O slovenských a českých rebelkách, ktoré možno nepoznáte

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
V 50 skvelých príbehoch sa dozviete o odvážnych dievčatách a ženách, ktoré aj vám dodajú guráž.

Pri zostavovaní knihy Kvapky na kameni sa autorský kolektív inšpiroval úspešnou knihou Príbehy na dobrú noc pre rebelky. Táto kniha je vhodná nielen pre deti a ponúka 100 príbehov nezabudnuteľných žien z celého sveta. Vyšlo aj jej pokračovanie.

Kvapky na kameni ponúkajú pre zmenu 50 príbehov českých a slovenských rebeliek, o ktorých by ste mali vedieť. Trúfam si povedať, že pravdepodobne nebudete poznať viac ako polovicu zo spomínaných žien a dievčat. Na jednej strane je to aj dobre. Ich príbehy budú pre vás nové a zaujímavé. Na strane druhej, prečo sme o týchto šikovných a zaujímavých ženách nepočuli na základných školách, gymnáziách či ostatných stredných školách a učilištiach?

Určite poznáte aspoň čiastočne životné príbehy a osudy spisovateliek, športovkýň či speváčok, z ktorých niektoré nájdete aj v tejto knihe (Timrava, Vansová, Sáblíková, Čáslavská či Hana Hegerová). Ale čo ostatné ženy, ktorých meno je nám úplne neznáme? A to sa kniha venuje len ženám cca 150 rokov dozadu, ktoré pôsobili na území Československa či z neho pochádzali. Ich pôvod bol rozdielny, nájdete tu aj príbeh rusínskej sochárky, rómskej prekladateľky či slovenskej moslimky. Sú rozdielne, ale všetky túžili po slobode, rovnoprávnosti a spravodlivosti. A ich zaujímavé osudy a odvahu vám kniha Kvapky na kameni prináša.

Viete, že ženy získali volebné právo len pomerne nedávno (29.2.2020 to bolo presne 100 rokov na našom území), že nemohli študovať a zarábať si na seba bolo pre nich zložité, pokiaľ ostali samy? Ale ktoré ženy to nevzdali a boli prvými priekopníčkami – napríklad lekárkami či pilotkami? Možno si pamätáte pár mien z okolia štúrovcov, ale naozaj poznáte príbehy týchto žien? Táto kniha otvára dvere poznania nielen dospelým, ale aj deťom, podľa vydavateľa už od 8 rokov. A robí to vkusne, zaujímavo a inšpirujúco. Na knihe pracoval kolektív šikovných autoriek, ilustrátoriek, redaktoriek, editoriek, prekladateliek, grafička, historička, dizajnérky písma,...

 

Dozviete sa, ktorá Slovenka bola nominovaná na Nobelovu cenu mieru, ako niektoré ženy riskovali, aby pomohli iným a na seba pritom ani nepomysleli, ktorá žena sa zastala prezidenta Beneša pred Hitlerom. Dočítate sa o žene, ktorá opísala význam koralových útesov, o prvej pilotke Rakúsko-Uhorska, o prvej Slovenke s doktorátom z parížskej Sorbonny, jednoducho o ženách, ktoré sa nebáli a spravili niečo nielen pre seba, ale aj pre ostatné ženy a svet. A vôbec toho nebolo málo. Jeden z mojich srdcu najbližších príbehov je o poštárke, ktorá sa stala prvou slovenskou botaničkou. Poznáte jej meno? Izabela...

 

Čo sa týka spracovania, každý príbeh je na štyroch stranách s jednou polovičnou a jednou celostránkovou ilustráciou. Je to vždy napísané pútavo, aby to zaujalo nielen dospelých, ale aby text pochopili aj deti. Pri deťoch cca do 14 rokov odporúčam čítanie s rodičmi, prípadne aby ste im boli nápomocní, ak by mali akékoľvek otázky. Predsa len, osemročné deti ešte nie sú zbehlé v tematike druhej svetovej vojny a podobne. Ale napriek tomu určite pochopia posolstvá životných príbehov daných žien. A výrazy z histórie si osvoja neskôr.

Príbehy sú rozhodne vhodné pre obe pohlavia. Dievčatám a ženám môžu dodať odvahu a guráž vydať sa svojou cestou a chlapcom a mužom pochopiť, aký je svet a postavenie žien ešte stále odlišné (v histórii, samozrejme, viac ako teraz, ale ešte stále je čo zlepšovať nielen v našom štáte). Mnohé príbehy tiež poukazujú aj na postavenie menšín v spoločnosti, čo nás robí ústretovejšími voči ostatným ľuďom.

 

Editorkami Kvapiek na kameni sú Monika Kompaníková a Kamila Musilová. V knihe upriamili pozornosť na české a slovenské rebelky a prinášajú vám 50 príbehov. Nenechajte si ich ujsť. Je to jednoznačne výborná voľba.

Autorka: Čudácka čitateľkaNenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Kvapky na kameni

0.0 0
18,49
-24 %
14,00
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.
Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia.