Východné Slovensko - tipy na výlety

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Tipy na túlačky a príjemné letné poflakovanie. Objavte nevšedné krásy východného Slovenska.

Od najvyšších slovenských končiarov až po najnižšie položené miesto na Slovensku. Týmto sa môže popýšiť východ Slovenska. Dovolenkové dni tu môžete stráviť divoko, zábavne, ale aj pokojne. Zemplínska Šírava, Domaša, Vysoké Tatry (ich vodopády či plesá) sú vám určite známe. Skúsme nazrieť do iných kútov.

Zádielska tiesňava

Zádiel je obec v okrese Košice okolie a z nej je to do Zádielskej doliny najbližšie. Stačí sa vybrať po červenej turistickej značke na sever. Viac ako dvojkilometrová tiesňava upúta skalami i listnatými stromami. Miestami je hlboká viac ako 400 metrov a na dne tiesňavy rastú alpínske druhy rastlín, keďže podmienky sú tu podobné ako v roklinách Slovenského raja. Najužšie miesta na dne tiesňavy majú len 10 metrov.

Zádielska tiesňava je národná prírodná rezervácia. Jej dominantou je 105 metrov vysoká Cukrová homoľa – keďže je z bieleho vápenca, vyzerá ako pocukrovaná. Zádielsku tiesňavu môžete prejsť kratšou trasou prostredníctvom náučného chodníka (tri hodiny) alebo dlhšou trasou po turistických značkách (šesť hodín). V tom prípade pôjdete z červenej turistickej trasy tiež ďalej po modrej, ale nie smerom k rázcestníku Na skale, ale smerom k Hačavskému sedlu.

Obe trasy si môžete predĺžiť a spríjemniť návštevou zrúcaniny Turnianskeho hradu. V prírodnej rezervácii Turniansky hradný vrch môžete okrem hradných ruín obdivovať výnimočnú kvetenu. Rastie tu aj žltokvitnúci endemit rumenica turnianska.

Viac informácií o lokalite nájdete napríklad v knihe Najkrajšie pešie okruhy, kde je 25 turistických trás. Publikácia patrí medzi najpredávanejších turistických sprievodcov.


Morské okoMorské oko zo Sninského kameňa

Miesto plné vody na osvieženie i skrytie v tieni sa nachádza neďaleko Sniny vo Vihorlatských vrchoch. Morské oko svojím názvom trochu zavádza, ale ide o pomerne rozľahlú vodnú plochu s celkovou rozlohou 13 hektárov. Je to zahradené sopečné jazero, ktoré je na Slovensku najväčšie. Pôvodne sa volalo Veľké Vihorlatské jazero. V maximách sú jeho rozmery: šírka 312 m, dĺžka 775 m a hĺbka 26 m. Dostupnosť je najrýchlejšia od parkoviska Krivec, na ktoré sa dostanete z Remetských Hámrov.

Ďalšou dominantou v okolí je zanikajúce Malé Morské oko, ktoré objavíte na žltej turistickej trase od Morského oka. A najmä dospelí by nemali obísť Sninský kameň, na ktorý je prístup pomocou rebríkov. Poskytuje kruhový výhľad. Dlhší turistický okruh cez Morské oko a Sninský kameň odporúčame realizovať z obce Zemplínske Hámre z časti lom, kde nájdete aj parkovisko.

Viac informácií o Morskom oku poskytuje napríklad kniha Vody, v ktorej nájdete informácie o najvýznamnejších slovenských riekach, vodopádoch, jazerách, mokradiach a podzemných vodách.


Slovenská Čierna hora

Vrchov s názvom Čierna hora nájdete na Slovensku niekoľko. Čierna hora je aj názov pohoria, ktoré patrí do Slovenského rudohoria. Nachádza sa v okolí vodnej nádrže Ružín, iste už počuli o obciach Margecany či Kysak, medzi ktorými sa Ružín nachádza. Okrem klasických letných radovánok pri vode vám odporúčame túru na blízky vrch Sivec, ktorú môžete absolvovať od železničnej stanice Ružín. Vrchol Sivca je tvorený skalami, preto nie je veľmi vhodný pre menšie deti. Ponúka krásny výhľad na Ružín, ktorý oceníte za sviežeho rána, v priebehu dňa i pri západe slnka.

Tipy na výlety
Článok Kam na dovolenku

Autorka článku a fotografie: Jana Golianová

 

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Najkrajšie cyklotrasy – Tatry a okolie

Najkrajšie cyklotrasy – Tatry a okolie

0.0 0
12,95
-25 %
9,71
IHNEĎ odosielame

Tatry pre deti

0.0 0
16,95
-25 %
12,71
IHNEĎ odosielame

Vysoké Tatry

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Slovenský raj

0.0 0
14,95
-25 %
11,21
IHNEĎ odosielame

Kam po východnom Slovensku

0.0 0
11,99
-22 %
9,35
IHNEĎ odosielame

Slovenský raj a Slovenský kras Ottov turistický sprievodca

0.0 0
11,99
-42 %
6,99
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Skúste ďalší...

Najnovšie články

Čo vychádza v júni okrem novej dánovky?
Možno je načase prečítať si niečo od Mariany Zapaty.
Skvelé knihy, obmedzený čas. Veríme, že si nájdete aspoň jednu top.