Turistickí sprievodcovia - ako si vybrať toho pravého?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
V sezóne dovoleniek, ale aj mimo nej často siahame po knižných sprievodcoch po rôznych krajinách. Pripravili sme pre vás základný prehľad vydavateľstiev, ktoré sa tomuto segmentu kníh venujú. Navyše sme ich aj ohodnotili.
Článok je aktualizovaný k 31. máju 2022.

Chystáte sa na dovolenku a hľadáte skvelého knižného sprievodcu? Veľa vydateľstiev zaradilo do svojej ponuky pomocníkov na cestovanie. Preto prinášame prehľad najzaujímavejších edícií aj s náhľadmi do ich vnútra. Zistite, aký sprievodca vám najviac vyhovuje.

TIP: Niektorí sprievodcovia sú v slovenčine, no oveľa viac ich existuje v češtine. Pri hľadaní preto odporúčame použiť aj český ekvivalent názvu, napríklad průvodce Španělsko.


Vydavateľstvo LINGEA

Lingea má v ponuke až päť cestovateľských edícií, tri z nich majú zväčša 144 strán, takže si ich bez problémov vezmete do kabelky či batohu a príležitostne využijete priamo v teréne. Prvá edícia s označením „inspirace na cesty“ je textovo ucelenejšia, druhá s podtitulom „poznejte“ pracuje viac s odstavcami, takže pôsobí skratkovitejšie aj keď je vo väčšom formáte, a tretia „TOP10“ je výberovka tiež v trochu väčšom, ale stále  spratnom formáte ako „poznejte“. Nech už si vyberiete titul z ktorejkoľvek edície, poteší vás základným prehľadom a tipmi.

Andalusie a Costa del SolZ edície „inspirace na cesty“ vyčnievajú napríklad tituly Lanzarote a Fuerteventura či Andalusie a Costa del Sol (náhľad do knihy TU). V edícii nájdete sprievodcov po mestách a krajinách, ale aj takýchto špecifickejších regiónoch. Upozorňuje na kultúrne i prírodné zaujímavosti, dáva tipy na rezervácie lístkov na operu, ale aj ubytovanie a reštaurácie. S týmto sprievodcom sa jednoducho nestratíte.

Knižný sprievodca ParížEdícia „poznejte“ je špecifická tým, že vyberá cca 14 20 prehliadkových trás mesta prípadne ostrova, regiónu. Súčasťou titulu je podrobná rozkladacia mapa (pokiaľ nie je uvedené inak). Nechýbajú informácie a tipy na cestu, ubytovanie, ale i nakupovanie, oddych a zábavu. V tejto edícii vyšiel napríklad sprievodca Paříž (náhľad TU).

Moderná je tretia edícia s podtitulom „víkend“. Takmer 200-stranová knižočka v praktickom takmer vreckovom formáte s rozkladacou mapou je koncipovaná tak, aby vám dala všetky potrebné tipy a triky, ako si užiť víkend napríklad v Benátkach (náhľad do knihy TU) či iných metropolách, kam si už niektorí turisti odbehnú kedykoľvek počas roka na víkend alebo sa tam zastavia počas dovolenky na otočku pre spestrenie vylihovania na pláži a podobne.

Doplnkom je nová edícia „TOP10“, ktorá vám v konkrétnych regiónoch, oblastiach a témach odporučí vždy 10 najzaujímavejších vecí, či ide o pamiatky, múzeá, kostoly, hrady, mýty a legendy, prírodné krásy, pláže alebo tipy na nezabudnuteľné zážitky, reštaurácie, bary, taverny, festivaly, trhy a podobne. Nahliadnite do knihy TOP10 Kréta.

Naše hodnotenie:

  cena, praktickosť, prehľadnosť, možnosť použitia na výlete, vreckové rozmery (u edícií „inspirace na cesty“ a „víkend“)

  menší rozsah, bez detailov


Najrozsiahlejši edícia z vydavateľstva Lingea má podtitul Úžasné fotografie Zajímavé souvislosti Podrobné mapy a má zvyčajne vyše 330 strán. Táto edícia nás rozhodne zaujala a pretestujeme ju podrobným prečítaním.

