Tipy z krásnej literatúry

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Výber z beletrie, ale nazrieme i do poézie.

Ďaleko od hlučného davuĎaleko od hlučného davu

O tejto knihe ste už azda počuli, aj keď na hodinách literatúry to asi nebolo. Thomas Hardy a jeho farmár Gabriel Oak sú však klasikou. V roku 2015 knihu sfilmoval Thomas Vinterberg, takže dosť oneskorene, ale nakoniec predsa, už nie sme odkázaní len na šťastie v antikvariátoch. Ak ste čítali Janu Eyrovú, Pýchu a predsudok či Malé ženy, alebo poznáte ich čitateľa, je dobré dať aj tomuto príbehu navôkol Batšeby Everdenovej šancu. Začítajte sa...

 

Večne je zelenýVečne je zelený...

Na sklonku minulého roka vyšla staršia kniha Pavla Vilikovského, ktorá vznikala ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a prvýkrát vyšla v roku 1989. Mnohí ju teda objavujú až v tomto vydaní. Sám autor o knihe povedal: „Je pravda, že o novele Večne je zelený som bol presvedčený, že nikdy nevyjde, a nielen pre režim. Možno aj vedomie, že ju nikto nebude čítať, spôsobilo, že sa mi písala báječne, uvoľnene. To bol jediný prípad, keď som na jeden dúšok vychrlil aj tri-štyri strany.“ Bezmenný rozprávač tejto knihy je presvedčený nielen o svojom pôvabe a ume, ale predovšetkým o oprávnenosti svojho svetonázoru, o správnosti svojho výkladu sveta a svojom nespochybniteľnom mieste na strane víťazov dejín. V každom režime, v každej situácii vie, ako byť víťazom, a tomu prispôsobuje svoje postoje, správanie i lojalitu. Do knihy sa môžete začítať tu.

Nepokojní spáčiNepokojní spáči

Najnovšia kniha Michaely Rosovej prináša 13 poviedok a jednu esej o metóde. Rosová zväzuje svoje postavy niekedy dosť čudnými vzťahmi, následne tieto uzlíky rozpletá a je v tom všetkom veľa samoty. Rozpráva o zrúcanine hradu; o chlapíkovi, čo prišiel kúpiť malému synovi zvieratko; o troch spisovateľoch v jednej bytovke; o Mariene, ktorá šla s krčahom po vodu a prapodivne skončila... V príbehoch spája na prvý pohľad nespojiteľné atribúty – subtílnosť so štipľavou iróniou, slzy s úsmevom, hĺbku s ľahkosťou, sivú realitu so surreálnom.

 

Eva spíEva spí

Román talianskej spisovateľky, scenáristky a dokumentaristky Francescy Melandri reflektuje históriu časti malebnej alpskej oblasti, ktorú možno poznáte pod názvom Južné Tirolsko. Autonómna provincia Bolzano – Horná Adiža je Eviným domovom. Keď ju nevlastný otec Vito poprosí, aby ho prišla ešte raz pozrieť, vyberie sa vlakom na juh Talianska do Kalábrie, aj preto, aby odhalila odpovede na otázky ohľadom jej detstva. Román odhaľuje históriu jednej rodiny a búrlivé osudy provincie Horná Adiža, ktorá od konca prvej svetovej vojny patrí Taliansku. Ak máte radi Dolomity, Taliansko či históriu, tento román bude zaujímavým čítaním. Vyskúšajte prvé stránky.

 

BrečtanBrečtan

Načrime aj do súdka poetického. Poézia nemusí byť len neinterpretovateľným zhlukom slov, ale trebárs  náčrtom atmosféry či letmým dotykom s nádychom tajomna. Vo vydavateľstve Skalná ruža (ale, samozrejme, aj v iných vydavateľstvách) nájdete aj prístupnejšie texty, ktoré sa vzpierajú trošku menej a nevyžadujú ovládanie symbolov natoľko, aby zároveň nedokázali osviežiť lyrické ja vo vás. Napríklad milovníkom prírodnej lyriky by sme odporučili Brečtan, ešte sme ho nečítali celý, ale na preklade sa podieľal Rudolf Jurolek, čo je pre nás zárukou kvality, plus sme si pár veršov prečítali na stránke vydavateľstva Skalná ruža, kde si aj vy môžete vybrať podľa ukážok.

 

Už zase vyšlo slunceUž zase vyšlo slunce

A na záver opäť niečo z poetického, no dekadentnejšieho súdka, ale stále dostatočne zrozumiteľného. Diela J. H. Krchovského sú obľúbené, ponuré, odťažité, odžité, paradoxné a pre niekoho možno občas i úsmevné vo svojom záhrobnom tóne. Básnik si mnohé z nich aj zhudobnil, takže ak vás láka viac hudobné spracovanie, ktovie, možno ešte budete mať príležitosť aj naživo. Niekoľko piesní nájdete aj na internete a ak sa vám texty zapáčia, neváhajte siahnuť po Krchovského zbierkach, ktoré vydáva skvelé brnenské vydavateľstvo Host.


Ďalšie tipy na knižné darčeky nájdete v Darčekovom rázcestníku, mohli by vás zaujímať podkategórie Pre milovníkov klasickej literatúry, Pre milovníkov slovenskej literatúry či Pre milovníkov poézie.

Tipy na vianočné darčeky podľa tém


Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?