Za hranicou nekonvenčnosti?

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Finalista Bookerovej ceny 2019 je vtipný, vášnivý, smelý a prenikavý román a ľúbostný príbeh o živote.

Všetko sa začalo v lete 1816 pri Ženevskom jazere, kde si básnici Shelley a Byron, Byronov lekár Polidori, Mary Shelleyová a jej nevlastná sestra Claire Clairmontová, vtedy Byronova milenka, prenajali dva domy. Nepriaznivé počasie im dodáva chuť písať a práve tu a teraz sa zrodí postava slávneho Frankensteina.

„Život sa javí obyčajný, len keď ho žijeme.
Keď o ňom rozprávame, zisťujeme, že sme cudzinci medzi cudzincami.“


Frankissstein je naozaj nekonvenčným príbehom, ktorý je plný nesmierne hlbokých myšlienok i neúnavných dialógov. Jedna konkrétna postava dala dokonca zabrať aj mojej bránici pri niektorých rozhovoroch som sa skutočne neubránila smiechu. Toto beriem ako obrovské plus, nakoľko humor bolo ozaj to posledné, čo som v tomto príbehu očakávala.

Kniha FrankisssteinPozor, nenechajte sa však zmiasť, nejde o explicitne humorné dielo, autorka sa púšťa do dôležitých tém, akou je napríklad transsexualita, transhumanizmus, otázka nesmrteľnosti či bytia samotného. V neposlednom rade otvára myšlienku na vytvorenie umelej inteligencie, ba dokonca sa tu niekde mihol aj feminizmus. Ale to len tak na okraj. Čiže, je tu toho skutočne viac než dosť a dej vám tak nedáva priestor na to, aby ste sa nudili čo i len malú chvíľočku.

A viete čo? Tých vyššie spomínaných hlbokých myšlienok je tu naozaj neúrekom. Nebudete stíhať zapisovať, či v prípade, že ste fanúšikom lepiacich papierikov – pripravte si ich plné hrste.

Som si vedomá, že spojenie tohto všetkého nemusí úplne ulahodiť každému jednému čitateľovi. Pre niekoho to môže byť jednoducho príliš. A ono to aj príliš je. Príliš vulgárne, príliš otvorené, príliš odvážne. Ale keďže ja sa považujem za človeka s otvorenou mysľou, ktorého zaskočí ozaj len máločo a predsudky sú to posledné, čo mi zamestnáva hlavičku, toto dielo bolo pre mňa skutočným literárnym pôžitkom.

„Som, čo som, ale to, čo som, nie je jedna vec, nie je to jeden rod. Žijem s dvojakosťou.“

Pomenovanie „Príbeh lásky“ mi neprišlo adekvátne. Navyše si myslím, že vám môže celkom skresliť pohľad na toto veľdielo, keďže láska ako taká tu, podľa môjho skromného názoru, asi úplne nefiguruje. Ale! Keďže je nám všetkým všeobecne známe a jasné, že má mnoho podôb, nebudem zabŕdať a protestov sa pre tento raz zdržím.

Hoci mi veľakrát pripadalo, že autorka toto dielo poňala viac filozoficky a menej sa vyhrala s dejom, veľmi som sa bavila. A ak sa aj stalo, že sa dej spomalil, celé to bolo napísané veľmi inteligentným jazykom, a to mi veru stačí na to, aby som bola s knihou spokojná. A konkrétne túto ja nemôžem hodnotiť inak, ako pozitívne.

Som rada, že som mala možnosť prečítať si „Frankensteina v nových šatách“, pretože mi autorka ponúkla celkom nový pohľad na toto klasické dielo a ja ho chcem odporučiť všetkým. Ale radšej len všetkým nekonzervatívcom. Pre istotu.

Knihu venovalo vydavateľstvo Lindeni.

Autorka (vrátane fotografie): Radka

Radkin knižný blog
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty
Obrázok Frankissstein

Frankissstein

0.0 0
14,49
-22 %
11,30
POSLEDNÉ KUSY
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Nechajte sa prekvapiť knižnými novinkami.
Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?