 

NorskoKniha Norsko (náhľad TU) obsahuje tieto kapitoly:
 • Úvod
 • Historie a zajímavosti
 • Kam se vydat
 • Doprava

Naše hodnotenie:

  zaujímavosti, podrobnosti, pútavosť, prehľadnosť, mnoho fotografií, no i tak dostatok textu a informácií

  ťažší do batohu, vyššia cena


Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Lingea

Odkazy na niektoré edície: Víkend, Inspirace na cesty, TOP10, Poznejte, Zažijte, Najrozsiahlejšia edícia o krajinách


Turistickí sprievodcovia ROUGH GUIDES z Joty

Jednou z najznámejších edícií v ponuke vydavateľstva JOTA sú sprievodcovia z rady Rough guides. Medzi nich patrí aj turistický sprievodca Švýcarsko. Upozorňujeme, že ak máte doma staršie vydania, knihy prišli redizajnom, sú prehľadnejšie, farebnejšie delené, majú o niečo viac fotografií. Myslíme, že tieto kroky boli dobrým krokom kvôli prehľadnosti, pričom si stále udržali povesť najtextovejšieho sprievodcu na knižnom trhu.

Švýcarsko (náhľad do knihy TU) je komplexnou publikáciou, ktorá obsahuje rozsiahle informácie o Švajčiarsku. O množstve informácií hovorí aj počet strán knihy 488 strán. Sprievodcovia Rough guides patria k najrozsiahlejším.

ŠvýcarskoKniha Švýcarsko obsahuje i tieto informácie:
 • úvod čo nesmiete obísť, itineráre
 • základné informácie – doprava, ubytovanie, strava, sviatky, šport, cestovanie s deťmi, detaily
 • sprievodca po regiónoch (zaujímavosti, orientácia v oblasti/meste)
 • história, alpská flóra a fauna, knihy, jazyk

Naše hodnotenie:

  najdetailnejší sprievodca z porovnávaných, množstvo informácií, relevantnosť informácií

  vyššia cena, menej fotografií

Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Rough guides
Extra TIP: na individuálne cestovanie je ako ušitá aj britská rada Bradt.
LONELY PLANET a vydavateľstvo Svojtka & Co.

Lonely Planet je jednou z najrozšírenejších edícií cestovateľských sprievodcov na svete. Sprievodcovia Lonely Planet vychádzajú už tri desaťročia a stále sa tešia veľkej obľube. Píšu ich profesionálni cestovatelia špecialisti na jednotlivé oblasti. Medzi sprievodcami z Lonely Planet nájdete sprievodcov po krajinách i lokálnejších sprievodcov po metropolách. Sú v brožovanej väzbe, počtom strán od pár stoviek až po tisícku.

Knižný sprievodca Južné FrancúzskoZákladné časti knihy Jižní Francie:
 • Plánujeme cestu
 • Na cestě (najväčšia časť knihy)
 • Jak porozumět Francii
 • Jak se neztratit
Obsah a náhľad do sprievodcu Jižní Francie TU.
 
Naše hodnotenie:
  rozsiahla publikácia, množstvo podrobných relevantných informácií, prehľadnosť

  nevhodné do ruksaku, v našej ponuke je obmedzený výber
 
Mohlo by vás zaujímať: Sprievodcovia Lonely Planet
a sprievodcovia Lonely Planet do vrecka, čo je mini vrecková verzia spravená veľmi pútavo, prehľadne, náhľady napríklad pri titule Paríž do vrecka
EXTRA TIP: Sprievodcovia Lonely Planet v slovenčine


Sprievodcovia z vydavateľstva FREYTAG-BERNDT

Toto vydavateľstvo je známe predovšetkým mapami, ale za pozornosť stoja aj ich sprievodcovia. Edícia Průvodce na cesty môže byť vašim sprievodcom po Slovinsku, Srbsku, Albánsku či Poľsku. Kniha obsahuje mnoho fotografií a každú zaujímavosť vám v krátkosti predstaví. Je to výborný sprievodca, ktorého si stačí prelistovať pár dní pred dovolenkou či priamo počas nej. Odporučí vám zaujímavé miesta, ktoré môžete vo vami vybranej lokalite navštíviť. Ak si podrobnosti viete doplánovať online, viac vám naozaj netreba. Odskúšané za vás: Slovinsko a Srbsko. Zatiaľ náš favorit.

