Slovenské poviedky na skúšku

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
22.02.2021
16:49
22.01.2021
16:06
14.01.2021
13:00
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Kedy ste naposledy čítali tento žáner? A navyše od slovenského autora? Nech sa páči...

To, že nie som najväčším fanúšikom poviedok, je o mne všeobecne známe. Dvojnásobný finalista slovenskej literárnej ceny Anasoft litera Richard Pupala a jeho útla zbierka mi však v mojom doterajšom zmýšľaní tak trocha zavarila a poskytla na tento žáner úplne iný pohľad.

Možno aj fakt, že dané poviedky na seba mierne nadväzujú (čo si však nemusíte všimnúť hneď), spôsobil, že sa mi tá-ktorá dostala mierne pod kožu a zostala tam dodnes. A budem rada, ak si tak ľahko nenájdu cestu von, pretože sa mi nechce rozlúčiť s pocitmi, ktoré som pri ich čítaní nadobudla.

Ženy aj muži, zvieratáPostavy a ich veľakrát prazvláštne a nevysvetliteľné konanie, ktoré vám však dokáže celkom iste zahrať na city, vás utvrdia v tom, že ste nespravili úplne zle, keď ste sa rozhodli načať túto zbierku 13 poviedok. A to som ešte nespomenula, ako pekne tento pán píše: vycibrené vety, jazyk, ktorý ma tendenciu zaujať či schopnosť opísať úplne obyčajné situácie absolútne neobyčajne. Akoby sa nestávali každému jednému z nás. No stávajú. Našťastie a možno bohužiaľ.

Je veľmi pravdepodobné, že sa po dočítaní nejednej z poviedok pristihnete pri tom, že sa budete musieť vrátiť nazad a zopár riadkov si prečítať znova. Stalo sa to aj mne, neznamená to však, že by boli napísané nezrozumiteľne, no ich obsah môže byť pre bežného čitateľa mierne mätúci. Teda, samozrejme, ak si nedáte pozor a myšlienkami na sekundu zablúdite inam. No-no-no! Treba stále riadne vnímať, ba dokonca prípadné čítanie medzi riadkami je tu viac než vítané.

Ak mám byť úprimná, ani u mňa sa sprvu tieto krátke príbehy v knihe Ženy aj muži, zvieratá nestretli s veľkým pochopením. Treba vytrvať a sami zistíte, že jedna s druhou tvoria veľa.

Autor tieto situácie tak nenápadne zakomponoval do krátkeho a intenzívneho príbehu, ktorý nepustí. Ó, áno, to veru môže byť! Situácie, ktoré zažívame my sami v každodennosti nášho života. Alarmujúce a pritom tak bežné a známe.


Nie, stále nemám rada poviedky. Len ich vďaka pánovi Pupalovi znášam s oveľa väčšou ľahkosťou. No a konkrétne tieto vám s čistým svedomím môžem vrelo odporučiť.


Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka (vrátane fotografie): Radka

Radkin knižný blog
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Priznávame – polka kníh je o prírode. Ale to je po knihách druhý nástroj na pokojnú myseľ.
Klasika, filozofia, nástrahy internetu či kniha o výchove detí. Zaujímavé čítanie vychádza každý mesiac.
Vincent Munier a Sylvain Tesson budú vašimi sprievodcami Tibetom a cestou za snežnými leopardmi.