Skalica
Vyberte sa do mesta známeho nielen vďaka trdelníku. Trojuholníkovému skalickému námestiu dominuje secesný Spolkový dom podľa návrhu Dušana Jurkoviča, v súčasnosti pod názvom Dom kultúry. Vonkajšia mozaiková dekorácia od Miloša Aleša je neprehliadnuteľná. Ak obdivujete sakrálne stavby, určite neobíďte neďalekú románsku Rotundu sv. Juraja a priľahlú kalváriu. A čo sa týka kostolov, Skalica je na ne vzhľadom na svoju veľkosť naozaj bohatá.
Možno ste už počuli o Trdlofeste, ktorý býva v máji. Milovníci skalického trdelníka si v rámci neho pochutia nielen na trdelníku, ale aj na skalickom víne, ktoré má tiež výborné meno. Za pozornosť stojí aj multižánrový festival Skalické dni, ktorý sa zvykne konať v septembri. Historický program, jarmok, dni plné hudby, tanca, tradícií a zábavy. Ak máte radšej pokojnejšie miesta, zavítať môžete na Skalické rybníky alebo si nazbierajte huby v okolitých lesoch.
Haluzická tiesňava
Unikátna divočina hneď za prvým humnom obce Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom, chcelo by sa napísať. A veru, len pár metrov od rodinných domov sa ukrýva tiesňava, za akú by sa nehanbil ani Slovenský raj. Vznikla eróznou hĺbkovou činnosťou Haluzického potoka, ktorý si vďaka neodolnému podložiu čoraz viac hĺbi cestu do stredu Zeme. Činnosť potoka nie je na konci a už od roku 1912 sa pravidelne robia opatrenia, aby erózia neohrozovala obec a neboli zaplavované nižšie položené polia. Terén bol preto zalesnený a lesníci vytvorili aj kamenné stupne.
Haluzickou tiesňavou vedie okružný lesnícky náučný chodník, ktorý môžete absolvovať aj s deťmi. Neobíďte torzo románskeho kostolíka s hradiskom z 13. storočia a oplatí sa spraviť si odbočku na rozhľadňu na vrchu Hájnica. Ak by vám nešiel autobus, do Haluzíc sa dostanete po zelenej turistickej trase z Bošáce alebo z Trenčianskych Bohuslavíc. Pokiaľ pôjdete autom, parkovať sa dá priamo v Haluziciach.
Limbašská vyvieračka
Pezinok či Svätý Jur ako východisko turistiky v Malých Karpatoch je bežné. No vybrali ste sa už na túru z Limbachu? Ak pôjdete po zelenej turistickej trase asi hodinu a pol smerom na Kozí chrbát, objavíte Limbašskú vyvieračku. Zaujímavú vodnú lokalitu v doline Račieho potoka, ktorej maximálna výdatnosť býva až 120 l/s. Voda, ktorá by mala prameniť na druhej strane pohoria, vyviera na tejto strane vďaka unikátnemu podložiu. Návštevu odporúčame po výdatných dažďoch či na jar po roztopení snehu v Malých Karpatoch.
Limbašská vyvieračka je prírodnou pamiatkou od roku 1977. Od nej môžete postupovať po turistickej trase smer Kozí chrbát, Somár, Tri kamenné kopce, Šenkárka a naspäť do Limbachu. Absolvovanie celého okruhu po zelenej, červenej a modrej vám bude trvať asi 4 hodiny. V Limbachu si môžete pozrieť rímskokatolícky kostol sv. Teobalda zo 14. storočia.
O Limbašskej vyvieračke a ďalších vodných zaujímavostiach Slovenska sa dočítate v publikácii Vody. A tipy na pešie a cyklistické túry v okolí nájdete nižšie v súvisiacich produktoch.
Autorka článku a fotografie: Jana Golianová