungujú počas manželstva či výchovy detí?


Digitálne nomádstvo je stále prevažne nový životný štýl, ktorý zlákal najmä generáciu Y (angl. Millenials) a mladších. Prirodzene, začalo tak žiť veľa slobodných, ale je už aj čoraz viac párikov. Ono, po čase každý digitálny nomád spomalí, lebo rýchle cestovanie unavuje, a niekde si vytvorí základňu. Poznám viacero nomádskych rodín, ktoré väčšinu roka žijú na jednom mieste a pracujú na diaľku/online a pravidelne si robia výlety.

Svet je Silviina kancelária 

Takže s rodinkou či bez, ak ste dobrodružné tipy, možno sa nad digitálnym nomádstvom môžete minimálne zamyslieť. A ak vás láka viac informácií – kniha Svet je moja kancelária je výsekom životopisu Silvie Púchovskej, v ktorom dominujú jej cestovateľské a pracovné skúsenosti z posledných rokov. Kniha poteší všetkých, ktorých láka spojenie cestovania a práce, a ak len radi cestujete, tiež vás môže inšpirovať. Smelo do objavovania.

  

Digitálna nomádka Silvia Púchovská


Autorka článku: Jana Golianová
Fotografie: archív Silvie Púchovskej

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Svet je moja kancelária

Svet je moja kancelária

0.0 0
21,90
-78 %
4,90
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?