Tip na výlet: najkrajšie zrúcaniny

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Užite si ticho hradných zrúcanín a prírodu, ktorá ich obklopuje. História slovenských hradov vie byť fascinujúca.

Hrad Devín, Trenčiansky, Oravský či Spišský hrad. To sú jedny z najnavštevovanejších hradov. Počas letných víkendov si napríklad na Oravskom hrade možno počkáte aj dve hodiny, kým sa dostanete na prehliadku.

Slovensko však ponúka množstvo hradov, kde netreba čakať v rade. Vychutnajte si menej frekventované hradné zrúcaniny, kde môžete byť aj osamote. Neuvidíte síce inventár hradu a o histórii si prečítate na náučnej tabuli, no možno sa v ich blízkosti aj utáboríte a užijete si pokojný výlet.

 

Tematín

Hrad, ktorý sa vypína v juhozápadnej časti Považského Inovca, je viditeľný aj z diaľnice medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Patrí k menej dostupným hradom, keďže je potrebné k nemu prejsť minimálne jednu hodinu peši, v prípade, že nemáte k dispozícii auto, 1,5 – 2 hodiny.

Hrad je dostupný po turistických značkách z obcí Hrádok, Lúka a Nová Lehota – Bezovec. Trasy z Hrádku a Lúky vedú dolinou a majú väčšie prevýšenie. Ak pôjdete s deťmi alebo si radi užívate výhľady, odporúčame vám trasu z Bezovca, ktorá vedie po hrebeni. Prevýšenie je minimálne.

Tematín je gotický hrad z 13. storočia, ktorý spustol začiatkom 18. storočia. Na jeho zakonzervovaní pracuje OZ Hrad Tematín. Pomôcť im môžete buď vlastnými rukami na brigáde, ale aj materiálne či finančne, minimálne prostredníctvom dobrovoľného vstupného.

Hrady v okolí: Čachtický hrad, Beckov, Topoľčiansky hrad, Dobrá Voda, Trenčiansky hrad.

 Výhľad z hradu Tematín

Divín

Jednou z najväčších výhod Divína je blízka priehrada Ružiná, kde si v lete môžete zaplávať, venovať sa rôznym vodným športom a inokedy zas napríklad chytať ryby či v okolí zájsť na huby. Zrúcanina gotického hradu Divín, ktorý chránil stredoslovenskú banskú oblasť, sa nachádza v rovnomennej obci medzi Detvou a Lučencom. V roku 1679 bol vyhodený do povetria.

Prístup na hrad je pre turistov rýchly a pohodlný. Hradný areál je pomerne veľký, je tu dosť zachovaných stien. Vzhľadom na bezpečnosť návštevníkov tu už niekoľko rokov prebiehajú okrem výskumných aj konzervačné práce. Z hradu je výhľad na vodnú nádrž Ružiná.

Čo sa týka objavov, len nedávno bola priamo v hradom areáli objavená priepasť, ktorá vedie do jaskynných priestorov, zatiaľ preskúmaných v dĺžke asi 110 metrov. Je to najdlhšia krasová jaskyňa v Novohrade, nachádza sa v Tuhárskom krase. Verejnosti je síce neprístupná, ale koľko jaskýň má vstup na národnej kultúrnej pamiatke?

Ďalšie zaujímavosti v Divíne: opevnený dvojvežový Kostol Všetkých svätých z roku 1657, najstaršie slnečné hodiny (1761) v Novohrade na budove barokovej fary, Kaplnka sv. Anny z 18. storočia, Cirkevný dom sv. Anny a zrekonštruovaný renesančný kaštieľ Zichyovcov.

 Hrad Divín

Kapušiansky hrad

Neďaleko Prešova sú dve hradné zrúcaniny, ktoré lákajú na návštevu, Kapušiansky a Šarišský hrad. Na oba vedie asi hodinová turistická trasa, takže aj s deťmi ich s použitím dopravných prostriedkov môžete stihnúť za jeden deň. Alebo si to sťažíte a oba ich absolvujete v rámci sedem hodinovej túry. Sú totiž spojené turistickou trasou cez Fintické svahy a sedlo Stráže. Zo Šarišského hradu je kruhový výhľad, z Kapušianskeho v súčasnosti takmer len južný, no poskytuje prístup na vyhliadkovú vežu (informácie o prevádzke nájdete na stránke obce Kapušany).

Kapušiansky hrad, vypínajúci sa na strmom vrchu, chránil Prešov zo severu. V roku 1709 bol podpálený, 1712 ho čiastočne opravili, no už 1715 ho nechali zbúrať. Aj taký nevyspytateľný a rýchly pád môže zažiť jeden hrad. Dodnes sa však zachovali pomerne vysoké múry hradu a o zakonzervovanie sa podobne ako na hrade Divín starajú vybraní nezamestnaní z priľahlej obce v rámci projektu na obnovu. Plusom pre deti je, že v areáli hradu sú okrem sprievodcov k dispozícii aj starobylé hry a hračky, ktoré si deti môžu vyskúšať.

Hrady v okolí: Šarišský hrad, Zbojnícky hrad, Kamenica.

Kapušiansky hrad

O histórii a prístupe k vybraným slovenským hradným zrúcaninám si môžete prečítať v 2 dieloch publikácie Od hradu k hradu. V ponuke je aj niekoľko kníh s povesťami o slovenských hradoch. Najnovším prírastkom je edícia Hrady pre deti, ktorá obsahuje nielen tipy na túry s deťmi či zaujímavosti o hradoch, ale aj maľovanú mapu a samolepky.

Ktoré hrady prirástli k srdcu vám?

Autorka (vrátane fotografií): Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Slovenské hrady a zámky z neba

Slovenské hrady a zámky z neba

0.0 0
24,99
-25 %
18,74
Vypredané

Od hradu k hradu (2. diel)

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Od hradu k hradu (1. diel)

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Hrady pre deti 2. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
Na vyžiadanie

Hrady pre deti 1. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame

Hrady pre deti 3. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.
Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia.