Turistickí sprievodcovia - ako si vybrať toho pravého?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
V sezóne dovoleniek, ale aj mimo nej často siahame po knižných sprievodcoch po rôznych krajinách. Pripravili sme pre vás základný prehľad vydavateľstiev, ktoré sa tomuto segmentu kníh venujú. Navyše sme ich aj ohodnotili.
Chystáte sa na dovolenku a hľadáte skvelého knižného sprievodcu? Veľa vydateľstiev zaradilo do svojej ponuky pomocníkov na cestovanie. Preto prinášame prehľad najzaujímavejších edícií aj s náhľadmi do ich vnútra. Zistite, aký sprievodca vám najviac vyhovuje.

TIP: Niektorí sprievodcovia sú v slovenčine, no viac ich existuje v češtine. Pri hľadaní preto odporúčame použiť aj český ekvivalent názvu, napríklad průvodce Španělsko.


LONELY PLANET a vydavateľstvo Svojtka & Co.

Lonely Planet je jednou z najrozšírenejších edícií cestovateľských sprievodcov na svete. Sprievodcovia Lonely Planet vychádzajú už tri desaťročia a stále sa tešia veľkej obľube. Píšu ich profesionálni cestovatelia špecialisti na jednotlivé oblasti. Medzi sprievodcami z Lonely Planet nájdete sprievodcov po krajinách i lokálnejších sprievodcov po metropolách. Sú v brožovanej väzbe, počtom strán od pár stoviek až po tisícku.

Knižný sprievodca Južné FrancúzskoZákladné časti knihy Jižní Francie:
 • Plánujeme cestu
 • Na cestě (najväčšia časť knihy)
 • Jak porozumět Francii
 • Jak se neztratit
Obsah a náhľad do sprievodcu Jižní Francie TU.
 
Naše hodnotenie:
  rozsiahla publikácia, množstvo podrobných relevantných informácií

  menej fotografií, nevhodné do ruksaku
 
Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Lonely Planet
a sprievodcovia Lonely Planet do vrecka, čo je mini vrecková verzia spravená veľmi pútavo, prehľadne, náhľady napríklad pri titule Barcelona do vrecka
EXTRA TIP: Sprievodcovia Lonely Planet v slovenčine

TREKINGOVÝ TIP: Treking v NepáleNATIONAL GEOGRAPHIC

National Geographic netreba snáď nikomu predstavovať. Okrem filmov a časopisov majú vo svojej ponuke tiež cestovateľských sprievodcov. Medzi nich patrí napríklad Veľký sprievodca Florencia a Toskánsko. Je to farebná publikácia s množstvom obrázkov. Táto kniha je ideálnym poradcom pri plánovaní dovolenky. Na jej základe viete vyhodnotiť, čo vás z dovolenkového miesta bude naozaj zaujímať. Texty i použitý jazyk je voľný a pútavý. Máte pocit akoby ste čítali knihu o danej krajine. Knihy National Geographic vychádzajú v českom jazyku, mávajú cca 250 450 strán.

Stručný obsah sprievodcu Florencie a Toskánsko:Knižný sprievodca Florenciou a Toskánskom
 • dejiny a kultúra
 • Florencie a Toskánsko (mapa oblasti, najzaujímavejšie pamiatky, tipy na výlety)
 • rady na cestu (plánovanie, miestna doprava, hotely a reštaurácie, nakupovanie, zábava)
Náhľady a kompletný obsah sprievodcu Florencie a Toskánsko TU.

Naše hodnotenie:

  rozsah, veľa krásnych fotografií i mapiek, pevnejšia brožovaná väzba

  vyššia cena, do batohu síce ťažšie, ale nezničí sa

Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia National Geographic
 

Vydavateľstvo LINGEA

Sprievodca talianskymi jazerami a VeronouLingea má v ponuke dve edície, jednu s označením „inspirace na cesty“, ktorá je vhodná aj do vrecka a druhú s názvom „poznejte“. Všetky publikácie majú 144 strán, takže si ich bez problémov vezmete do kabelky či batohu a príležitostne využijete priamo v teréne. Prvá edícia je textovo ucelenejšia, druhá pracuje viac s odstavcami, takže pôsobí skratkovitejšie. Nech už si vyberiete titul z ktorejkoľvek edície, poteší vás základným prehľadom a tipmi.

Z edície „inspirace na cesty“ vyčnievajú napríklad tituly Andalusie a Costa del Sol či Italská jezera a Verona, ktoré vydavateľstvo ešte pripravuje. V edícii nájdete sprievodcov po mestách a krajinách, ale aj takýchto špecifickejších regiónoch. Upozorňuje na kultúrne i prírodné zaujímavosti, dáva tipy na rezervácie lístkov na operu, ale aj ubytovanie a reštaurácie. S týmto sprievodcom sa jednoducho nestratíte.Knižný sprievodca Paríž

Edícia „poznejte“ je pre zmenu špecifická tým, že vyberá cca 14 20 prehliadkových trás mesta prípadne ostrova, regiónu. Súčasťou titulu je podrobná rozkladacia mapa (pokiaľ nie je uvedené inak). Nechýbajú informácie a tipy na cestu, ubytovanie, ale i nakupovanie, oddych a zábavu. V tejto edícii vyšiel napríklad sprievodca Paříž (náhľad do knihy TU).


Naše hodnotenie:

  cena, praktickosť, prehľadnosť, možnosť použitia na výlete, vreckové rozmery (u edície „poznejte“)

  menší rozsah, nie je podrobný

Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Lingea

 

Turistickí sprievodcovia ROUGH GUIDES z Joty

Jednou z najznámejších edícií v ponuke vydavateľstva JOTA sú sprievodcovia z rady Rough guides. Medzi nich patrí aj turistický sprievodca Srí Lanka.

Srí Lanka (náhľad do sprievodcu TU) je komplexnou publikáciou, ktorá obsahuje rozsiahle informácie o Srí Lanke. Počínajúc možnosťami dopravy v rámci regiónu, vízami či potrebným očkovaním až po kultúru, históriu, ubytovanie alebo používanú menu. O kvalite a množstve informácií hovorí aj počet strán knihy 464 strán. Sprievodcovia s Rough guides sú zväčša najrozsiahlejší, často atakujú 1 000 strán.

Sprievodca Srí LankaKniha Srí Lanka obsahuje i tieto informácie:
 • základné informácie – príjazd, víza a colné predpisy
 • poistenie, informácie, internet, mapy
 • ceny, peniaze, banky
 • doprava na Srí Lanke
 • ubytovanie, komunikácia
 • kriminalita a bezpečnosť

Naše hodnotenie:

  najdetailnejší sprievodca z porovnávaných, množstvo informácií, relevantnosť informácií

  vyššia cena, minimum fotografií

Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Rough guides
Extra TIP: na individuálne cestovanie je ako ušitá aj britská rada Bradt.Vydavateľstvo VAŠUT  sprievodcovia MERIAN live!

Brožovaná väzba, 128 strán a samostatná mapa. Rozmer knihy 10,8 x 19 cm. Aj podľa týchto znakov spoznáte edíciu turistických sprievodcov z vydavateľstva Vašut s označením MERIAN live! Nachádzajú sa v nej sprievodcovia po krajinách a oblastiach, ale aj po mestách. Netradične tu nájdete napríklad špecializovaných sprievodcov po týchto miestach: spolková krajina Salzbursko či región Talianska Apúlia.

Sprievodca ApúliouStručný obsah sprievodcu Apúlia:

 • pobyt v Apúlii (ubytovanie, jedlo a pitie, nákupy, šport a pláže, tipy pre rodiny)
 • Apúlia na dlani
 • turistické trasy a výlety
 • dôležité informácie (dejiny, cestovateľské rady, vecný register)
 • mapy a plániky


Naše hodnotenie:

  cena titulu, prehľadnosť, možnosť použitia priamo na výlete, súčasťou je mapa
  menší rozsah
môže prekážať pri sprievodcoch po väčších oblastiach

Mohlo by vás zaujímať:
Sprievodcovia MERIAN live!Sprievodcovia z vydavateľstva FREYTAG-BERNDT

Sprievodca na cesty SlovinskoToto vydavateľstvo je známe predovšetkým mapami, ale za pozornosť stoja aj ich sprievodcovia. Edícia Průvodce na cesty môže byť vašim sprievodcom po Slovinsku, Srbsku, Albánsku či Poľsku. Kniha obsahuje mnoho fotografií a každú zaujímavosť vám v krátkosti predstaví. Je to výborný sprievodca, ktorého si stačí prelistovať pár dní pred dovolenkou či priamo počas nej. Odporučí vám zaujímavé miesta, ktoré môžete vo vami vybranej lokalite navštíviť. Ak si podrobnosti viete doplánovať online, viac vám naozaj netreba. Odskúšané za vás Slovinsko a Srbsko.

Obsah knihy Slovinsko:
 • TOP 10 (4 strany)
 • Geografia (2 strany)
 • Podnebie (1 strana)
 • Príroda (3 strany)
 • História (8 strán)
 • Umenie (6 strán)
 • Obyvateľstvo (1 strana)
 • Tradície (3 strany)
 • Jedlo a pitie (4 strany)
 • Šport, voľný čas (2 strany)
 • Praktické informácie (20 strán)
 • ďalej je kniha rozdelená podľa oblastí so základnými informáciami a mapkou + vždy na desiatkach strán výber najzaujímavejších turistických zaujímavostí (krátky popis, fotografia, GPS súradnice, otváracie hodiny, kontakty)
 • Slovníček
 • Register
 • 512 farebných fotografií, prehľadná mapa, 9 máp oblastí, 7 plánikov miest, celkom 360 strán

Naše hodnotenie:
  prehľadný, s primeraným množstvom textu a informácií, mnoho fotografií, súčasťou je mapa krajiny i jednotlivých oblastí
  do batohu ťažší, ale dosť vydrží


Mohlo by vás zaujímať:
Sprievodcovia na cesty freytag & berndt


Všetky mapy a sprievodcovia od freytag & berndtExtra tipy pre peších turistov

Sprievodca GruzínskomPočuli ste už o Svätojakubskej ceste, máte radi pešiu turistiku alebo ferraty? Neprehliadnite turistických sprievodcov Rother. Nájdete v nich tipy na turistické trasy  informácie o prevýšení, značení, náročnosti trasy. Taktiež mapky a ďalšie potrebné informácie napríklad o možnostiach prenocovania a podobne. Ak vyrážate prvýkrát na turistiku na Island, do Gruzínska či Álp, informácie z týchto sprievodcov vám stopercentne padnú vhod a váš batoh nezaťažia. Majú cca 0,23 kg.

Naše hodnotenie:
  prehľadný, praktický, nízka hmotnosť, množstvo informácií
  ide len o výber zaujímavých trás  ak už oblasť poznáte, nemusí vám stačiť


Mohlo by vás zaujímať: 
Turistickí sprievodcovia Rother


Kniha Úchvatné světové trekingové trasyAk by ste hľadali tipy na pešiu turistiku kdekoľvek na svete, neprehliadnite novú knihu Úchvatné světové trekingové trasy od vydavateľstva Lonely Planet. Nájdete v nej tipy na jednodňové i dlhšie pešie túry s úžasnými panoramatickými výhľadmi. Môžete byť turistom či pútnikom, v tejto knihe príbehov nájdete miesta, ktoré zatúžite objavovať naživo. Autori trasy sami prešli, takže informácie budete mať z prvej ruky. Nazrite do knihy.


Sprievodcov tiež môžete hľadať vo vybraných kategóriách:

Kam na dovolenku

A ak ste tí viac vášniví cestovatelia alebo čitatelia cestopisných zaujímavostí, neobíďte kategóriu, kde nájdete textovo i obrazovo bohaté knihy o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach Slovenska.

Ak hľadáte tipy na dovolenku, nakuknite do knižnej kategórie Tipy na výlety, prípadne články s tipmi na cestovanie.


Pôvodný článok sme publikovali 4. júla 2011. Práve ste dočítali jeho aktualizovanú a rozšírenú verziu z 8. marca 2019
.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Tešíme sa na Váš komentár:

Najnovšie články

Nenechajte sa odradiť populárnym slovom minimalizmus, táto kniha je určite aj pre vás!
Zájdeme do Japonska i do hlbín duše. Stránky kníh majú vždy čo ponúknuť.
Máte blog, vlastný biznis, chcete sa zaujímavejšie prezentovať na sociálnych sieťach? Jak na sítě bude pre vás to pravé orechové.