S poruchami učenia sa dá bojovať

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Prvé mesiace a roky v škole sú pre každé dieťa iné. Prevláda zvedavosť alebo je vaše dieťa zo školských povinností skôr nervózne? Ak máte nejaké problémy, môžete sa obrátiť na výbornú edíciu KuliFerdo.

Každé dieťa zvláda prvé mesiace a roky v škole inak. Niektoré deti sú zvedavé, učenie ich baví a zvládajú ho hravo. Ale aj deti, ktoré majú v začiatkoch problémy, môžu učenie zvládnuť, treba len zvoliť správny prístup.


Povinná školská dochádzka nie je skúškou len pre deti, ale aj pre rodičov. Deti spočiatku nie sú veľmi samostatné, sú odkázané na rady dospelých ohľadom spôsobu učenia či systému práce. Učebné návyky, ktoré získajú nielen v škole, ale aj v domácom prostredí v prvých mesiacoch a rokoch, môžu ovplyvniť celý ich život. Zabudnite na emócie, zvoľte chladnú hlavu a trpezlivosť. Ak sa budete v začiatkoch pravidelne starať o systém učenia vášho dieťaťa v domácom prostredí, tým menej práce vás bude čakať v ďalších rokoch. Pri tvorbe dobrých učebných návykov si všímajte, ktoré druhy úloh idú dieťaťu najľahšie a prečo. Vníma viac zrakové či sluchové podnety pri učení? Určite tieto poznatky využite a snažte sa mu cestu k zručnostiam a vedomostiam uľahčiť.


KuliFerdo Špecifické poruchy učeniaAk máte pocit, že vaše dieťa má problémy s učením a neviete bližšie určiť, ktorej oblasti by ste mali venovať pozornosť, skúste pracovné zošity na domáce precvičovanie vypracované odborníkmi. K dispozícii je sedem zošitov zameraných na štyri zručnosti: orientáciu, pozornosť, zrakové vnímanie a sluchové vnímanie. Sú vhodné pre žiakov 1. až 4. ročníka základnej školy a môžete ich využívať nielen po diagnostikovaní poruchy učenia, ale aj preventívne na predchádzanie problémov s učením. Zošity vydalo nakladateľstvo RAABE v edícii KuliFerdo. Ich využitie je, samozrejme, možné aj v rámci vyučovacieho procesu v škole, no výborne poslúžia aj rodičom pri domácom precvičovaní s deťmi. Vďaka nim môžete zistiť, v čom má vaše dieťa rezervy, sledovať jeho individuálne pokroky a pomôcť mu prekonať problémy s učením.

Ak vášmu dieťaťu diagnostikujú niektorú z porúch učenia, nezabudnite že:

  • poruchy učenia nemusia byť dôsledkom nesprávnej výchovy,
  • akékoľvek zaostávanie a problémy v škole výrazne vplývajú na vzťah dieťaťa ku škole a vzdelávaniu, čo má dôsledky na celý jeho život,
  • ku každému dieťaťu je potrebné pristupovať individuálne (nielen kvôli povahe konkrétnej poruchy učenia, ale aj kvôli charakterovým vlastnostiam dieťaťa a jeho individuálnym schopnostiam a zručnostiam).


Ak má dieťa problémy špeciálne s číslami a matematikou, môže vám padnúť vhod sada piatich pracovných zošitov pre žiakov 1. až 4. ročníka ZŠ na rozvíjanie špecifických funkcií so zameraním na matematiku: pracovné zošity zamerané na matematiku.

No nech už je problém v čomkoľvek, netreba vešať hlavu. Ak začínate prepadať zúfalstvu, pretože ste už vyskúšali všetky triky, ktoré vás napadli, je čas na návštevu školského psychológa. No nijaký strach: buď zistíte, že ste niečo pri výučbe opomenuli, alebo sa plne zveríte do rúk odborníkov a spolu s dieťaťom jeho problémy s učením zvládnete k spokojnosti všetkých strán, veď to je to podstatné.


Pôvodný článok bol publikovaný 19. októbra 2015, toto je jeho aktualizovaná verzia z 12. októbra 2021.

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok KuliFerdo 1,2,3,4,5,6,7 Špecifické poruchy učenia

KuliFerdo 1,2,3,4,5,6,7 Špecifické poruchy učenia

3.0 1
21,00
-25 %
15,75
Na vyžiadanie

KuliFerdo 1,2,3,4,5 Vývinové poruchy učenia, Číselká

0.0 0
22,00
-25 %
16,50
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Skúste ďalší...

Najnovšie články

Čo vychádza v júni okrem novej dánovky?
Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.