Mužská bublina

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Nazrite za oponu. Čo si o ženách mysleli známi mudrci? Hm, a aký je ženský tvar slova mudrc? Neexistuje?

Aby sme správne pochopili útlu knižku Problémy so ženami, pristavme sa najskôr pri autorke. Jacky Fleming je britská karikaturistka. Stala sa známou vďaka feministickým karikatúram, ktoré sa šírili na klasických pohľadniciach. Postupne sa jej práce stali súčasťou rôznych kníh, objavili sa v novinách a časopisoch. Problémy so ženami sú jej siedmou knihou (prvou v slovenčine) a získala za ňu cenu Artémisia Humour.

Jedno je preto jasné. Knižka je humorná, nie je myslená vážne ani doslovne, robí si srandu z niečoho, čo v podstate smiešne nie je, ale keďže sme tie vyjadrenia už prekonali, tak sa nad tým dá minimálne pousmiať. Čo stránka, to karikatúrna ilustrácia a krátky ironický text ako na obrázku nižšie. Kniha ponúka krátky a striedmy exkurz do histórie zmýšľania o ženách a ich schopnostiach a Jacky Fleming sa s tým nepára a dokázala to obrátiť na srandu.

Ukážka z knihy Problémy so ženamiKniha je koncipovaná takmer ako príbeh a jednotlivé karikatúry odhaľujú niektoré z pomýlených mužských zmýšľaní o ženách. O schopnostiach žien sa dokázali negatívne vyjadrovať aj tí najväčší géniovia, napríklad Charles Darwin, Arthur Schopenhauer, Jean-Jacques Rousseau či John Ruskin. No verili by ste tomu? Ženy ostávali vo svojich bublinách, veď vzdorovať konvenciám nikdy nie je jednoduché, hlavne ak ste jedným polienkom, čo by rado išlo proti prúdu. No a k rôznym týmto názorom a udalostiam pridáva Jacky Fleming ironické komentáre, ktoré vás môžu totálne rozosmiať, no ak neoplývate nadhľadom, tak možno aj uraziť (ale to zas asi nie).

„Kritici poľahky spoznali prácu slabých ženských rúk, keď zistili, kto dielo vytvoril.“

„Picasso tvrdil, že ženy boli stvorené na to, aby trpeli, čo je konečne zmena oproti vyšívaniu a tlieskaniu.“

„Ženám s vlasmi géniov hrozilo, že ich zavrú na psychiatriu, lebo takéto vlasy boli znakom duševnej nerovnováhy.“

Ja som sa veľmi nenasmiala. Tuším takmer vôbec, ale úškrnov bolo požehnane. Ale je mi jasné, že niekoho to aj úprimne rozosmeje, sama som občas mala od absurdity či prekrútenia na mále. Zhrnula by som to ako zábavnú knižku pre feministov a feministky a zábavnú, objavnú a na zamyslenie tak akurát vhodnú knižku pre ostatných. Nechcem si ani predstavovať, že by si nejaký čitateľ stále myslel, že v tejto knihe sú pravdivé výroky. Ale určite to možné je, no ostatní sa dozvedia niečo zo ženských úskalí spred pár desiatok a sto rokov (samozrejme, skôr preexponovane a zábavne) a zoznámia sa s pár novými menami, ktoré rozhýbali ženy vpred a v učebniciach dejepisu sa o nich nedozviete. Kniha Problémy so ženami má príjemne vtipný a mierne náučný charakter, čo je skvelá kombinácia, ktorá sa často nevidí. Pozitívom tiež je, že ju môžete darovať akémukoľvek ne/čitateľovi.

Aj keď humor chápete, neprekáža vám a viete si zo seba vystreliť, je zrejmé, že pred niekoľkými desiatkami a stovkami rokov si takéto ponosy mohli ženy vypočuť aj s tým reálnym a vážnym tónom a hlasom, či už od mužov, ale aj od žien. A s niektorými (inými, ale v podstate podobnými) predsudkami sa človek stále občas stretne. Napríklad ja som nemohla ísť do hádzanárskeho družstva, lebo hádzanárky sú silné, svalnaté, čo pre ženu nie je pekné. Ale tenistkou som byť mohla, a ten šport sa mi aj viac páčil. Tak aspoň niečo.

 

Myslím, že 126 stránok tejto knihy, ktorú preletíte asi za hodinku, ale ešte sa k nej vrátite, neurazí nijakú feministku ani feministu a možno trošku humornou formou pootvorí dvere ostatným, ktorí sa termínu feminizmus vyhýbajú, bagatelizujú ho alebo znevažujú. Čítanie nijako nebolí ani nezožerie veľa času. Môže byť len prínosom prelúskať ilustrované stránky s minimom textu, ktorý odkazuje aj na to, že ešte veľa myšlienok géniov musíme prekonať. Nielen o ženách. A nielen od mužov.

 

Vrátim sa ešte k úvodu. Ak neexistujú ženské tvary slov génius či mudrc, znamená to, že ženy nikdy nedosiahnu úroveň mužov? Ktovie čo sarkastické by na to povedala Jacky Fleming. Popusťte uzdu fantázii.

 

Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka: Čudácka čitateľka


Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Problémy so ženami

Problémy so ženami

0.0 0
9,99
-30 %
7,00
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Skúste ďalší...

Najnovšie články

Čo vychádza v júni okrem novej dánovky?
Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.