Šťastie možno dosiahnuť naozaj jednoducho

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Azda sa vám to zdá odvážne tvrdenie, no v našom článku sa dozviete práve to. Ako z každodennosti vykúzliť skvelú pohodu.

Možno sa vám tvrdenie z nadpisu zdá odvážne, no v našom článku sa dozviete ako na to. Ako z každodennosti vykúzliť skvelú pohodu.

Pokiaľ ste len klasicky unavení životom a pravidelnými činnosťami, nejde o nič zložité. Kto by to nepoznal, kolobeh práce, nakupovania, vybavovania, starostlivosti o domácnosť a deti. Ani sa nenazdáme a opäť je piatok večer.

Ako do toho programu vtesnať niečo výnimočné, čo najviac príjemných chvíľ, ako si ukradnúť chvíľu na pocit šťastia, len tak, v celom tom kolobehu? Skúste hygge.

„Mnohí ľudia hľadajú rozkoš v takom zhone, že ju často úplne minú.“ Søren Kierkegaard

Počuli ste už, že Dáni dlhodobo patria medzi najšťastnejšie národy? Tvrdí to aj World Happiness Report od OSN. Jasné, majú dostupné vzdelávanie, slušnú zdravotnú starostlivosť či vysoký životný štandard. Ale majú aj najvyššie dane a ponurú, dlhú zimu. Tajomstvom ich šťastia je nepochybne hygge. A to takmer nič nestojí a môžete s ním začať hneď aj vy.


Pohoda s domácim miláčikom

Ako uplatňovať hygge

V praxi to znamená, že si napríklad vo večernom zhone poviete, že už máte právo a chuť vypnúť. Chcete si aspoň večer užiť a nie cítiť sa otrávene pri umývaní riadov, zatiaľ čo všetci odfukujú po večeri. Nie, nemusíte ísť na party ani na pohárik vonku. Privoláte si na pomoc partnera či dieťa a ak si práve nezájdete na večernú prechádzku, umyjete spolu riad. Jeden umýva, druhý utiera a popritom spolu debatujete. Veď máte na seba čas. Že ste to už skúšali? Tak to vám hygge pôjde ako po masle. Ďalší level, spoločné varenie.

Už z príkladu asi vyplynulo, že hygge vzniká vtedy, keď trávime čas s rodinou a priateľmi a je nám príjemne. Určite ste ho už pocítili, keď ste si čítali s deťmi, rozprávali ste sa s partnerom pri šálke čaju či iného nápoja alebo ste si nechali upraviť vlasy kamarátkou a spokojne debatovali.

Chvíľa s rodinou či priateľmi

Ale v rámci hygge môžeme robiť aj každodenné povinnosti, ktoré nás sami o sebe už otravovali. Pri každej činnosti totiž získame parťáka, a keď si ešte navodíme príjemnejšiu atmosféru vôkol seba, napríklad sviečkami a hudbou, vypustíme paru v podobe stresu, a pocit s názvom hygge sa môže dostaviť. Ide o nachádzanie pohody a nezvyčajnosti v každodennosti. Či už pri varení večere alebo upratovaní pivnice.

„Keď sme šťastní, každodenné povinnosti vykonávame s pocitom tichej radosti, o ktorú sa delíme s blízkymi. Uvedomujeme si, že sme zodpovední za pohodu iných ľudí, a, naopak, oni zodpovedajú za našu. Hygge teda svojím spôsobom odráža spôsob zaobchádzania s ľuďmi okolo nás a vzájomnú starostlivosť.“

Jednoduchý dizajn, farebné doplnky

K hygge patrí aj dizajn, pretože príjemné, útulné prostredie na nás vplýva. Práve v zime si to určite najviac uvedomujete aj vy. Čo všetky tie príjemné svetielka a farebné vankúše, ktoré potláčajú vonkajšiu ponurosť? Nedá sa to však oklieštiť len na dizajn, to naozaj nie. Je to len doplnkový prvok.

Kniha o hygge

Kniha o hyggeHygge tvoria spolupatričnosť, dôvera, spojenie, komunita, vzájomnosť, príbuznosť, bezpečie, domov, spokojnosť, pravdivosť, prítomnosť a láska. Vďaka Knihe o hygge Škandinávske umenie dobrého života môžete tieto veci dostať vo väčšej miere do vášho života. Hygge je síce individuálne, ale v knihe sa s ním bližšie zoznámite a dostanete tipy ako ho aplikovať vo vlastnom živote. Šťastie je predsa aj o tom, že si na neho spravíme chvíľku čas. Poďte s nami do toho. Prečítajte si pár stránok z knihy.
 
„Hygge je pocit, keď sa poddáme rozkoši daného okamihu v celej jeho kráse a jednoduchosti. Nachádza sa v činnostiach, ktoré vykonávame každý deň a ktoré mu dodávajú svoj zmysel, vo chvíľach, keď sa cítime v pohode alebo ako doma, ukotvení a štedrí.“Objednať si Knihu o Hygge


Autorka článku: Jana Golianová
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Kniha o hygge

0.0 0
12,90
-15%
10,96
Na vyžiadanie

Hygge

0.0 0
14,90
-15%
12,66
PREDOBJEDNÁVKA

FIKA & HYGGE - Skandinávské pečení pro chvíle pohody

0.0 0
23,45
-30%
16,41
IHNEĎ odosielame

Hygge Cesta ke štěstí

0.0 0
14,05
-10%
12,64
Vypredané

Hygge

0.0 0
14,01
-26%
10,37
IHNEĎ odosielame

Hygge Fenomén útulna

0.0 0
14,05
-10%
12,64
IHNEĎ odosielame

Hygge omalovánky

0.0 0
9,35
-19%
7,57
IHNEĎ odosielame

Tak chutná hygge

0.0 0
16,40
-19%
13,28
IHNEĎ odosielame

Život zn. Hygge

0.0 0
14,01
-26%
10,37
IHNEĎ odosielame

How to Hygge

0.0 0
18,81
-15%
15,99
Odosielame do 15 dní

Hygge a polibky

0.0 0
14,01
-26%
10,37
IHNEĎ odosielame

The Hygge Holiday

0.0 0
11,50
-15%
9,78
Odosielame do 15 dní

The Little Book of Hygge

0.0 0
8,70
-15%
7,39
NOVINKA pripravovaná

The Little Book of Hygge

0.0 0
14,99
-15%
12,74
Odosielame do 15 dní
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

A vychutnajte si pritom aj veľmi osobný príbeh o ceste k sebe samému po rozchode.
Ako dlho sa poznáme? Na tom nezáleží, pre všetkých zákazníkov máme dnes dopravu zadarmo.
Tentokrát doslova, lebo KNIHCENTRUM.sk má pre vás novinku.