Ako nezabiť izbové rastliny

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Či ste začiatočník alebo sa blížite k levelu majstra, máme pre vás nielen knižné tipy.

Či už sa u vás kde-tu vyskytne nejaká rastlina darom alebo ste milovníkom izbovej zelene a nestránite sa takmer nijakej izbovky, pripravila som pre vás knižné tipy, ktoré vám pomôžu postarať sa o rastliny v domácnosti tak, aby prosperovali.

 

Áno, nie je to vždy jednoduché, niekedy je priam nadľudský výkon postarať sa aj o údajne najnenáročnejšie druhy na starostlivosť. Prejdime si preto základné pravidlá starostlivosti o bytovú zeleň.

UMIESTNENIE

V knihe alebo na internete si zistíme základné informácie o tom, či môže byť rastlina na priamom slnku alebo len na rozptýlenom. Ak vám praží na okno hodinu či dve, nemusí to byť problém, ak máte južne orientované okno, pre mnoho rastlín je to nevhodné. V knihách nájdete okrem iného aj tipy, ktoré rastliny sú náchylné na zmeny teploty pri vetraní alebo im všeobecne nevyhovuje akýkoľvek prievan. To môžu byť ozaj cenné rady.

POLIEVANIE

Už na pohľad vieme zistiť, či má rastlina tučnučké listy a bude potrebovať menej vody, lebo ju aj sama zadržiava, alebo to bude skôr pijan, ktorý znesie aj občasnú sprchu. Nepodliehajte panike, keď inokedy vodou naduté listy začnú vráskavieť alebo listy rastliny ovädnú (krotónovcu či lopatkovcu sa to občas stane), stačí rastlinu poliať alebo nechať sa napiť z podmisky či kvetináča a rastlina sa čochvíľa vzpruží.

Praktické tipy: pozor na umiestnenie na parapete vo vykurovacej sezóne, pôda rýchlejšie preschne, ak je pod parapetom radiátor. Ak má rastlina chlpaté listy ako napríklad fialka, polievame len zem alebo odspodu, listy nerosíme.

 

Vhodné umiestnenie a primerané polievanie sú úplne najkľúčovejšie pri prežití rastlín v domácnosti. Ďalej je to rosenie, hnojenie, starostlivosť, keď rastlinu napadnú škodcovia alebo nejaké ochorenie, a rozmnožovanie rastlín, ak ich chcete znásobiť alebo sa o ne deliť. Tieto oblasti sú ďalšie v poradí, ktorými sa môžete zaoberať a aj keď veľa rád nájdete v dnešnej dobe na internete, knižná pomoc sa môže hodiť. Niektoré knihy sú základnými príručkami, iné až obrazovou oázou, pozrime sa na vybrané.

 

Ako si nezabiť izbové rastlinyAko si nezabiť izbové rastliny

Rýchla a prehľadná pomoc pri základnej starostlivosti o najbežnejšie druhy izbových rastlín. Táto príručka malého formátu v tvrdej väzbe je najšikovnejší základný radca, po ktorom budete s radosťou siahať. Zistíte napríklad prečo sansevieria vädne, hoci ju často polievate. Prečo figovník lýrovitolistý zhodil všetky listy. Kam je vhodné postaviť juku. A ako docielite, aby vaše rastliny dlho žili a boli zdravé. Táto príručka s vtipným názvom Ako si nezabiť izbové rastliny má šmrnc, pôsobí zábavne, no adekvátne vám zodpovie najbežnejšie otázky pestovateľov začiatočníkov.

 

Ako pestovať šťastné rastlinyNajznámejšie izbové rastliny

V rozšírenejšom duchu a trošku väčšom formáte s celostnejšími informáciami sa môžete obrátiť na vecnejšie a menej zábavne (ilustračne a graficky) poňatú knihu Najznámejšie izbové rastliny. Nájdete tu informácie potrebné na starostlivosť o 80 izboviek. Základná príručka, ktorá sa nestratí v nijakej knižnici a domácnosti, kde sa nájde pár rastlín či už darom alebo z vlastnej iniciatívy.

 

Ako byť pri pestovaní sám šťastný/sama šťastnáDalší kvítka v bytěKvítka v bytě

Samozrejme, aj v knihách Kvítka v bytě a Další kvítka v bytě je na prvom mieste, ako zabezpečiť, aby sa vašim kvietkom darilo. No zároveň sú tieto knižky českých autoriek krásnym sprievodcom, ktorým budete zasnene listovať, a keď sa vám to podarí premietnuť aj do vášho interiéru, budete pre zmenu zasnene pozerať naň a zbierať obdivné pochvaly od návštev. Nahliadnite do týchto knižiek.

 

Ako dosiahnuť level majsterAby vás rostliny milovaly

Aby vás rastliny milovali, na to asi nestačí, aby ste vy milovali ich. Alebo? Keď niekoho milujete, tak sa o neho prirodzene zaujímate, sledujete, ako sa mu darí, čo sa mu zračí v očiach a podobne. No a keď budete takto pozorne sledovať aj rastliny, asi zistíte, že dokážete zakročiť oveľa skôr než sa im niečo pre nich nepríjemné pritrafí. A potom vás budú milovať a prosperovať. Určite aj o tom si môžete prečítať v knihe Aby vás rostliny milovaly. Summer Rayne Oakes sa v Brooklyne úspešne stará o tisíc izbových rastlín. Prečítajte si jej skúsenosti.

 

Ak sa chcete venovať nejakej skupine rastlín, napríklad kaktusom, bonsajom, orchideám a iným, týmto sú venované aj samostatné knižné publikácie. Tak nech sa vám to doma zelenie.

PONUKA KNÍH O IZBOVÝCH RASTLINÁCHPestovanie na balkóne


Autorka článku: Jana Golianová

 

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Výber a prehľad letných knižných noviniek.
Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.