Ako si reorganizovať knižnicu

NAJNOVŠIE ČLÁNKY
NAJOBĽÚBENEJŠIE
Archív blogu
Každý má vlastný systém, ale možno vás inšpirujeme aspoň k nejakej zmene.

SEKCIE – to je základné slovo, ktoré si potrebujete osvojiť, ak chcete mať v knihách prehľad a nie ste z tých, ktorí obľubujú organizovaný chaos. Alebo z tých, čo si knihy zoradia ako v kníhkupectve – podľa abecedy – či už podľa autorov alebo názvov kníh. Pri beletrii ešte ako tak, ale odbornej a populárno-náučnej literatúre pristanú samostatné poličky. A potom už radíme podľa výšky knihy alebo teda abecedne, podľa obľuby, farieb a podobne.

 

Autor/autorky/súvisiaci autoriKnihy podľa autorov


Všetky DánovkyMatkinovky vždy pokope, no nie? Ale nielen oni. Knihy Eleny Ferrante by ste tiež nerozhodili kade tade a desať či dvadsať Murakamiho kníh snáď nebudete hľadať po všetkých policiach!

Navyše, Simone de Beauvoir patrí do blízkosti Jeana Paula Sartra. Knihy Nicka Cavea – beletria, texty piesní, biografia jeho kapely Birthday Party – patria jednoducho k sebe, aj keď je každá z kníh z iného žánrového súdka. A hneď vedľa nich si s radosťou odfúkne Patti Smith a iné knihy „od“ a „o“ hudobníkoch.

 

Vydavateľstvá/edícieKnihy zoradené podľa vadavateľstva


Niektoré vydavateľstvá sú žánrové a ich knihy jednoducho v rámci jednej poličky dávajú zmysel, napríklad knihy z Jan Melvil Publishing. Vydavateľstvá zvyknú knihy vydávať v edíciách, ktoré majú rovnaké rozmery a dizajnovo podobné až rovnaké obálky. Úplne čierne sú chrbty kníh z AAA - Edice anglo-amerických autorů od vydavateľstva Argo, biele sú z edície TEMA od vydavateľstva Kniha Zlín, podobné a vedľa seba dobre vyzerajúce sú Odeonky či knihy z edície MM od Slovartu.

Rozoznateľné sú aj knihy od Portálu, poézia od Modrého Petra, knihy od Dajamy či Pestrá řada soudobé prózy z vydavateľstva Plus a mnohé ďalšie. Vydavateľstvá si uvedomujú, že edície sú významným prvkom pri voľbe kníh. Na začiatku možno siahnete po dvoch – troch, a ak sa vám zapáčia, budete náchylnejší na prečítanie ďalších. V kníhkupectve či v knižnici už budete vedieť, že siahate po niečom overenom.

 

Žáner


Romantické, detektívne, hororové, sci-fi či fantasy. Ale aj klasická, detská literatúra či komiksy a ďalšie delenie podľa tém je určite príťažlivé. A len málokedy sa bije s tým, aby ste knihy mali zároveň zoskupené podľa autorov či edícií.

 

Podľa témyKnihy o prírode, turistike,...


Najmä pri populárno-náučnej či odbornej literatúre je to skvelý nápad. Všetky knihy o varení, rodičovstve, partnerských vzťahoch, kresťanstve, prírode (horách, zvieratách, rastlinách, kameňoch,...), astronómii, futbale, o čomkoľvek, čo vás zaujíma, je vhodné tematicky zoskupiť.

Z odbornej literatúry to môžu byť knihy o umení, filozofii, medicínske, právne či technické tituly a v rámci toho nejaké podkategórie. Určite vám padne vhod, keď budú pokope.

 

Dúhovo – knihy podľa farieb


Osobne to považujem skôr za módny výstrelok, ale proti vkusu... Nevýhodou je, ak si knihy nepamätáte podľa obálok, respektíve podľa chrbtov kníh. To bude dúhová knižnica vhodná skôr pre tých, čo majú radi chaos, hľadanie a nachádzanie. Takže pozor, ale inak je to vizuálne príťažlivé a interiér to môže osviežiť. Odporúčam vám predtým článok slovenskej blogerky, ktorá si takto knižnicu preorganizovala. Upozorní vás na nevýhody a možno vás jej fotky navnadia na realizáciu – Farebná knižnica a la Orvokki.


TIP: ak si knihy zoradíte podľa sekcií, tém, autorov, žánrov, verím, že sa vám vaša knižnica tiež bude zdať príjemne zladená. Mne sa tá moja pozdáva – hrá dúhovo podľa farieb môjho srdca. Ešte aj výška knihy od zeme môže mať svoj význam. Ťažké knihy síce bývajú na najnižšej polici, ale tým ostatným najobľúbenejším nič nebráni v tom, aby boli vo výške vašich očí. Ak máte širšiu knižnicu z drevotriesky, na dolnú policu a viac do rohov patria ťažké knihy. A ak máte v domácnosti deti, na dolné police patria, žiaľ, asi len detské knihy, alebo musí mať knižnica dvierka, ktoré ľahko neotvoria.

 

A to som ešte opomenula delenie kníh podľa toho, či čakajú na prečítanie alebo sú istým spôsobom už archivované. Tie archivované si môžete zoradiť podľa toho, v akom poradí ste ich čítali, ale ak ich máte veľa, vyžaduje si to katalogizáciu alebo skvelú pamäť. Skvelé tiež môže byť, vyčleniť si poličku na najvzácnejšie, najmilšie či najdôležitejšie knihy a prípadne robiť samostatnú zbierku s knihami, ktoré chcete, aby určite čítali vaše deti - podľa veku im ich potom môžete automaticky dávkovať.

 

Do knižnice môžete okrem kníh zaradiť aj originál DVD alebo CD. Na prvý pohľad si málokto všimne, že ste im venovali pol poličky. Na vinylové platne potrebujete väčšiu hĺbku políc, treba ich uložiť inde.

Niektorí neodolajú a knižnicu potrebujú prevzdušniť – doplnia ju preto vázičkami, fotografiami, dekoráciami rozličného druhu – napríklad aj svetielkami či ozdobnými krabicami plnými vecí na štrikovanie. Fantázii medze nekladieme, každému sa to páči inak.

Odporúčame, aby bolo v knižnici aj voľné miesto. S ľahkosťou potom doplníte nové knihy do potrebných sekcií a knižnica bude pôsobiť prehľadnejšie.

 

Mohlo by vás zaujímať: Ani malá, ani veľká. Správna knižnica

 Ani malá, ani veľká, správna knižnica

Autorka: Jana Golianová

Nenechajte si ujsť podstatné knihovinky!
Informácie o nových článkoch, súťažiach, knihách a akciách vám radi pošleme e-mailom.
Zaujímavý článok? Zdieľajte ho s priateľmi:

Najnovšie články

Čo znamená milovať a byť milovaný?
Aké novinky prináša marec – mesiac knihy?
Surová rodinná dráma. Skryté traumy a túžba niekam patriť.