Sprievodca na cesty SlovinskoObsah knihy Slovinsko (ukážky z knihy TU):
 • TOP 10 (4 strany)
 • Geografia (2 strany)
 • Podnebie (1 strana)
 • Príroda (3 strany)
 • História (8 strán)
 • Umenie (6 strán)
 • Obyvateľstvo (1 strana)
 • Tradície (3 strany)
 • Jedlo a pitie (4 strany)
 • Šport, voľný čas (2 strany)
 • Praktické informácie (20 strán)
 • ďalej je kniha rozdelená podľa oblastí so základnými informáciami a mapkou + vždy na desiatkach strán výber najzaujímavejších turistických zaujímavostí (krátky popis, fotografia, GPS súradnice, otváracie hodiny, kontakty)
 • Slovníček
 • Register
 • 512 farebných fotografií, prehľadná mapa, 9 máp oblastí, 7 plánikov miest, celkom 360 strán

Naše hodnotenie:
  výborná cena, prehľadnosť, primerané množstvo textu a informácií, mnoho fotografií, súčasťou je mapa krajiny i jednotlivých oblastí
  do ruksaku ťažšia kniha, ale dosť vydrží


Mohlo by vás zaujímať:
Sprievodcovia na cesty freytag & berndt


Všetky mapy a sprievodcovia od freytag & berndtExtra tipy pre peších turistov

Julské AlpyPočuli ste už o Svätojakubskej ceste, máte radi pešiu turistiku alebo ferraty? Neprehliadnite turistických sprievodcov Rother. Nájdete v nich tipy na turistické trasy  informácie o prevýšení, značení, náročnosti trasy. Taktiež mapky a ďalšie potrebné informácie napríklad o možnostiach prenocovania a podobne. Ak vyrážate prvýkrát na turistiku na Island, Madeiru, Korziku, do Gruzínska, Rumunska, Nórska či Álp, informácie z týchto sprievodcov vám stopercentne padnú vhod a váš batoh nezaťažia. Majú cca 0,23 kg, ozaj odporúčame.

Naše hodnotenie:
  prehľadnosť, praktickosť, nízka hmotnosť, množstvo informácií
  ide len o výber zaujímavých trás  ak už oblasť poznáte, nemusí vám stačiť


Mohlo by vás zaujímať: 
Turistickí sprievodcovia RotherAk by ste hľadali tipy na pešiu turistiku kdekoľvek na svete, neprehliadnite novú knihu Úchvatné světové trekingové trasy od vydavateľstva Lonely Planet. Nájdete v nej tipy na jednodňové i dlhšie pešie túry s úžasnými panoramatickými výhľadmi. Môžete byť turistom či pútnikom, v tejto knihe príbehov nájdete miesta, ktoré zatúžite objavovať naživo. Autori trasy sami prešli, takže informácie budete mať z prvej ruky. Nazrite do knihy.
Sprievodcov tiež môžete hľadať vo vybraných kategóriách:

Kam na dovolenku

A ak ste tí viac vášniví cestovatelia alebo čitatelia cestopisných zaujímavostí, neobíďte kategóriu, kde nájdete textovo i obrazovo bohaté knihy o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach Slovenska.

Ak hľadáte tipy na dovolenku, nakuknite do knižnej kategórie Tipy na výlety, prípadne články s tipmi na cestovanie.


Pôvodný článok sme publikovali 4. júla 2011. Práve ste dočítali jeho aktualizovanú a rozšírenú verziu z 31. mája 2022
.

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Výber a prehľad letných knižných noviniek.
Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.