Tip na výlet: najkrajšie zrúcaniny

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Užite si ticho hradných zrúcanín a prírodu, ktorá ich obklopuje. História slovenských hradov vie byť fascinujúca.

Hrad Devín, Trenčiansky, Oravský či Spišský hrad. To sú jedny z najnavštevovanejších hradov. Počas letných víkendov si napríklad na Oravskom hrade možno počkáte aj dve hodiny, kým sa dostanete na prehliadku.

Slovensko však ponúka množstvo hradov, kde netreba čakať v rade. Vychutnajte si menej frekventované hradné zrúcaniny, kde môžete byť aj osamote. Neuvidíte síce inventár hradu a o histórii si prečítate na náučnej tabuli, no možno sa v ich blízkosti aj utáboríte a užijete si pokojný výlet.

 

Tematín

Hrad, ktorý sa vypína v juhozápadnej časti Považského Inovca, je viditeľný aj z diaľnice medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Patrí k menej dostupným hradom, keďže je potrebné k nemu prejsť minimálne jednu hodinu peši, v prípade, že nemáte k dispozícii auto, 1,5 – 2 hodiny.

Hrad je dostupný po turistických značkách z obcí Hrádok, Lúka a Nová Lehota – Bezovec. Trasy z Hrádku a Lúky vedú dolinou a majú väčšie prevýšenie. Ak pôjdete s deťmi alebo si radi užívate výhľady, odporúčame vám trasu z Bezovca, ktorá vedie po hrebeni. Prevýšenie je minimálne.

Tematín je gotický hrad z 13. storočia, ktorý spustol začiatkom 18. storočia. Na jeho zakonzervovaní pracuje OZ Hrad Tematín. Pomôcť im môžete buď vlastnými rukami na brigáde, ale aj materiálne či finančne, minimálne prostredníctvom dobrovoľného vstupného.

Hrady v okolí: Čachtický hrad, Beckov, Topoľčiansky hrad, Dobrá Voda, Trenčiansky hrad.

 Výhľad z hradu Tematín

Divín

Jednou z najväčších výhod Divína je blízka priehrada Ružiná, kde si v lete môžete zaplávať, venovať sa rôznym vodným športom a inokedy zas napríklad chytať ryby či v okolí zájsť na huby. Zrúcanina gotického hradu Divín, ktorý chránil stredoslovenskú banskú oblasť, sa nachádza v rovnomennej obci medzi Detvou a Lučencom. V roku 1679 bol vyhodený do povetria.

Prístup na hrad je pre turistov rýchly a pohodlný. Hradný areál je pomerne veľký, je tu dosť zachovaných stien. Vzhľadom na bezpečnosť návštevníkov tu už niekoľko rokov prebiehajú okrem výskumných aj konzervačné práce. Z hradu je výhľad na vodnú nádrž Ružiná.

Čo sa týka objavov, len nedávno bola priamo v hradom areáli objavená priepasť, ktorá vedie do jaskynných priestorov, zatiaľ preskúmaných v dĺžke asi 110 metrov. Je to najdlhšia krasová jaskyňa v Novohrade, nachádza sa v Tuhárskom krase. Verejnosti je síce neprístupná, ale koľko jaskýň má vstup na národnej kultúrnej pamiatke?

Ďalšie zaujímavosti v Divíne: opevnený dvojvežový Kostol Všetkých svätých z roku 1657, najstaršie slnečné hodiny (1761) v Novohrade na budove barokovej fary, Kaplnka sv. Anny z 18. storočia, Cirkevný dom sv. Anny a zrekonštruovaný renesančný kaštieľ Zichyovcov.

 Hrad Divín

Kapušiansky hrad

Neďaleko Prešova sú dve hradné zrúcaniny, ktoré lákajú na návštevu, Kapušiansky a Šarišský hrad. Na oba vedie asi hodinová turistická trasa, takže aj s deťmi ich s použitím dopravných prostriedkov môžete stihnúť za jeden deň. Alebo si to sťažíte a oba ich absolvujete v rámci sedem hodinovej túry. Sú totiž spojené turistickou trasou cez Fintické svahy a sedlo Stráže. Zo Šarišského hradu je kruhový výhľad, z Kapušianskeho v súčasnosti takmer len južný, no poskytuje prístup na vyhliadkovú vežu (informácie o prevádzke nájdete na stránke obce Kapušany).

Kapušiansky hrad, vypínajúci sa na strmom vrchu, chránil Prešov zo severu. V roku 1709 bol podpálený, 1712 ho čiastočne opravili, no už 1715 ho nechali zbúrať. Aj taký nevyspytateľný a rýchly pád môže zažiť jeden hrad. Dodnes sa však zachovali pomerne vysoké múry hradu a o zakonzervovanie sa podobne ako na hrade Divín starajú vybraní nezamestnaní z priľahlej obce v rámci projektu na obnovu. Plusom pre deti je, že v areáli hradu sú okrem sprievodcov k dispozícii aj starobylé hry a hračky, ktoré si deti môžu vyskúšať.

Hrady v okolí: Šarišský hrad, Zbojnícky hrad, Kamenica.

Kapušiansky hrad

O histórii a prístupe k vybraným slovenským hradným zrúcaninám si môžete prečítať v 2 dieloch publikácie Od hradu k hradu. V ponuke je aj niekoľko kníh s povesťami o slovenských hradoch. Najnovším prírastkom je edícia Hrady pre deti, ktorá obsahuje nielen tipy na túry s deťmi či zaujímavosti o hradoch, ale aj maľovanú mapu a samolepky.

Ktoré hrady prirástli k srdcu vám?

Autorka (vrátane fotografií): Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Slovenské hrady a zámky z neba

Slovenské hrady a zámky z neba

0.0 0
24,99
-25 %
18,74
Vypredané

Od hradu k hradu (2. diel)

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Od hradu k hradu (1. diel)

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Hrady pre deti 2. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame

Hrady pre deti 1. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame

Hrady pre deti 3. diel

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?