Tip na schladenie: vodné atrakcie

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Moria, kúpaliská, priehrady. Osviežiť sa počas horúceho leta sa dá aj inak.

Meandre Lúžňanky

Absolútne nenáročná oddychovka. Zájdete len pár desiatok metrov za obec Liptovská Lúžna (ak prichádzate v smere od Liptovskej Osady) a môžete si vychutnať krásnu zeleň navôkol meandrov potoka Lúžňanka. Príroda je tu očarujúca, lebo človek má pocit ako na konci sveta a zároveň v jeho strede, keďže z úplne každej strany ste obkolesení horami – Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou.

Meandre Lúžňanky

Ak by vás slnenie príliš nebavilo, hodinu a pol peši od meandrov sa nachádza obec Magurka, zastrčená na úpätí Zámostskej hole. Je v nej len pár domov, pravdepodobne viac chalupárov ako stálych obyvateľov, ale aj rovnomenná chata Magurka, kde si môžete dať obed, večeru či prenocovať. Je to zaujímavá lokalita s malinkým cintorínom a kostolíkom, a skvelým prístupom na hrebeň Nízkych Tatier pre peších turistov. Môžete si vybrať až z troch turistických trás vedúcich na hlavný hrebeň.

 

VodopádyVodopád pod Orlovou

V prípade vodopádov je výber naozaj bohatý – Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Poľana,... Mnohé pohoria ponúkajú nižšie či vyššie vodopády, kaskády s rôznym prietokom. Najbohatšie bývajú na jar, ale najviac osviežia práve v lete.

Z menej obliehaných vodopádov mám otestovaný Vajskovský vodopád v Nízkych Tatrách – nachádza sa vo Vajskovskej doline na juh od Poľany (áno, Poľana je nielen na Poľane, ale aj v Nízkych Tatrách a ešte v Bukovských vrchoch). Nech vyrazíte odkiaľkoľvek (Črmné, Srdiečko), zaberie vám to 3 hodiny chôdze a v sezóne sa od Pálenice budete pravdepodobne brodiť pomedzi takmer dvojmetrové lopúchy.

Slniť sa môžete aj pri Vodopáde pod Orlovou, ku ktorému vedie turistický chodník z obce Pohorelá. Vodopád sa síce ukrýva v lese, ale na kameňoch pri Kopanickom potoku je to príjemne vyhriate a slnečné. Peši sa k tomuto vodopádu, ktorý môžete vidieť aj na obrázku, dostanete za hodinu a pol.

Počítala som len časy strávené cestou tam. Nezahrnula som odpočinok a cestu naspäť.

 

 

Slovenský rajMisove vodopády v Suchej Belej

Vodný svet sám o sebe. Rokliny vám poskytnú príjemný tieň a voda v nich chladivé osvieženie. Musíte sa pripraviť na rebríky, stúpačky – nič pre bojazlivých. Najnavštevovanejšie lokality sú Suchá Belá a Prielom Hornádu, takže pokiaľ máte dostatok síl, odporúčame vydať sa ďalej a preskúmať radšej Veľký Sokol, Piecky či Sokoliu dolinu. Budete rovnako, ak nie viac uchvátení a osviežení.

V lete roku 2015 som prešla takmer všetky rokliny Slovenského raja a práve v tých odľahlejších sa dala vychutnať aj totálna samota. Jeden by neveril, veď ste videli fotografie preplnenej Suchej Belej. V tom istom čase, len o pár kilometrov ďalej, ani nohy. A do Suchej Belej a Prielomu Hornádu si privstaňte. Tuším, že ešte o siedmej zívali takmer turistickou prázdnotou. A nezabudnite, rokliny sú jednosmerné a prechádzajú sa len zdola nahor.

 

TIP: Ak máte kajak, kanoe, nafukovací čln – Hornád môžete aj splaviť. A adrenalín si môžete zvýšiť na ferrate HZS Kyseľ.


Autorka článku a fotografií: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Plesá

0.0 0
9,95
-25%
7,46
POSLEDNÉ KUSY

Vody

3.0 1
9,95
-25%
7,46
POSLEDNÉ KUSY

Puzzle Tatry Popradské pleso 2000 dílků

0.0 0
18,60
-30%
13,02
Vypredané

Po stopách tatranských názvov

0.0 0
13,90
-25%
10,43
IHNEĎ odosielame

Slovenský raj

0.0 0
13,95
-25%
10,46
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Výber a prehľad letných knižných noviniek.
Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.