Senzácia zo Švédska

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Archív blogu
Surová rodinná dráma. Skryté traumy a túžba niekam patriť.

Tak a toto je, prosím pekne, jediná knižná séria, o ktorej môžem bez akejkoľvek výčitky povedať, že som pyšná, že ju vlastním. Veľmi ma bavila, úplne ma totiž pohltila. Svojím severským prostredím, mrazivou zimou, aj keď ju vyslovene neznášam, ale tu má svoje čestné miesto a neopísateľné čaro. V neposlednom rade si ma podmanila aj svojím drsným príbehom bez príkras, pri ktorom sa mi tajil dych od začiatku až dokonca.

Hlavná postava, Jana, častokrát koná tak, že by som na ňu najradšej nakričala, ale vzápätí som si každý jeden raz uvedomila, že jej správanie a vnímanie sveta ako takého je skutočne opodstatnené a má právo byť takou, aká je a vôbec jej to nezazlievam. Možno trochu. Miestami ma totiž nesmierne štvalo, že svoje nanič detstvo používa ako permanentnú výhovorku. Výhovorku na všetko a snaží sa tak ospravedlniť svoje činy. Aspoň tak ju občas vnímam ja. Inak jej, samozrejme, po celý čas fandím a dúfam v čo najlepší možný koniec a aj v to, že konečne nájde, čo hľadá - samú seba.

Knihy Môj brat a Moja matkaAutorka to v tejto sérii zvládla absolútne bravúrne, a to nielen čo sa týka samotného deja či dokonalého vykreslenia krajiny, až máte pocit, že ste na tom studenom severe tiež, ale aj text štylisticky rozbila. Som si istá, že spôsob, akým píše, vás zaujme hneď, ako sa pustíte do čítania. Priamu reč či akúkoľvek interpunkciu by ste tu hľadali len márne a na môj údiv som sa s tým bola schopná stotožniť a zžiť skôr, ako som očakávala. Nie som si istá, či to každý bude vnímať pozitívne, pretože ja sama som mala na začiatku pocit, že čítam niečo, čo ešte neprešlo štylistickou úpravou, ale keď som si uvedomila, že to tak skutočne má byť, po pár stranách som to už prestala vnímať. Ak zámerom autorky bolo odlíšiť sa, tak sa jej to zaručene podarilo. A to je predsa dobré, však? Okrem toho tlieskam aj prekladu, ktorý sa dokonale vydaril. Bolo tu viacero preklepov, ale to sa, myslím, odpustiť dá.


Môj brat predstavuje prvú časť tejto mrazivej trilógie (áno, bude aj tretia a ja sa na ňu tak veľmi teším!) a možno sa niekomu nebude čítať ľahko práve kvôli ťaživým témam ako je incest, násilie či alkoholizmus. V mojom ponímaní však tieto neľahké témy otvárajú bránu do knižného sveta, ktorý sa vymyká normálu, a práve to ho robí zaujímavým a pre mňa nesmierne čítavým. Ak dopredu viem, že príbeh bude obsahovať podobné prvky, už vopred to má u mňa vyhraté. Čo však ale v knihách skutočne nerada vidím a čítam, je akékoľvek násilie páchané na deťoch či zvieratách. Tušíte správne, tu nájdete z každého rožku trošku, ale bez týchto ohavností by už zrejme Janin príbeh nebol Janiným príbehom. Dozvedáme sa viac o jej bratovi, dvojičke, menom Bror, s ktorým si toho v detstve preskákali viac než dosť (rozhodne viac ako by si deti reálne preskákať mali) a ich chabé pokusy zmieriť sa s tým, čo sa v ich životoch odohralo, mi trhali srdce. 

Druhá časť, Moja matka, bola pre mňa ešte o kúsok napínavejšia, a to som pri prvej mala pocit, že už dej vyhrotený hádam viac ani nemôže byť.
Po smrti matky všetky jej tajomstvá vyplávajú na povrch, dozvedáme sa o nich z listov, ktoré po sebe zanechala, a mne jej pravdepodobne malo byť ľúto, no nebolo. Ani trochu. Matka, ktorá sa nepostaví za svoje deti, nie je matkou a presne taký obraz som si o nej vytvorila už v samom úvode prvej časti a nezmenil sa ani potom, ako vyšli najavo určité skutočnosti, ktoré hovoria o tom, čo ju počas jej života viedlo k neskrývanej ľahostajnosti k jej vlastným deťom.

Čo dodať, jednoducho som nedokázala prestať čítať a pevne verím, že to budete mať rovnako. Ak som aj knihu práve nedržala v rukách, v mojich myšlienkach bola veľakrát Jana Kippová, jej svet a pomaly odkrývajúce sa temné osudy ďalších členov jej rodiny.

Celé je to veľmi autentické a dovolím si tvrdiť, že Karin Smirnoff sa podarila ešte jedna vec (minimálne u mňa), a to zakotviť na popredných priečkach najlepších kníh tohto roka. Áno, je ešte len február, ale moje pocity a inštinkty jednoducho nezvyknú klamať a myslím, že tento počin len tak ľahko niečo neprekoná. Jedine, ak tretia časť.

Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka (vrátane fotografie): Radka

Radkin knižný blog


 

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?
Dobrá kniha je náš maják. Nájdite tú svoju.