O slovenských a českých rebelkách, ktoré možno nepoznáte

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
V 50 skvelých príbehoch sa dozviete o odvážnych dievčatách a ženách, ktoré aj vám dodajú guráž.

Pri zostavovaní knihy Kvapky na kameni sa autorský kolektív inšpiroval úspešnou knihou Príbehy na dobrú noc pre rebelky. Táto kniha je vhodná nielen pre deti a ponúka 100 príbehov nezabudnuteľných žien z celého sveta. Vyšlo aj jej pokračovanie.

Kvapky na kameni ponúkajú pre zmenu 50 príbehov českých a slovenských rebeliek, o ktorých by ste mali vedieť. Trúfam si povedať, že pravdepodobne nebudete poznať viac ako polovicu zo spomínaných žien a dievčat. Na jednej strane je to aj dobre. Ich príbehy budú pre vás nové a zaujímavé. Na strane druhej, prečo sme o týchto šikovných a zaujímavých ženách nepočuli na základných školách, gymnáziách či ostatných stredných školách a učilištiach?

Určite poznáte aspoň čiastočne životné príbehy a osudy spisovateliek, športovkýň či speváčok, z ktorých niektoré nájdete aj v tejto knihe (Timrava, Vansová, Sáblíková, Čáslavská či Hana Hegerová). Ale čo ostatné ženy, ktorých meno je nám úplne neznáme? A to sa kniha venuje len ženám cca 150 rokov dozadu, ktoré pôsobili na území Československa či z neho pochádzali. Ich pôvod bol rozdielny, nájdete tu aj príbeh rusínskej sochárky, rómskej prekladateľky či slovenskej moslimky. Sú rozdielne, ale všetky túžili po slobode, rovnoprávnosti a spravodlivosti. A ich zaujímavé osudy a odvahu vám kniha Kvapky na kameni prináša.

Viete, že ženy získali volebné právo len pomerne nedávno (29.2.2020 to bolo presne 100 rokov na našom území), že nemohli študovať a zarábať si na seba bolo pre nich zložité, pokiaľ ostali samy? Ale ktoré ženy to nevzdali a boli prvými priekopníčkami – napríklad lekárkami či pilotkami? Možno si pamätáte pár mien z okolia štúrovcov, ale naozaj poznáte príbehy týchto žien? Táto kniha otvára dvere poznania nielen dospelým, ale aj deťom, podľa vydavateľa už od 8 rokov. A robí to vkusne, zaujímavo a inšpirujúco. Na knihe pracoval kolektív šikovných autoriek, ilustrátoriek, redaktoriek, editoriek, prekladateliek, grafička, historička, dizajnérky písma,...

 

Dozviete sa, ktorá Slovenka bola nominovaná na Nobelovu cenu mieru, ako niektoré ženy riskovali, aby pomohli iným a na seba pritom ani nepomysleli, ktorá žena sa zastala prezidenta Beneša pred Hitlerom. Dočítate sa o žene, ktorá opísala význam koralových útesov, o prvej pilotke Rakúsko-Uhorska, o prvej Slovenke s doktorátom z parížskej Sorbonny, jednoducho o ženách, ktoré sa nebáli a spravili niečo nielen pre seba, ale aj pre ostatné ženy a svet. A vôbec toho nebolo málo. Jeden z mojich srdcu najbližších príbehov je o poštárke, ktorá sa stala prvou slovenskou botaničkou. Poznáte jej meno? Izabela...

 

Čo sa týka spracovania, každý príbeh je na štyroch stranách s jednou polovičnou a jednou celostránkovou ilustráciou. Je to vždy napísané pútavo, aby to zaujalo nielen dospelých, ale aby text pochopili aj deti. Pri deťoch cca do 14 rokov odporúčam čítanie s rodičmi, prípadne aby ste im boli nápomocní, ak by mali akékoľvek otázky. Predsa len, osemročné deti ešte nie sú zbehlé v tematike druhej svetovej vojny a podobne. Ale napriek tomu určite pochopia posolstvá životných príbehov daných žien. A výrazy z histórie si osvoja neskôr.

Príbehy sú rozhodne vhodné pre obe pohlavia. Dievčatám a ženám môžu dodať odvahu a guráž vydať sa svojou cestou a chlapcom a mužom pochopiť, aký je svet a postavenie žien ešte stále odlišné (v histórii, samozrejme, viac ako teraz, ale ešte stále je čo zlepšovať nielen v našom štáte). Mnohé príbehy tiež poukazujú aj na postavenie menšín v spoločnosti, čo nás robí ústretovejšími voči ostatným ľuďom.

 

Editorkami Kvapiek na kameni sú Monika Kompaníková a Kamila Musilová. V knihe upriamili pozornosť na české a slovenské rebelky a prinášajú vám 50 príbehov. Nenechajte si ich ujsť. Je to jednoznačne výborná voľba.

Autorka: Čudácka čitateľkaNenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Kvapky na kameni

0.0 0
18,49
-24 %
14,00
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Obdarujte seba či iných.
Začítajte sa do knihy princa Harryho a objavte ľudskosť v jeho podaní.
Opusťte aspoň na chvíľu zabehané koľaje s touto romantickou knihou.