Vyberte si z letných knižných noviniek.

Zabotanizujte si nielen s deťmi

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
25.07.2021
11:00
21.07.2021
16:17
28.06.2017
02:00
Hľadáte malý a zaujímavý atlas rastlín? Tento by mohol byť to pravé.

Ťažko povedať, či je atlasov rastlín či príručiek na ich spoznávanie na knižnom trhu málo alebo veľa. Záleží na tom, aké rastliny by ste chceli spoznať a do akej hĺbky chcete ísť. Na základe toho možno zistíte, že presne to, čo hľadáte, možno ani neexistuje. Väčšinou ide o kompromis medzi tým, čo hľadáte a očakávate, a tým, čo vydavateľstvá/autori ponúkajú.

 

Od knihy s názvom Kvety našej prírody, ktorá má 144 strán a je vo formáte malého zošitu, no v tvrdej väzbe, môžete očakávať, že vás zoznámi so základnými druhmi, ktoré nájdete na našich lúkach prípadne v lesoch. Napriek tomu, že autorky knihy sú z Veľkej Británie, môžem skonštatovať, že výber rastlín je dobrý a fotografie a popisy sú pomerne dostatočné, aby ste v teréne identifikovali minimálne tzv. rodové názvy.

 

Kniha Kvety našej prírodyKniha je príjemne graficky spracovaná a okrem základných informácií obsahuje aj zaujímavosti o tom, ako niektoré kvety reagujú po zotmení, ktoré opeľovače priťahujú či ktoré huby sú potrebné, aby kvety na stanovisku mohli rásť. Kniha je preto ideálna pre rodiny s malými nadšencami, ktorí budú tieto zaujímavosti od vás hltať alebo si ich budú sami čítať.

 

Atlas Kvety našej prírody je určený prevažne pre začínajúcich objaviteľov a pre tých, ktorí si radi prečítajú zaujímavosti zo sveta rastlín. Jeho jediné negatívum vidím v tom, že ak k nemu chcete a potrebujete pristupovať ako k atlasu (teda neviete, ako sa rastlina volá), bude sa vám v ňom hľadať ťažko. Rastliny totiž nie sú zoradené podľa farby kvetov alebo iného kľúča, ktorý by bol nápomocný.

 

Kniha je vhodná skôr na prehĺbenie znalostí o druhoch, ktoré poznáte a chcete bližšie predstaviť deťom alebo ich sami viac spoznať. Je určená skôr na čítanie v pohodlí domova ako na určovanie v teréne. No nie je to úplne na škodu, pútavých atlasov na čítanie nie je veľa, takže kniha určite poteší značnú časť čitateľov kníh o prírode.

 

Moje potreby amatérskeho botanika sú aj tentokrát pokryté skôr čiastočne a zbierka atlasov, príručiek a populárno-náučnej literatúry o rastlinách sa mi bude určite naďalej rozrastať. Kvety našej prírody však určite nebudú stáť v polici len tak a z času na čas si osviežim pamäť informáciami z nej.

 

Mimochodom, možno vám mená autoriek Caz Buckingham a Andrea Pinnington prídu povedomé. V roku 2011 založili malé nezávislé vydavateľstvo Fine Feather Press. Albatros vydal už niekoľko ich kníh: zvukové knihy pre najmenších, knihu Stromy našej prírody (malý atlas ako tento) a zošit Poď von! Príroda okolo nás. Ak hľadáte niečo pre menšie deti, pozrite sa aj na ich ostatné tituly.

Na záver ešte odporúčania:
TIP na knihu pre deti vo veku cca od 6 rokov: odporúčam Môj prvý herbár, ktorý môže byť skvelým predskokanom knihy Kvety našej prírody.
TIP na knihu na určovanie rastlín v teréne (rastliny sú zoradené podľa farby kvetov): Kvitnúce rastliny.

Ukážky z knihy Kvety našej prírody nájdete tu.

 

Knihu na recenziu venovalo vydavateľstvo Albatros.

Autorka (vrátane fotografie): Čudácka čitateľka

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Kvety našej prírody

0.0 0
9,99
-22%
7,79
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Tipy na prípravu lahodných zaváranín, paštét, kečupu, pečiva či mliečnych výrobkov.
Vyberte si z letných knižných noviniek.
Horúce dni chce málokto stráviť vo vyhriatej kuchyni. Ako to vyriešiť a aj v lete pohostiť rodinu a priateľov?