Šťastie z Fínska

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Fíni sú už piatykrát najšťastnejším národom. Ako je to možné?

Tohtoročná Svetová správa o šťastí už piatykrát potvrdila prvenstvo Fínska ako najšťastnejšej krajiny sveta. V hodnotení bolo 146 krajín. Šťastie obyvateľov je posudzované na základe faktorov, akými sú: hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života, miera korupcie vo vláde a v podnikaní, sociálne istoty či miera slobody, akú cítia občania v životných rozhodnutiach.

Druhé miesto obsadilo Dánsko, tretie Island a do prvej desiatky sa dostalo aj Švédsko či Nórsko. Severoeurópske krajiny obsadili až polovicu priečok v prvej desiatke. Zaujímavé je, že Česko je na 18. a Slovensko až na 35. mieste, pričom nás predbehlo napríklad Rumunsko či Slovenskom neuznané Kosovo.

 

Každopádne, určite ste už počuli o dánskom hygge, švédskom lagom a teraz si môžete prečítať aj o fínskom „návode na šťastie či spokojnosť“, tzv. sisu, v novej knihe Fínske šťastie. Katja Pantzar je pôvodom Američanka, no vo Fínsku žije dlhé roky a niekoľko vecí jej zmenilo telo, myseľ a ducha. A to môže byť inšpiráciou pre kohokoľvek, kto sa snaží zlepšiť svoj život.

Niektorí autori píšu o fínskom umení odvahy, sisu datujú do 20. rokov minulého storočia. Hovoria o odvahe, eláne, odolnosti, výdrži a húževnatosti, napríklad Joanna Nylund. Katja Pantzar sa v novej knihe Fínske šťastie zaoberá praktickými metódami, ktoré sú zamerané skôr na psychické prežívanie a oddych jednotlivca. V jednotlivých kapitolách sa venuje liečbe studenou vodou (napríklad zimnému plávaniu), saunovaniu, lesnej terapii, strave, chôdzi a všeobecne pohybu (ktorému sa Fíni venujú) a minimalizmu.

Ak už máte skúsenosti s terapiou studenou vodou, saunovými rituálmi s alebo bez na prvý pohľad možno odpudivých ľadových ochladzovačiek, ak ste čítali niečo o metóde Wima Hofa alebo ste okúsili život ľadového medveďa, určite poznáte príjemné teplo, ktoré nakoniec zahreje telo a vyčistenú myseľ, ktorú vzpruží, vybudí a očistí teplota nad rámec bežného komfortu. Podobne je to aj s prechádzkami v lese, človek sa nachodí a svoju myseľ venuje prírode vôkol seba, zelená farba a zvuky prírody majú jednoducho upokojujúci účinok. Tieto aktivity sú predurčené na to, aby nás nielen vyšťavili, ale zároveň magicky zrelaxovali a dobili nám energiu do ďalších dní a bežných starostí.

Ak by sme sa nad tým zamysleli, aj Slováci majú určite svoj návod na šťastie. Či už je to starostlivosť o záhradku, chatu, turistika, bežkovanie alebo skialpinizmus. Každý z nás sa minimálne snaží využívať svoj voľný čas nejakou aktivitou, ktorá ho odpúta od bežných starostí a zrelaxuje. Niektorí cvičia jogu a iných možno upúta niečo z knihy Fínske šťastie. Ak hľadáte alebo si chcete rozšíriť obzory, začítajte sa do knihy Fínske šťastie.

Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Fínske šťastie

0.0 0
12,90
-25%
9,68
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.
Priblížte deťom slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského.