Efektívne mestské pestovanie

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Pestovanie na balkóne zažíva renesanciu. Hľadáte tipy, ako na to?

Čochvíľa sa začnú balkóny poriadne zelenať a hlavne zakvitať letničkami. No už dávno na balkónoch, lodžiách a terasách nedominujú len letničky. Iste, napríklad muškáty patria k veľmi preferovaným druhom, ktorými zdobíme okenné parapety či zábradlia balkónov. No milovníci a milovníčky rastlín sú čoraz odvážnejší. Pre chuť či detskú radosť nám zdobia balkóny už aj jahody, hrach či ďalšie nielen okrasné, ale aj úžitkové rastliny. Mnohí už siahajú aj po egrešoch či marhuliach (minimálne v teplejších mestských oblastiach).

Ak sa do balkónového pestovania ešte len plánujete vrhnúť, základný návod, ako postupovať predtým, než kúpite čokoľvek pekné, čo vám do oka padne, sme spísali v článku Začíname s balkónovou záhradkou.

Ukážka z knihy Permakultúra aj na mojom balkóneAk máte základy premyslené, zvládnuté alebo by ste chceli pestovať udržateľne, ekologicky s dôrazom na šetrné prírodné postupy, inšpirácie nájdete v novej knihe Permakultúra aj na mojom balkóne.

Stačí aj desať metrov štvorcových a môžete mať zdravú úrodu, nielen okrasu a pritienenie. Mestskí pestovatelia si už privykli pestovať bylinky (napríklad bazalku, mätu, petržlenovú vňať), zeleninu (reďkovky, paradajky či hrášok) ale aj drobné ovocie (čučoriedky, egreše a ďalšie). Niektorí (pre niektorých exoti) sa nestránia ani broskýň, marhúľ, jabloní či čerešní. Klasikou sú už japonské javory a rôzne tuje a cyprusy, ktoré sú trochu na ústupe.

Minimálne pri bylinkách je úplne jednoduché vypestovať si dostatok aj na balkóne a byť sebestačný. Ďalšie plodiny je možné tiež pestovať pomerne efektívne a pokryť aspoň časť spotreby. Tu už záleží od veľkosti priestoru, ale aj efektivity jeho využitia. Aj v tomto prípade sa dá trochu čarovať a nafúknuť priestor napríklad vertikálnym pestovaním či vhodne zvolenou obmenou rastlín.

Čo je permakultúra? Trvalo udržateľný systém, ktorý maximálne využíva prírodné zákonitosti a deje. Dalo by sa povedať, že je to životný štýl, ktorý si ctí prírodné ekosystémy a ťaží z ich efektivity, prepojenosti, funkcionality. Minimálna investícia s maximálnym ziskom. V knižke Permakultúra aj na mojom balkóne nájdete zhrnutie Davida Holmgrena a jeho 12 základných princípov a 3 etické zásady.

Mestské pestovanie môže mať aj ďalší rozmer. Predzáhradky pred bytmi, na dvoroch, spoločnom pozemku a čoraz častejšie vo forme komunitných záhrad. Ak vás zaujíma aj takéto pestovanie, inšpirácie a tipy nájdete v knihách Zahrádka ve městěPěstujeme ve městě. Druhá z menovaných kníh je od kolektívu českých autorov, takže tipy na pestovanie plodín sú viac prispôsobené našim podmienkam.


Prekvitajúce izbovky


Autorka článku: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Permakultúra aj na mojom balkóne

0.0 0
10,99
-25%
8,24
IHNEĎ odosielame

Pěstujeme ve městě

0.0 0
18,75
-24%
14,34
IHNEĎ odosielame

Zahrádka ve městě

0.0 0
14,05
-10%
12,64
IHNEĎ odosielame
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Žiaľ po manželovej smrti starnúcu ženu ochromil. Dá sa z neho vyjsť?
Čo nového na knižných pultoch v júni? Pozrite sa s nami.
Priblížte deťom slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského.