Radi by ste na vianočnom stole ohúrili novým receptom? Možno nechcete meniť hlavný chod, ale aj nový zákusok dokáže malý vianočný zázrak. Inšpiráciu môžete nájsť aj v špeciálnych kuchárskych knihách.V obľúbenej edícii Recepty zo života sa vyníma Vianočná kuchárka. Ponúka nielen recepty, ktoré sú ako ušité na štedrovečerný stôl, ale aj pochúťky, ktoré si môžete pripraviť trebárs na Štefana. Napríklad Štefanskú sviečkovú s orieškami. Alebo morčacie rezne, tie tiež nie sú tradične vhodné na Štedrý deň, ale neskôr určite potešia všetkým milovníkov mäsa.
V Česku je veľký záujem o zákusky Heleny Vybíralovej. V edícii Helenčino pečení vyšli tituly Vánoční cukroví a Sváteční cukroví. Nájdete v nich recepty na medové koláče, vianočné hviezdičky, mandľové trubičky, linecké kvetinky, čokoládové srdiečka, rožky s mandľovým krémom či mandľové slzičky. Knihy máme v ponuke aj v praktickom darčekovom balení. Ak máte kúsok českých koreňov alebo radi čerpáte aj zo zahraničných receptov, určite si pochutíte. A suroviny na Helenkine recepty u nás určite zoženiete, tak smelo do toho.
Ak lipnete na slovenských tradíciách a práve naopak, potrebujete ich trochu oprášiť, predstaviť svojim deťom alebo si len tak zaspomínať, výbornou voľbou je kniha známej slovenskej etnografky Zory Mintalovej-Zubercovej, Vianoce na Slovensku. Tradičné recepty a rady zo všetkých regiónov Slovenska si určite obľúbite a využijete nielen vo vianočnom období. Recepty na halászlé, bábovku, bratislavské orechové rožky či rybaciu polievku sa môžu zísť aj inokedy. Ak už túto knihu máte, určite si nenechajte ujsť novinku Zory Mintalovej-Zubercovej, unikátnu publikáciu Tradície na Slovensku.
Autorka článku: Jana Golianová