Vysokotatranské túlačky osamote na top miestach

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Užite si Tatry s deťmi, na bicykli či dobytím najvyšších končiarov Slovenska. Mám pre vás tipy, ako nechať ďalších turistov ďaleko od vás.

S partnerom, partiou kamarátov, rodinou, pešo či na bicykli... Užiť si tatranskú prírodu môže takmer každý, len treba vedieť, kam nazrieť, kde nájsť dobré tipy a kedy vyraziť na výlet... A keďže viem, že Tatry sú okupované takmer neustále turistami, skúsim vám ukázať, ako si dopriať chvíle samoty v tomto turisticky frekventovanom prostredí.

 

Najnavštevovanejšie miesta – áno, môžete tam byť takmer sami

Skalnaté pleso, Hrebienok, Vodopády Studeného potoka, Rainerova chata, Zamkovského chata, Popradské pleso, Štrbské pleso či vodopád Skok – to sú jednoznačne najnavštevovanejšie miesta Vysokých Tatier. Sú dobre dostupné pre rodiny s deťmi a všetkých, ktorí si chcú dopriať nenáročné vychádzky v prírode. Preto sú často okupované mimoriadnym množstvom turistov, ktoré je pre mnohých opakom toho, čo v prírode v skutočnosti hľadajú – pokoj, spev vtákov, ticho...

 

Ako sa vyhnúť davom na týchto miestach?

Áno, môžete sa ísť prejsť inam, veď trás a možností je veľa. Ale aj na najnavštevovanejších miestach si môžete užiť príjemnú samotu, stačí trochu popremýšľať, kedy a ako. Aj v top sezóne si viete uchmatnúť pokoj v prírode, keď vstanete a začnete s vychádzkou skôr ako ostatní, keď sa nezľaknete daždivého počasia a vyrazíte na túru hneď po vyčasení, prípadne keď sa rozhodnete vychutnať si podvečer v horách a nepotrebujete na zostup lanovku. Taktiež je výhodnejšie najnavštevovanejšie miesta obzrieť radšej cez týždeň než cez víkend, kedy sa pripojí aj množstvo lokálnych výletníkov.

 

6 konkrétnych tipov, ktoré sa mi už osvedčili

Vodopády Studeného potoka
  • Ráno o ôsmej na Štrbskom plese, streda, ani nie polka septembra. Ledva stretnete zopár bežcov a máte krásne svetlo na fotky. Celkovo je vždy najviac ľudí bežne počas dňa, ráno a večer je to striedmejšie.

  • Jedno štvrtkové júlové ráno som vyrazila na Vodopády Studeného potoka a Zamkovského chatu. Bolo už jedenásť hodín, ale predtým cca 3 hodiny pršalo. Ak máte trochu kondičku, odporúčam ísť po žltej z Tatranskej Lesnej – nádherné výhľady nielen na hory, ale aj na Studený potok a jednotlivé stupne vodopádov. Všetci chodia na Dlhý a Obrovský vodopád, ale odkedy nie je obkolesený urastenými stromami, najkrajší pohľad na Studený potok je z vyhliadkovej plošiny na tomto žlto značenom chodníku. Turistov bolo málo, vychádzky chtiví sa asi báli mokrých kameňov. Iste, treba byť opatrní a hlavne mať vhodnú obuv. Väčšina si spravila na daný deň iný program, preto aj turistov pri vodopádoch a smerom na Zamkovského chatu bolo naozaj málo. Trasa z Tatranskej Lesnej je celkovo málo frekventovaný chodník smerom na vodopády, drvivá väčšina turistov prichádza z Hrebienka a potom asi zo Skalnatého plesa.

  • Zamkovského chata – najlepšie som si ju užila v jeden neskorý májový večer po zostupe z Téryho chaty. Priamo z terasy som videla medvedicu s mladými. Niekoho odradí, iného poteší. Na chate som prespávala, takže večer pri chate bol pokojný a príjemný, tak ako aj zostup z Térynky, turistov bolo v danom čase už nula.

  • Lomnický štít takmer osamote. Neskoromájové doobedie, chytila som prvú lanovku zo Skalnatého plesa – vďaka tomu sme boli na vrchole len štyria turisti a na všetkých vyhliadkových miestach sme si užili samotu, lebo sme sa v tých pár zákutiach optimálne prestriedali.

  • Popradské pleso a túra k nemu zo Štrbského plesa po červenej a naspäť po zelenej a červenej. Absolvovala som to jedno pondelkové júlové poobedie. Slnko ešte pálilo, ale turistov na chodníkoch už ubúdalo. Od zotmenia si odrátajte cca 4 hodiny, záleží, ako dlho sa chcete kochať po ceste a na Popradskom plese (mňa spomalila orešnica perlovaná), či sa chcete prejsť okolo plesa a či idete len v dospeláckom zložení. Odporúčam ešte výborné jedlo na Majláthovej chate.

  • Ubytovanie na Popradskom plese. Nielen, že si skrátite výstup na Rysy a Kôprovský štít, ale budete vďaka tomu na vrchole medzi prvými. Stačí len dlho nevyspávať. ;)

 

Kmeťov vodopádZ menej navštevovaných – Kmeťov vodopád

Túto trasu som absolvovala v júlovú sobotu, takže môžem skonštatovať, že v hlavnej turistickej sezóne. Napriek tomu, že Kmeťov vodopád je najvyšší vo Vysokých Tatrách, toľko turistov ako na vodopáde Skok tu zjavne nikdy nebolo. Každopádne, nie je ho vidieť zďaleka a aj keď ste už pri ňom, úplne celý ho neuvidíte. Do jeho blízkosti môžete ísť na bicykli, dokonca aj s kočíkom. Ak sa prestriedate s kamarátom či partnerom, vyjdete ešte pár minút do kopca a môžete si užiť chvíľu osamote s vodopádom.

Kaskády Nefcerského potoka majú výšku 80 metrov a názov vodopádu je podľa botanika Andreja Kmeťa. Časť Kôprovej doliny, v ktorej sa vodopád nachádza, si môžu vychutnať aj rodiny s deťmi, po ceste je veľa prístreškov. Dospelí si túru môžu predĺžiť až do pútavej Temnosmrečinskej doliny k smaragdovému plesu pod Kôprovským štítom alebo si spraviť prechod do Mengusovskej či Tichej doliny.

Temnosmrečinské pleso

 

Na tatranské potulky a spoznávačky vám odporúčam okrem internetových tipov kvalitne spracované knižné tituly predovšetkým z vydavateľstva Dajama. Vybrať si môžete podľa toho, či uprednostňujete náročnejšie túry, cyklovýlety alebo potrebujete tipy na výlety s deťmi. Pri knihách nájdete aj ukážky z nich.

Vysoké Tatry   Najkrajšie cyklotrasy Tatry a okolie   Tatry   Tatry pre deti


Doplnkové čítanie a hry:

Plesá   Povesti Tatier   Rastliny hôr   Poznáš Tatry?

 

 

Autorka článku a fotografií: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Vysoké Tatry

0.0 0
13,95
-25%
10,46
IHNEĎ odosielame

Tatry pre deti

0.0 0
16,95
-25%
12,71
IHNEĎ odosielame

Tatry

0.0 0
16,95
-25%
12,71
IHNEĎ odosielame

Najkrajšie cyklotrasy – Tatry a okolie

0.0 0
9,95
-25%
7,46
POSLEDNÉ KUSY

Poznáš Tatry?

0.0 0
23,95
-25%
17,96
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Či ste začiatočník alebo sa blížite k levelu majstra, máme pre vás nielen knižné tipy.
Spoznajte tohtomesačné knižné novinky, ktoré vydavatelia dostanú z tlačiarní.
Pestovanie na balkóne zažíva renesanciu. Hľadáte tipy, ako na to?