Tipy na knihy od Juraja Červenáka

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Fantasy je neustále populárne, preto sme veľmi radi, že tipy na knihy vám sprostredkuje aj Juraj Červenák, obľúbený autor, ktorý vám odporučí pár nestarnúcich klasík a prezradí, ktoré knihy ho v poslednej dobe potešili. Nechajte sa inšpirovať.
Ktoré knihy ste tento rok s radosťou prelúskali a čím si Vás podmanili?
Svojho času som bol veľký knihomoľ a mal som dobrý prehľad nielen o klasike, ale aj o aktuálnych novinkách. Dnes už beletriu takmer nečítam, väčšinou som ponorený v historickej faktografii, ktorá mi pomáha pri písaní vlastných kníh. Potešili ma Veľkí vojvodcovia na Slovensku od Tomáša Kluberta, Pád Rudolfa II. od Josefa Janáčka či nové dvojdielne vydanie Domastových Povestí o slovenských hradoch. Z beletrie som siahol po westerne Patricka deWitta Bratia Sistersovci.


MáteJuraj Červenák nejaké špeciálne tipy na knihy pre deti a mládež? Ak Vám nenapadne knižná novinka, pokojne zalovte v pamäti a vyberte nejakú knihu z Vášho detstva.
Svojho času som hltal Troch pátračov (tých pôvodných od Roberta Arthura, nie množstvo druhotriednych napodobenín) či Príhody pána Tragáčika. Dodnes nedám dopustiť na Astrid Lindgrenovú, jej Deti z Bullerbynu sú skvelá detská kniha a šibala Emila z Lönnebergy práve teraz čítame aj našej dcérke. Má síce iba štyri roky, ale už dokáže Emilove príhody sústredene počúvať. To je dôkaz, že pani Astrid bola jednou z najlepších autoriek kníh pre deti.

Aký knižný vianočný darček by Vás tento rok potešil alebo máte niečo neprečítané, na čo si cez vianočné sviatky konečne vyhradíte čas?
Našťastie mám dosť času čítať kedykoľvek, takže si nemusím nič odkladať na Vianoce. Ale pokiaľ ide o „knihy pod stromček“, skôr teraz myslím na tie, ktoré potešia mojich najbližších. Napríklad manželka je veľký zberateľ tvorby Umberta Eca, takže k tohtoročným sviatkom budú patriť aj výpravné Dějiny legendárních zemí a míst.

JURAJ ČERVENÁK

Známy je ako autor cyklov Černokňažník, Dobrodružstvá kapitána Báthoryho a Čierny Rogan. Mihol sa samozrejme aj v antológii slovenskej fantasy Čas hrdinov, ktorú by si priaznivci fantasy nemali nechať ujsť. Jeho najnovší počin Mŕtvy na Pekelnom vrchu môže potešiť nielen jeho verných fanúšikov, ktorý si na jeho štýl zvykli, ale aj jeho nových čitateľov, ktorí fantasy či klasickým historicko-dobrodružným románom neholdujú. Ide totiž o detektívku z čias protitureckých vojen z konca 16. storočia a je to prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča. V habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. sa dejú rozličné zvláštnosti, a súvisiace sprisahania a zločiny treba čím skôr odhaliť. Dej príbehu je situovaný do Banskej Štiavnice a bezprostredného okolia, kde sa Juraj Červenák nielen narodil, ale tu aj opätovne žije. Úryvok z knihy nájdete aj na našej stránke pri konkrétnom titule. Možno bude lepšie, keď k vám prehovorí priamo autor a jeho dielo.

Všetky tipy od známych a obľúbených spisovateľov nájdete v článku Špeciálne tipy na knihy.

Autor fotografie: Maňo Štrauch

Fotografiu poskytol Juraj Červenák
Článoček pripravila Jana Golianová
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Mŕtvy na Pekelnom vrchu

11,95 €
Vypredané

Diabol v zrkadle

11,95 € 9,56 €
Na vyžiadanie

Prízraky na Devíne (Čierny Rogan)

12,00 € 9,00 €
DOTLAČ pripravovaná

Ohnivé znamenie

11,95 € 9,56 €
Na vyžiadanie

Veľkí vojvodcovia na Slovensku

13,90 € 10,43 €
IHNEĎ odosielame

Najnovšie články

Stačí tak málo, len jeden krehký okamih a život je naruby.
Spoznajte rok 1989 z iného uhla. Z pohľadu ľudí, ktorí sa snažili ovplyvniť vývin udalostí.
Konečne vyšla Hilda aj v slovenčine. Porovnanie s českou verziou sme si nenechali ujsť.