Začíname s balkónovou záhradkou

Nezáleží na tom, či máte chuť na ovocie a zeleninu, bylinky, alebo len okrasné rastliny. Na všetko sa dá nájsť priestor.

Nezáleží na tom, či máte chuť na ovocie a zeleninu, bylinky, alebo len okrasné rastliny. Na všetko sa dá nájsť priestor. A ak je balkón malý, môžete si pomôcť aj vnútornými prípadne vonkajšími parapetmi, kde kvetináče bezpečne pripevníte.

Na čo myslieť pri plánovaní balkónovej záhradky

Vyberte si, aká záhradka by vás najviac tešila. Postačia vám okrasné rastliny, zelené alebo kvitnúce? Padli by vám vhod niektoré bylinky, ktoré často používate v kuchyni? Alebo by ste si radi dopestovali nejaké ovocie a zeleninu?

Teraz sa zamyslite nad tým, na ktoré svetové strany sú orientované vaše balkóny a parapety, kde môžete rastliny v nádobách umiestniť.

Južná, prípadne ešte západná orientácia, je nevyhnutná napríklad pre rajčiny či jahody a všetky rastliny, ktoré potrebujú veľa slnka kvôli dozretiu plodov. No zvládnu ju aj suchomilnejšie rastliny, napríklad aromatické stredomorské bylinky. Budete musieť veľa polievať a občas možno aj zatieňovať.

Na východnú stranu sa hodia viac tieňomilnejšie rastliny. Stále môžete pestovať mnoho druhov, no čím viac je balkón orientovaný na sever, tým menšia šanca, že budú kvety plne kvitnúť a plody úplne dozrievať. Platí, treba skúšať.

Inšpiratívna záhradka na balkóneAni pri orientácii na sever, však neostanete bez úžitku. Dariť sa určite bude pažítke, žeruche, špenátu, ale aj mäte či medovke. Bez problémov vykvitnú begónie a fuchsie, zelenať sa bude brečtan.

Prečo je záhradka v kvetináčoch super?

  • minimum buriny a nijaké okopávanie
  • kvalitné čerstvé bylinky na dosah
  • kúsok vlastnej úrody, z ktorej budú mať radosť nielen dospelí, ale aj deti
  • okrasná funkcia
  • piplanie sa so zemou je relax

Čo potrebujeme pri zakladaní balkónovej záhradky

Keď už vieme, aké rastliny by sme chceli dopestovať a kde by sme ich vedeli umiestniť, ostáva už len jedno veľké rozhodnutie. Budeme pestovať od semienok alebo si nakúpime až sadenice? V polovici marca stále stíhate zasiať mnoho rastlín. Tak či onak, ostáva zájsť do záhradného centra a vybrať si semienka (prípadne už alebo neskôr sadenice), kvetináče, substráty a k niektorým aj hnojivo.

TIP: Ušetriť môžete, keď pri pestovaní zo semienok využijete kartónové obaly od vajíčok či plastové obaly z jogurtov, do ktorých spravíte dierky. Namiesto väčších kvetináčov môžete využiť staré hrnce, hrnčeky, misky a podobne.

Pri nových nádobách stoja za zváženie tie samozavlažovacie. Vďaka nim budú mať rastliny k dispozícii vodu aj niekoľko dní, napríklad keď budete na dovolenke, alebo na ne len v zhone pozabudnete.

3 inšpirácie pre záhradky na balkónoch

Tieto, a množstvo ďalších informácií o pestovaní v nádobách, nájdete v knihe Anity Blahušovej, Zahrádka v květináči, z ktorej pre vás vyberáme pár inšpirujúcich záhradiek. Veľkou výhodou je, že autorka pestuje na balkóne situovanom v Česku, takže jej záhradky sú prispôsobené našim klimatickým podmienkam.

Záhradka na balkóne - talianska inšpirácia
Pestovanie byliniek je jednoduché a pomerne nenáročné. Zaujímavosťou je, že pri pestovaní rajčín je dobré v blízkosti nasadiť bazalku. A nielen preto, že k sebe chuťovo dokonale pasujú, ale bazalka pomáha rajčinám, napríklad aby ju nenapadli škodcovia.

Balkónová záhradka - bylinky na prípravu rýb
Niekedy netreba veľa priestoru a ani rastliniek, aby vaše jedlo vyniklo. Anita Blahušová pre vás vybrala tie, ktoré sa hodia na marinovanie rýb. Stačí tak málo a kulinárske zážitky budú na svete. Rozmarín, tymián, saturejka, to je len základ.

Záhradka na balkóne pre deti
Mrkva, hrášok, slnečnica. S ich dopestovaním vám hravo pomôžu aj deti. Naučia sa niečo o prírode a  čoskoro si pochutnajú na jej plodoch.

Kniha Zahrádka v květináčiNa balkóne si môžete vypestovať makom obsiatu letnú lúku, príjemné lesné zákutie, aj výrez ako z babičkinej záhradky. Až 37 inšpiratívnych balkónových záhradiek nájdete v knihe Zahrádka v květináči, ktorá je ideálnym základom nielen pre začínajúcich balkónových záhradkárov, ale aj pre tých, ktorí ešte pátrajú, ako tento rok osviežiť tú svoju.

  O floristike   Rozhovor s Luciou Wagnerovou: Ako zatočiť s jarnou únavou a byť fit?

Autorka: Jana Golianová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Súvisiace produkty

Zahrádka v květináči

18,75 € 14,34 €
IHNEĎ odosielame
Tešíme sa na Váš komentár:

Najnovšie články

Máj rozkvitá knižnými novinkami. O troch vám píšeme pár slov, ostatné môžete spoznať v kategórii Predpredaj či Naj novinky.
Kniha Súdnosť je napísaná značne subjektívne. Čitateľ by mal byť ostražitý a mal by mať chuť získať si aj viac informácií, aby mal v konečnom dôsledku objektívnejšie hodnotenie.
Všetko kvitne. Niekto rozmýšľa nad záhradkou, iný nad cyklovýletom a rodičia možno nad tým, aby ich deti využili svoj potenciál. Poďte do toho s knihami.